Головна Головна -> Реферати українською -> Медицина та здоров'я -> Здоров'я населення і методи його вивчення

Здоров'я населення і методи його вивчення

Назва:
Здоров'я населення і методи його вивчення
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,14 KB
Завантажень:
435
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Лекція
Здоров'я населення і методи його вивчення


ПОНЯТТЯ ЗДОРОВ'Я, ЙОГО ОЦІНКА, СОЦІАЛЬНА ОБУМОВЛЕНІСТЬ
У сучасній літературі існує більш ста визначень і підходів до поняття «здоров'я». Наявні в літературі підходи до визначення поняття «здоров'я» можна класифікувати в такий спосіб:
1) здоров'я — це відсутність хвороб,
2) здоров'я і норма — поняття тотожні,
3) здоров'я, як єдність морфологічних, психо-емоційних і соціально-економічних констант.
Як вказує академік Ю. П. Лисицин, загальним для цих підходів є те, що здоров'я розуміється, як щось протилежне, відмінне від хвороби, тобто поняття «здоров'я» дотепер визначається через поняття «нездоров'я» і залежить від поширеності тих чи інших хвороб, дефектів розвитку, нещасливих випадків, рівня смертності. Таким чином, медицина і її теорія залишаються у владі патології. Дотепер мізерно мало таких індексів, показників, що відбивали би міру і склад, якість і кількість власне здоров'я — особистого і суспільного.
В даний час поряд з давно існуючою теорією патології розвивається нова теорія, теорія здоров'я — валеологія.
При оцінці здоров'я прийнято виділяти 4 рівні:
1 рівень — здоров'я окремої людини.
2 рівень — здоров'я малих соціальних чи етнічних груп — групове здоров'я.
3 рівень — здоров'я населення — адміністративно-територіальна одиниця.
4 рівень — суспільне здоров'я — здоров'я суспільства, популяції в цілому.
Характеристики групового здоров'я, здоров'я населення, суспільного здоров'я в статиці і динаміку розглядаються як інтегральне поняття особистого здоров'я кожної людини окремо. Однак варто розуміти, що це не просто сума даних, а сума суцільно взаємозалежних зведень, виражених кількісно-якісними показниками.
Для оцінки індивідуального здоров'я використовується ряд дуже умовних показників, якось ресурси здоров'я, потенціал здоров'я і баланс здоров'я.
Ресурси здоров'я — це морально-функціональні і психологічні можливості організму змінювати баланс здоров'я в позитивну сторону. Підвищення ресурсів здоров'я забезпечується всіма мірами здорового способу життя (харчування, фізичні навантаження і т.д.).
Потенціал здоров'я — це сукупність здібностей індивідуума адекватно реагувати на вплив зовнішніх факторів. Адекватність реакцій визначається станом компенсаторно-пристосувальних систем (нервової, ендокринної і т.д.) і механізмом психічної саморегуляції (психологічний захист і т.д.).
Баланс здоров'я — виражений стан рівноваги між потенціалом здоров'я і діючими на нього факторами. Здоров'я людини може розглядатися в різних аспектах: соціально-біологічному, соціально-політичному, економічному, морально-естетичому, психофізіологічному, із соціально-біологічних позицій. Основними передумовами для цього є те, що не можна визначити здоров'я і хворобу взагалі, а варто говорити про здоров'я і хворобу людей. Здоров'я сучасної людини виступає результатом природної еволюції виду homo sapiens, у якій поступово наростаючий вплив зайняли соціальні фактори. Їхня роль за 10000 років розвитку цивілізації зросла у всіх відносинах. Людина одержує здоров'я, у відомому змісті, як дарунок природи, він успадкував від своїх тваринних предків природну основу, програму поводження в цьому світі. Однак у процесі соціалізації рівень здоров'я змінюється або в одну, або в іншу сторону, закони природи виявляються в особливої, неповторної, властивий тільки людині формі. Біологічне ніколи не виявляється в людині в чисто природному виді — воно завжди опосередковується соціальним. Проблема співвідношення соціального і біологічного в людині — ключ до розуміння природи і характеру його здоров'я, його хвороб, який варто трактувати як биосоціальні категорії. Здоров'я і хвороби людини, у порівнянні з тваринами — це нове, опосередковане соціальної якість.
Відправним пунктом для медико-соціальної інтерпретації здоров'я є визначення, прийняте Всесвітньою організацією охорони здоров'я (ВООЗ): «Здоров'я є станом повного фізичного, духовного і соціального благополуччя, а не тільки відсутністю хвороб і фізичних дефектів».

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: Здоров'я населення і методи його вивчення

Схожі роботи:


BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок