Головна Головна -> Реферати українською -> Медицина та здоров'я -> Травлення в шлунку

Травлення в шлунку

Назва:
Травлення в шлунку
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
15,28 KB
Завантажень:
135
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.5
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
Лекція на тему:
Травлення в шлунку


План:
Особливості травлення в шлунку.
Морфо-функціональна характеристика шлунка
Склад i властивості шлункового соку.
Роль хлористоводневої кислоти у травленні
Ферменти шлункового соку
Роль шлункового слизу у травленні
Регуляція шлункової секреції
Виділення шлункового соку нa різні харчові речовини
Гальмування шлункової секреції
Моторна діяльність шлунка
Регуляція моторної діяльності шлунка


Шлунок є відділом травного тракту, де їжа змішана з слиною, вкрита в'язким слизом залоз стравоходу затримується від 3 до 10 годин для механічної та хімічної обробки до евакуації хімуса в кишку. Цей відділ шлунково-кишкового тракту здійснює функції:
- депонування, зберігання, зігрівання їжі;
- секреторну - відділення шлункового соку, який забезпечує хімічну обробку їжі;
-рухову - перемішування їжі з травними соками, подрібнення її і пересування порціями в дванадцятипалу кишку;
- всмоктування в кров незначних кількостей речовин, що поступили з їжею; речовини розчинені в спирті всмоктуються в значно більших кількостях;
- екскреторну - виділення разом із шлунковим соком у порожнину шлунка метаболітів (сечовина,сечова кислота, креатин, креатинін), концентрація яких у внутрішньому середовищі перевищує порогові значення, а так само речовин, які поступили в шлунково-кишковий тракт ззовні (солі важких металів, йод, фармакологічні препарати);
- інкреторну - синтез та виділення біологічно активних речовин (гормонів), що приймають участь в регуляції шлункових та інших секреторних залоз травного тракту (гастрин, гістамін, соматостатин, мотилін та інші).
- захисну - бактеріоцидна та бактеріостатична дія шлункового соку та повернення назовні недоброякісної їжі, що попереджує попадання її в наступні відділи ШКТ.
- гемопоетичну - синтез речовини (внутрішний фактор Касла), яка сприяє всмоктуванню вітаміна B12.
Шлунок являє собою мішкоподібне розширення травного тракту, який може мати в нормальному стані форму панчохи або рога.
Стінка шлунка складається з трьох оболонок:
- слизової оболонки (tunica mucosa), із сильно розвиненою підслизовою основою (tela submucola), яка має особливий рельєф із складками, полями, ямками;
- м'язової оболонки (tunica muscularis);
- серозної оболонки (tunica serosa).
Слизова оболонка складається з трьох шарів: епітелію, власної та м'язової пластинок. Порожнина шлунка вкрита одним шаром епітеліоцитів (циліндричним епітелієм), поверхнева плазмолема яких, утворює мікровосинки. B апікальній частині клітини нагромаджуються гранули слизового секрету, який виділяючись обволікає слизову оболонку для захисту її від дії шлункового соку. Таким чином, слизова оболонка являє собою суцільне залозисте поле. Поверхневий епітелій вростає у власну пластинку оболонки і утворює шлункові ямки, біля дна яких розміщені активно проліферуючі малодиференційовані клітини. По мірі диференціації вони пересуваються до поверхні, де й злущуються в просвіт шлунка. Власна пластинка утворена пухкою сполучною тканиною, в якій залягають шлункові залози. Останні поділяються на власні, кардіальні та пілоричні. Власні залози, нерозгалужені або слабо розгалужені, трубчасті, розміщені у ділянці дна шлунка. Секреторний відділ утворений дном і тілом залози, побудований з головних екзокриноцитів, обкладинних екзокриноцитів, шийкових та додаткових мукоцитів і ендокриноцітів. Головні клітини розташовуються переважно в ділянці дна та тіла залози. У зимогенних гранулах білкового секрету, що локалізуються в апікальній частині клітини, утримуються секреторні продукти головних клітин - пепсиноген і хімозин. Обкладинні клітини, характерною особливістю яких є велика кількість мітохондрій в цитоплазмі і розгалужена система внутрішньоклітинних канальців, по яких секрет виводиться у просвіт залози, розміщені поодинці в ділянці дна та тіла залози і виділяються Н+-йони.
Вивідна протока залози складається з перешийка і шийки. Вона утворена шийковими мукоцитами і поодинокими додатковими мукоцитами, в апікальній частині яких накопичуються секреторні гранули слизу.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
Реферат на тему: Травлення в шлунку

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок