Головна Головна -> Реферати українською -> Медицина та здоров'я -> ЕЛЕКТРОТРАВМА І ЕЛЕКТРООПІКИ

ЕЛЕКТРОТРАВМА І ЕЛЕКТРООПІКИ

Назва:
ЕЛЕКТРОТРАВМА І ЕЛЕКТРООПІКИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,95 KB
Завантажень:
397
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Електротравма і електроопіки

Під час використання електроенергії в усіх сферах життєдіяльності людини можуть виникати ураження електричним струмом. Електротравма переважно трапляється у електриків і становить близько 2,5 % випадків виробничого травматизму. Трапляються ураження струмом дітей від побутових приладів, електросітки.

Електроопіки становлять майже 6 % опіків іншої етіології.

Особливістю електротравми порівняно з іншими видами травми є висока смертність і тяжкість ураження, яке може виникати при безпосередньому контакті і на відстані близько 10 кроків від високовольтної сітки.

Тяжкість ураження струмом залежить від його сили, яка, в свою чергу, зумовлена відношенням напруги струму і опору ділянки тіла (товщина епідермісу, сухість чи вологість шкіри), через яку він проходить, а також шляхів, часу проходження струму через тіло людини, площі контакту і умов нещасного випадку.

Наслідки електротравми залежать від загального стану організму і віку потерпілого. Діти і люди похилого віку найбільш чутливі до електричного струму.

Електричний струм, подолавши опір шкіри і підшкірної клітковини, далі проходить через тканини з найбільшою електропровідністю (м'язи, кровоносні судини, спинно-мозкова рідина тощо).

Причину смерті під час електротравми вбачають у тому, що струм проходить через серце, викликає його фібриляцію і параліч. Найчастіше це виникає під час проходження струму через тіло людини у вигляді повної або верхньої петлі.

Ураження тканин під час безпосереднього контакту із струмом. Електричний струм має специфічний і неспецифічний вплив на організм людини. Специфічна дія проявляється біологічним, електрохімічним, тепловим і механічними ефектами.

Біологічний ефект струму полягає у збудженні посмугованої і непосмугованої мускулатури, нервових рецепторів і провідників, залозної тканини тощо. Клінічно це проявляється тонічними судорогами посмугованих м'язів, які можуть викликати зупинку дихання, відривні переломи і вивихи кісток, спазм голосових зв'язок тощо. Тонічне скорочення непосмугованих м'язів веде до підвищення кров'яного тиску, самовільного сечовипускання і дефекації. Порушується нормальна біоелектрична провідність серця, функції ендокринних залоз, змінюється вміст білкових фракцій крові тощо.

Електрохімічний ефект. Коли електричний струм проходить через тканини, у клітинах порушуються іонна рівновага і біологічний потенціал. Електроліз внаслідок поляризації клітинних мембран призводить до коагуляції білків з боку анода (нагромадження позитивно заряджених часток викликає кислу реакцію, що веде до обезводнення і переходу розчинних білків у гель) і колікваційного некрозу з боку катода (лужна реакція викликає набухання колоїдів). Крім того, виникає агрегація тромбоцитів і лейкоцитів, конгломерати яких можуть викликати тромбоз дрібних судин і тромбоемболічні ускладнення (в легенях) Найбільшу електрохімічну дію має постійний і низьковольтний змінний струм.

Тепловий ефект. Відповідно до закону Джоуля—Ленца теплова дія струму залежить від опору тканин, сили струму і часу контакту з ним. Кількість теплоти, що виділяється під час проходження струму, пропорційна добутку квадрата сили струму (в амперах) на опір (в омах) і час (в секундах). Сила струму, за законом Ома, обернено пропорційна опору тканин. Має значення також площа контакту — чим менша площа, тим більша щільність струму і тим більше електричної енергії переходить у теплову на певній ділянці тіла.

Теплова дія струму викликає опік з некрозом тканин аж до обвуглення. Шкіра і кістки пошкоджуються найбільше, оскільки їх щільність і опір найбільші серед усіх тканин. Іноді на рентгенограмах у кістках видно характерні зміни у вигляді перлинного намиста, яке виникає внаслідок розплавлення кісткової тканини і виділення кальцію фосфату.

Механічна (динамічна) дія струму великої сили може призвести до розшарування тканин, розривів, навіть до відривів частин тіла. Це зумовлено тим, що струм високої напруги крім теплової дії має значну механічну енергію, яка дає вибуховий ефект. Підвищений тиск повітря під час вибуху може відкинути людину вбік.

Загальні зміни в організмі при електротравмі. Розрізняють ранні зміни в організмі (через 2—3 год після травми) і пізні. При ураженні електричним струмом насамперед пошкоджується центральна нервова система (багата водою) і серце. Тому дуже небезпечним є проходження струму через голову (петля голова — кінцівка). Це призводить до негайної смерті потерпілого, яка може бути не тільки від фібриляції і паралічу серця, а й від паралічу серцево-судинного і дихального центрів, рефлекторного спазму вінцевих судин серця, голосових зв'язок, судорожного скорочення м'язів грудної клітки, асфіксії тощо Трапляються випадки мнимої смерті чи електричної летаргії, коли потерпілий втрачає свідомість, а серцебиття і дихання ледь помітні. їх причиною також є пригнічення дихального центру, фібриляція шлуночків серця, тетанічний спазм м'язів грудної клітки.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: ЕЛЕКТРОТРАВМА І ЕЛЕКТРООПІКИ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок