Головна Головна -> Реферати українською -> Медицина та здоров'я -> ЕНДОКРИННІ ЗАЛОЗИ

ЕНДОКРИННІ ЗАЛОЗИ

Назва:
ЕНДОКРИННІ ЗАЛОЗИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,20 KB
Завантажень:
310
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
ЕНДОКРИННІ ЗАЛОЗИ

До ендокринних залоз, або залоз внутрішньої секреції, належать гіпофіз, шишковидне тіло, щитовидна залоза, прищитовидні залози, загрудинна залоза, надниркові залози, підшлункова залоза, чоловічі та жіночі статеві залози, їх називають ще безпроточними, тому що вони не мають вивідних проток і виділяють утворені в них речовини (гормони) безпосередньо у кров.

Гормони беруть участь у регуляції дихання, кровообігу, травлення, тісно пов'язані з процесами росту і розвитку, реактивністю і підтриманням стабільності внутрішнього середовища організму. Проте вони не є самостійними регуляторами. Утворення їх і надходження в кров підпорядковані системі нервово-гуморальної регуляції функцій організму за провідної ролі центральної нервової системи.

У дитячому віці анатомо-фізіолопчні особливості ендокринних залоз істотно впливають на їхні функції.

Гіпофіз — залоза овальної форми, що міститься на дні турецького сідла. На час народження дитини гіпофіз буває вже досить розвинутим, і, незважаючи на дуже малі розміри, його роль в організмі, який росте, надзвичайно важлива.

У гіпофізі розрізняють передню і задню частки. Передня частка називається аденоппофізом; задня, що складається з нервових елементів, — нейроппофізом. Між передньою і задньою частками є проміжна частина.

Передня частка гіпофіза виділяє:

1) гормон росту соматотропін (стимулює розвиток і ріст усіх органів і тканин);

2) кортикотропін (стимулює секрецію гормонів надниркової залози),

3) тиротропін (стимулює функцію щитовидної залози);

4) гонадотропній, до яких відносять фолікулотропін (фолікулостимулювальний гормон) і лютрошн (лютеїнізуючий гормон).

Гонадотропній впливають на дозрівання статевих залоз, стимулюють синтез статевих гормонів.

Проміжна частина гіпофіза секретує меланотропний (меланостимулюючий) гормон, що регулює відкладання пігменту в шкірі, бере участь у продукуванні кортикотропіну.

Гормонами задньої частки є:

1) вазопресин (адіуретин), що виявляє антидіуретичну дію і стимулює непосмуговані м'язи артерій і кишок,

2) окситоцин (сприяє скороченню матки).

Крім того, задня частка гіпофіза виділяє особливі речовини, що стимулюють вироблення гормонів передньої частки гіпофіза

Гіпофіз тісно пов'язаний з гіпоталамусом, розглядається з ним як єдине ціле Доведено, що гормони задньої і деякі гормони передньої часток гіпофіза фактично утворюються в гіпоталамусі у вигляді нейросекретів, а гіпофіз є лише місцем депонування їх У гіпоталамусі утворюються гіпофізотропні гормони (рилізингфактори), які справляють специфічний вплив на звільнення тропних гормонів гіпофіза. Центри гіпоталамуса також виділяють гормони, що впливають на процеси сну і бадьорості, моторної активності, регуляції температури тіла, апетиту.

У регуляції діяльності гіпофіза беруть участь також гормони надниркової, щитовидної та статевих залоз.

В окремі вікові періоди функція гіпофіза підвищується. У переддошкільний, дошкільний періоди і в старшому шкільному віці посилюється активність передньої частки гіпофіза, підвищується виділення соматотрошну, який обумовлює лінійний ріст дитини аж до періоду статевого дозрівання. У ці періоди найчастіше спостерігаються і захворювання гіпофіза.

Шишковидне тіло — непарний орган, розміщений над верхніми горбиками пластинки покришки середнього мозку. Відносні розміри і маса його у дітей, особливо у дівчаток, більші, ніж у дорослих. За своєю анатомічною будовою шишковидне тіло належить до інкреторних залоз, але гормон його до цього часу не виділено У його тканині виявляють біологічно активні речовини мелатонін, серотонін, норадреналін, гістамін. Шишковидне тіло бере участь у регуляції процесів росту, справляє гальмівний вплив нагонади, на продукування тропних гормонів гіпофіза, водно-електролітний і вуглеводний обмін, є важливою ланкою в системі центральних ендокринних утворень. Підвищений вплив його на організм дитини спостерігається у перед-дошкільний період.

Щитовидна залоза міститься на шиї спереду трахеї і на бічних стінках гортані. Відносна маса й у новонароджених така сама, як у дорослих. Анатомічне щитовидна залоза характеризується фолікулярною будовою, проте в дитячому віці кількість

фолікулів і вміст у них колоїду зменшені 3 віком маса залози і кількість колоїду зростають, особливо інтенсивне зростання спостерігається у дітей 12—15 років

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: ЕНДОКРИННІ ЗАЛОЗИ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок