Головна Головна -> Реферати українською -> Медицина та здоров'я -> Загальна фізіологія ЦНС

Загальна фізіологія ЦНС

Назва:
Загальна фізіологія ЦНС
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,18 KB
Завантажень:
401
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Лекція на тему:
Загальна фізіологія ЦНС


План лекції
Методи дослідження функцій ЦНС.
Нейрон як структурна та функціональна одиниця ЦНС.
Нервові центри та їх властивості.
Рефлекторний принцип діяльності ЦНС.
Гальмування в ЦНС та його види
Принципи координації діяльності ЦНС
МЕТОДИ ДОСЛІДЖЕННЯ ФУНКЦІЙ ЦНС
При дослідженні функціонального стану ЦНС використовуються різні методи, в тому числі і прості, що базуються на спостереженні за реалізацією функцій ЦНС: сенсорної, рухової і вегетативної. Застосовуються методи дослідження стану вищої нервової діяльності (ВНД), в тому числі методи, що оцінюють здатність людини до виробленя умовних рефлексів, методи оцінки вищих психічних функцій – мислення, пам’яті, уваги.
В експериментальній фізіології широко застосовуються хірургічні методи: перерізки, часткової перерізки, екстирпації. Однак і в клінічних умовах в ряді випадків використовуються ці методи ( з метою лікування, а не для вивченя функцій). Руйнування структур мозку, перерізка окремих шляхів як правило виконується з використання стереотаксичної техніки: введення електродів в мозок людини або тварини в певні ділянки і на певну глибину. Таким чином, наприклад, використовуючи електроліз, можна видалити ділянку, що викликає епілептичні прступи. Піонером в цьому напрямку був Пенфілд. В Росії цей метод використовували в клініці академіка Н.П. Бехтеревої при лікуванні ряду патологій ЦНС, в тому числі при хворобі Паркінсона. Використання цього метода для лікування людей є обмеженим.
Найбільш активно в клінічній і експериментальнiй практицi використовуються методи реєстрації електричної активності нейронів мозку. Наприклад, метод мiкроэлектродной техніки - його можна навіть використовувати на людині - під час операцій на мозку у відповідні ділянки мозку вводиться скляна мiкропіпетка, за допомогою котрої і реєструється електрична активність окремого нейрона. Це ж можна здійснити з нейронами, ізольованими з організму.
Метод викликаних потенціалів (ВП) цікавий тим, що з його допомогою можна оцінити всі ті структури мозку, які беруть участь в опрацюванні інформації, що йде від даного рецептора. Якщо в дану ділянку мозку (де знаходяться вiдвiднi електроди) надходить інформація, то в цій області реєструються викликані потенціали.
Особливу популярність набув метод електроенцефалографii: реєстрація сумарної електричної активності нейронів мозку. Здійснюється шляхом реєстрації різниці потенціалів між двома точками, розташованими на голові. Існує певна класифікація відведень, що використовуються при реєстрації ЕЕГ. В цілому, ЕЕГ являє собою низкоамплитуднi коливання електричної активності, частотні й амплітудні характеристики яких залежать від стану ЦНС. Розрізняють ритми ЕЕГ:
альфа-ритм (8-13 Гц, 10-100 мк), бета-ритм (14-30 Гц, ампл. менше 20 мк), тета-ритм (7-11 Гц, ампл. більш 100 мк), дельта-ритм (менше 4 Гц, ампл. 150-200 мк). Звичайно в умовах спокою в людини реєструється альфа-ритм. В активному стані - бета-ритм. Перехід від альфа- до бета-ритму або від тета- до альфа- і бета-ритму називається десинхронизацi єю. При засипаннi, коли зменшується активність кори великих півкуль, має місце синхронізація - перехід електричної активності від альфа-ритму до тета- і навіть до дельта-ритму. При цьому клітини мозку починають працювати одночасно: частота генерації хвиль зменшується, а їхня амплітуда зростає. В цілому, ЕЕГ дозволяє визначити стан мозку ( стадії природного сну, дає можливість судити про глибину наркозу, про наявність патологічного процесу в мозку (епілептичний осередок, пухлина) і т.д. Вважали, що метод ЕЕГ дозволить вивчити фізіологічні процеси, що лежать в основі мислення, але дотепер в цьому напрямку не отримано підбадьорюючих даних.
НЕЙРОН ЯК СТРУКТУРНА І ФУНКЦІОНАЛЬНА ОДИНИЦЯ ЦНС
Нейрон є функціональною одиницею мозку. Поряд з нейронами в мозку є клітини глi ї - олiгодендроцити і астроцити. Не все поки з’ясовано стосовно функцій глiальних клітин. Відомо, що олiгодендроцити відіграють важливу роль у процесі мiєлiнiзацii аксонів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Загальна фізіологія ЦНС

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок