Головна Головна -> Реферати українською -> Медицина та здоров'я -> Пальпація нирок у двох положеннях тіла, сечового міхура, органів калитки, передміхурової залози.

Пальпація нирок у двох положеннях тіла, сечового міхура, органів калитки, передміхурової залози.

Назва:
Пальпація нирок у двох положеннях тіла, сечового міхура, органів калитки, передміхурової залози.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,47 KB
Завантажень:
107
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Пальпація нирок у двох положеннях тіла, сечового міхура,
органів калитки, передміхурової залози.
Нирки. Пальпацію нирок розпочинають з огляду передньої черевної стінки. Визначають ступінь напруження її м'язів, потім обстежують ділянки локалізації нирок. Якщо нирки нормальних розмірів і розташування їх звичайне, вони не пальпуються. Про-пальпувати нирки можливо лише при астенічній будові тіла і тонкій передній черевній стінці.
За допомогою пальпації вдається одержати відомості про величину, консистенцію, рухомість, болючість нирки. Пальпують нирки у положенні хворого на спині з напівзігнутими і дещо розведеними кінцівками, а також у вертикальному положенні з обох боків (рис. 4). Іноді виявляють камінь у внутрішньоміхуровому (інтрамуральному) відділі сечовода при бімануальному обстеженні через піхву з одного боку і через передню черевну стінку — з другого. Таким же чином можна виявити інфільтрацію тканин, які оточують сечовий міхур.
Рис. 1. Пальпація нирок у положенні хворого на спині (а), на боці (б), стоячи(в).
Пальпацію проводять за умов розслаблення черевного преса. Дихання рівне, через рот. Лікар сидить з боку нирки, яку пальпують, просунувши кисть під поперек. Кінчики пальців упираються в кут, утворений XII ребром і довгими м'язами спини. Напівзігнуті пальці другої руки проникають спереду в підребер'я паралельно краю прямого м'яза живота і зовні від нього. Пальпацію виконують шляхом зближення обох рук, причому пальці розташовані ззаду руки ніби підштовхують нирку вперед. Цей прийом називається балотуванням. Для пальпації другої нирки (що є обов'язковим) лікар переходить на другий бік і підводить руку під відповідну ділянку тіла хворого. Якщо нирка збільшена, слід визначити розміри частини, яка виступає із підребер'я, консистенцію, поверхню, болючість тощо. При підозрі на патологічну рухливість нирки хворому пропонують зробити глибокий вдих, під час якого намагаються захопити кінець нирки.
Під час пальпації треба пересвідчитись, чи не розташовується нирка в пахвинній ділянці (нефроптоз, дистопія).
Щоб зробити нирку більш доступною для пальпації, наблизивши її до передньої черевної стінки, хворого кладуть спочатку на один бік (стегно зігнуте). Пальпацію проводять з обох боків, тому що патологічний процес у одній нирці може не проявлятись болем і лишитись непоміченим. Метод пальпації той же, але руку розміщують дещо нижче.
С. П. Боткін запропонував метод пальпації у положенні хворого стоячи. При цьому хворий трохи згинається і розслаблює черевну стінку. Руки за головою або вздовж тулуба. Положення лікаря таке ж, як і при пальпації хворого у положенні лежачи. Блукаюча нирка в цьому положенні може опуститись у таз. Під пальцями лікаря вона легко переміщується в підребер'я.
Під час пальпації за Гленаром хворий стоїть. Фланк (бічний відділ живота) хворого захоплюють пальцями однієї руки, великий палець розташовують у ділянці підребер'я, а інші — на попереку. Кінчики пальців другої руки встановлюють у продовження великого пальця першої. Нирку намагаються пропальпувати під час глибокого вдиху. Спосіб ефективний лише при обстеженні пацієнтів з астенічною будовою тіла.
Деякі автори рекомендують обстежувати хворих у положенні сидячи або в колінно-ліктьовому.
При гострих запальних процесах під час пальпації біль посилюється, м'язи передньої черевної стінки і попереку напружуються. Напруження більш виражене при гострому паранефриті і травмі, яка супроводжується впливом сечі і крові в заочеревинну клітковину (урогематома). При цьому в ділянці попереку помітна припухлість.
Крім типових випадків, коли виявлена під час пальпації пухлина за формою нагадує нирку, характер новоутворення визначають при комплексному обстеженні хворого. В першу чергу проводять диференціальний діагноз між новоутворенням і збільшенням розташованих у цій ділянці тіла органів і тканин. Велике значення для диференціації має симптом Робертса, який виявляють під час перкусії передньої черевної стінки над новоутворенням, яке вдалося пропальпувати.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Пальпація нирок у двох положеннях тіла, сечового міхура, органів калитки, передміхурової залози.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок