Головна Головна -> Реферати українською -> Медицина та здоров'я -> Анатомофізіологічні особливості новонародженого

Анатомофізіологічні особливості новонародженого

Назва:
Анатомофізіологічні особливості новонародженого
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,41 KB
Завантажень:
353
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Після відокремлення плода від матері починається період по-заутробного його життя. Перші чотири тижні мають назву періоду новонародження. В цей час починається пристосування організму до навколишнього середовища. Вже з моменту народження відбуваються значні зрушення в обміні речовин, змінюються функції окремих органів і систем. Встановлюються легеневе дихання, позаутробний кровообіг, починають функціонувати органи травлення, з'являється власна теплорегуляція, змінюються морфологічні та фізико-хімічні властивості крові.

Основні функції організму перебувають у стані нестійкої рівноваги, яка може легко порушуватися. Деякі фізіологічні процеси переходять у патологічні. Новонароджений пристосовується до зовнішнього світу маючи незрілу нервову систему і недостатні імунобіологічігі реакції. Тому цей період вважають критичним.

Ознакою доношеної дитини є вагітність, що триває 38—40 тиж. Показники фізичного розвитку новонародженого залежать від багатьох причин: стану здоров'я матері, її харчування, перебігу вагітності, статі дитини. Тому маса і довжина тіла дитини мають широкі межі: від 2500 г і вище (в середньому 3200 г) і від 45 до 58—60 см (в середньому 52 см). Окружність голови (34—36 см) дещо більша, ніж окружність грудної клітки (32—34 см).

Для характеристики новонароджених дітей існує поняття зрілості. Зріла доношена дитина голосно кричить, активно ссе, добре утримує тепло. Вона робить активні рухи, в неї виражений м'язовий тонус, є такі фізіологічні рефлекси, як рефлекс ссання і ковтання, долонно-ротовий рефлекс Бабкіна (під час натискання на долоні дитина відкриває рота), хватальний рефлекс Робінсона (якщо дитині вкласти у долоню палець, то вона міцно схоплює його), рефлекс повзання, або феномен Бауера (дитина, покладена на живіт, робить спроби повзти), рефлекс автоматичного ходіння (новонароджений переступає з ноги на ногу, якщо його тримати у вертикальному положенні) тощо.

Ускладнений перебіг вагітності і вплив несприятливих чинників навколишнього середовища на плід можуть призвести до певного ступеня функціональної незрілості доношеного немовляти. У таких дітей порушується діяльність різних органів і систем: печінки, серцево-судинної і дихальної систем, терморегуляції тощо. Це є причиною вищої захворюваності і смертності. У незрілих новонароджених порушуються також адаптаційні процеси.

Шкіра у новонародженого гладенька, еластична, дещо набрякла, гіперемійована і вкрита шаром сироподібного мастила. Тонким і ніжним є епідермальний шар. Сполучна тканина слабко розвинена, кількість м'язових волоконець незначна, зате шкіра дуже васкуляризована У ній добре розвинені сальні залози і погано — потові. Шкіра новонародженого має підвищену вразливість і знижену захисну функцію, тому через неї в організм може проникнути будь-яка інфекція. Шкіра є органом дихання і має добре виражені видільні властивості. Через шкіру дитина відчуває тепло і холод, дотик і біль.

Підшкірна жирова клітковина відкладається протягом останніх двох місяців перед народженням і, як правило, у доношених дітей добре розвинена.

М'язова система не досить розвинена, особливо на кінцівках. Спостерігається значна гіпертонія м’язів. Переважає тонус згиначів, що надає дитині характерної пози.

Нервова система у новонароджених як морфологічно, так і функціонально ще незріла, проте під впливом зовнішніх умов вона постійно диференціюється і вдосконалюється. Це певним чином позначається на рості й розвитку дитини.

Головний мозок дитини порівняно з мозком дорослого відносно великий і важкий. Маса його становить 350—400 г. Кора великого мозку тонка, борозни неглибокі, не завжди чітко виражені. Сіра речовина мозку не досить відмежована від білої.

Спинний мозок порівняно з іншими відділами центральної нервової системи має досконалішу будову і функціонально зріліший.

Органи чуття у новонароджених недосконалі. Проте смак вони розрізняють добре. Від солодкого дитина заспокоюється, облизує губи і робить ковтальні рухи, від гіркого, солоного і кислого стає неспокійною. Нюх розвинений слабко, проте немовлята нерідко відмовляються ссати, якщо тріщини сосків матері змазані препаратами з неприємним запахом. Дотик дитина відчуває досить добре, реагуючи на легке механічне подразнювання шкіри і слизових оболонок. Щодо зору, то вона сприймає тільки світло. Некоординовані рухи очей зумовлюють фізіологічну косоокість. Яскраве світло спричинює захисний рефлекс моргання. Слух знижений, але на сильні звуки дитина реагує: вона здригається, м'язи її обличчя скорочуються, змінюється частота і глибина дихання. Відчуття болю дещо ослаблене.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Реферат на тему: Анатомофізіологічні особливості новонародженого

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок