Головна Головна -> Реферати українською -> Медицина та здоров'я -> Катетеризація

Катетеризація

Назва:
Катетеризація
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,83 KB
Завантажень:
496
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
КАТЕТЕРИЗАЦІЯ
Катетеризацію сечового міхура проводять у всїх випадках гострої затримки сечі, яка продовжується понад 6—12 год, для промивання сечового міхура і введення в нього ліків, а також з метою забору сечі для лабораторного дослідження, якщо це неможливо зробити іншим способом.
Гостра затримка сечі — симптом захворювання сечового міхура, сечівника, передміхурової залози, а також порушень центральної нервової системи. Найчастіше причиною гострої затримки сечі с звуження шийки сечового міхура і сечівника, обтурація сечівника каменями, аденома передміхурової за-лози, пухлини сечового міхура і сечівника. Затримка сечі нерідко спостерігається після оперативних втручань. Особли-вим видом затримки сечі є парадоксальна ішурія, при якій постійне перенаповнення міхура спричиняє порушення роботи його сфінктера, внаслідок чого сеча виділяється са-мовільно по краплях.
Затримка сечі іноді спостерігається після операцій на органах черевної порожнини, не пов'язаних з органами се-чостатевої системи (апендектомія, операції з приводу гриж, холецистектомія та ін.). В них випадках нерідко вдається обійтися без катетеризації сечового міхура. Хворого необхідно залишити одного в палаті, пустити воду з крана, дати в ліжко теплий сечоприймач, покласти грілку на ділянку сечового міхура. При неефективності даних заходів вводять підшкірне 1 мл 0,05 % розчину прозеріну, 1 мл 0,2 % розчину платифіліну, 1 мл 1 % розчину полікарпіну.
Катетеризацію проводять з дотриманням правил асеп-тики. Всі предмети, які стикаються з сечовивідними шляхами хворого (інструменти, перев'язувальний матеріал, руки медичної сестри, катетер, розчини тощо), повинні бути стерильними.
Катетери бувають м'якими (гумовими), еластичними (пластмасовими) і твердими (металевими).
Найбільш безпечний і поширений метод — катетеризація сечового міхура м'яким гумовим катетером. Розмір катетера добирають відповідно до величини зовнішнього отвору се-чівника. Звичайно з цією метою застосовують катетери №16—22 за шкалою Шар'єра. При наявності в сечі гною, солей, слизу та інших домішок застосовують катетери вели-ких розмірів.
Пластмасові катетери мають перевагу перед гумовими. При однаковому зовнішньому діаметрі просвіт пластмасового катетера буває більшим. Ці катетери більш пружні порівняно з гумовими. Кінець катетера, який вводять у сечовий міхур, заокруглений, збоку він має овальний отвір, зовнішній кінець лійкоподібне розширений.
Металеві катетери складаються з рукоятки, стержня і дугоподібно зігнутого дзьоба. Уретральний кінець його слі-пий, заокруглений, з двома боковими отворами. Довжина чоловічого катетера ЗО см, жіночого — 12—15 см з невеликим зігнутим дзьобом. Еластичні і металеві катетери чоловікам вводить тільки лікар.
Перед катетеризацією медична сестра готує хворого і необхідні інструменти, обробляє руки й надягає стерильні рукавички. Для проведення катетеризації вона складає в стерильний лоток катетер, 2 пінцета, марлеві серветки, змочені розчином фурациліну. Крім цього, необхідно мати посудину для збирання сечі (судно, сечоприймач або пробірку — при заборі сечі для лабораторного дослідження), пляшечку зі стерильним вазеліном чи гліцерином, клейонку.
У жінок проводять туалет (підмивання або протирання) зовнішніх статевих органів. Якщо є виділення з піхви, при-значають спринцювання. Хвору вкладають на спину, ноги згинають у колінах і розводять, під сідниці підкладають клейонку і судно. Поряд ставлять лоток. Медична сестра стає праворуч, від хворої. Лівою рукою розводить статеві губи, в праву бере пінцет з марлевим тампоном, змоченим розчином фурациліну (1:5000), протирає зовнішні статеві органи і вічко сечівника. Потім другим пінцетом бере ка-тетер, відступивши на 4—5 см від його кінця. Зовнішній кінець катетера затискає між IV та V пальцями правої руки. Поливши на кінець катетера стерильну вазелінову олію або гліцерин, обережно, без зусиль, вводить його у сечівник на глибину 4—6 см. Поява сечі з зовнішнього отвору катетера свідчить про те, що він знаходиться в сечовому міхурі.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Катетеризація

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок