Головна Головна -> Реферати українською -> Медицина та здоров'я -> ГІГІЄНА ХАРЧУВАННЯ

ГІГІЄНА ХАРЧУВАННЯ

Назва:
ГІГІЄНА ХАРЧУВАННЯ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,48 KB
Завантажень:
1239
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
ГІГІЄНА ХАРЧУВАННЯ

Харчові продукти за всю історію людства завжди були чи не найважливішим чинником навколишнього середовища, який постійно впливає на стан здоров'я людини. Завдяки науково-технічному прогресу зменшилася частка тяжкої фізичної праці, а отже, і витрата енергії, внаслідок чого енергетична цінність їжі перевищила енерговитрати. У зв'язку з цим різко збільшилося число людей з ожирінням і пов'язаними з ним захворюваннями, серед яких найголовнішими є атеросклероз, гіпертонічна хвороба, ішемічна хвороба серця, цукровий діабет, подагра. Значно змінилося використання деяких основних харчових продуктів, зокрема збільшилося споживання продуктів тваринного походження, цукру.

Відомі хвороби, пов'язані як з недостатнім, так і з надмірним харчуванням Причиною багатьох недуг є вживання надмірно жирної чи солоної їжі, велика кількість цукру в продуктах, відсутність так званих баластних речовин, зловживання алкоголем. Недостатнє харчування зумовлює нестачу в організмі заліза, тіаміну, рибофлавіну, фолієвої кислоти і кальцію, а відтак розвиток різних патологічних станів.

ПРЕДМЕТ І ЗАВДАННЯ ГІГІЄНИ ХАРЧУВАННЯ

Предметом вивчення гігієни харчування є обґрунтовані норми харчового раціону та окремих харчових речовин, кількісна та якісна повноцінність харчування, зв'язок харчування з працездатністю людини, її віком, ростом і розвитком організму. Загальновідомим є той факт, що нормальний ріст і розвиток організму можливі лише за умови надходження в нього достатньої кількості поживних речовин з харчовими продуктами. Якщо ж порушується режим харчування або погіршується якість споживаних продуктів, то це відразу позначається на функціональному стані травної, центральної нервової, ендокринної та інших систем і часто супроводжується схудненням або ожирінням.

Стан здоров'я людини і тривалість її життя знаходяться в прямій залежності від харчування. Наприклад, надмірне харчування у людини з малорухомим способом життя може призвести до порушення жирового обміну і розвитку атеросклерозу; порушення режиму харчування, кваплива їда і недостатнє пережовування їжі часто призводять до розвитку запальних захворювань шлунка з наступним можливим переходом їх у виразкову хворобу шлунка. Існує залежність між хворобами, які розвиваються внаслідок неправильного харчування, і працездатністю людини. Так, ожиріння негативно позначається на працездатності, особливо на продуктивності розумової праці.

В умовах науково-технічного прогресу витрати енергії в осіб, що працюють в основних робітничих професіях, значно знизились, а це, в свою чергу, зумовлює необхідність зменшення енергетичної цінності харчування. Натомість виникнення трудомістких процесів, збільшення потоку інформації, а отже, зростання нервового напруження зумовлюють збільшення потреби у вітамінах і мікроелементах.

Таким чином, зменшення м'язового навантаження і пов'язана з цим малорухомість висувають особливі вимоги до харчування людини Тому в наш час особливо актуальним є вивчення проблем збалансованого харчування, в основу якого покладено оптимальне співвідношення харчових і біологічно активних речовин, тобто взаємозв'язок основних харчових речовин (білків, жирів, вуглеводів, вітамінів, мінеральних елементів) і їх складових частин (амінокислот білків, жирних кислот жирів тощо). Отже, уявлення про збалансованість харчових речовин ґрунтується на встановленні складних біохімічних співвідношень між окремими харчовими речовинами в організмі.

Поряд з цим гігієна харчування вивчає способи приготування їжі, методи її консервування, застосування нових речовин, що позитивно впливають на харчову цінність раціону; розробляє режим харчування з урахуванням кліматичних чинників, особливостей професійної діяльності людей тощо.

Завданням гігієни харчування є також розроблення санітарних норм і правил проектування харчових підприємств з урахуванням сучасних вимог.

Велику роль у розвитку гігієни харчування відіграли вчені-гігієністи О. П. Доброславін, Ф. Ф. Ерісман, Г. В. Хлопін, а також вчені-фізіологи І. П. Павлов, М. М. Шатерников та ін. Особливо велике значення для гігієни харчування мають наукові праці І. П. Павлова, якого вважають основоположником науки про харчування, засновником вчення про травлення. 1897 р. були опубліковані його «Лекції про роботу головних травних залоз», в яких автор розкрив роль психогенного фактора в процесі приймання їжі, описав механізм фізіологічного процесу травлення залежно від складу їжі, обґрунтував порядок і умови приймання їжі тощо. Результати його досліджень свідчать, що шлунковий сік, який виділяється в «пустий» шлунок, буває надто активним, здатним сильно впливати на слизову оболонку шлунка, аж до виникнення гастриту, а відтак розвитку виразкової хвороби шлунка.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: ГІГІЄНА ХАРЧУВАННЯ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок