Головна Головна -> Реферати українською -> Медицина та здоров'я -> Захворювання молочної залози є складною проблемою

Захворювання молочної залози є складною проблемою

Назва:
Захворювання молочної залози є складною проблемою
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,57 KB
Завантажень:
327
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Доброякісні захворювання молочної залози

Захворювання молочної залози є складною проблемою як для хворої, так і для лікаря. Увага до них з боку гінекологів зростає у зв'язку зі збільшенням випадків доброякісних і малігнізуючих захворювань залози.

Молочна залоза дорослої жінки є великою модифікованою сальною залозою, яка розміщується на поверхневій фасції грудної клітки. Її маса становить в середньому 200—300 г. Структурними елементами молочної залози є жирова тканина, фіброзні перегородки (септи), залозисті структури. Вона складається з 12—20 часток, молочних проток і секреторних клітин, що містяться в альвеолах. Кожна з цих часток має протоку, яка відкривається на соску. Молочна залоза має багаті кровоносну і лімфатичну системи, що зумовлює швидке метастазування внаслідок малігнізації. Додаткові соски (політелія) спостерігаються частіше, ніж додаткова молочна залоза (гіолімастія).

Тканина молочної залози є дуже чутливою до гормональних змін. Розвиток молочної залози протягом періоду статевого дозрівання пов'язаний з дією гормонів. Молочна залоза є також дуже чутливою до рівня гормонів протягом менструального циклу.

У кожній тканині молочної залози можуть розвиватися патологічні зміни:

фіброзно-кістозна мастопатія і фіброаденома — із сполучної тканини; ліпома — з жирової тканини (а також некроз внаслідок травми); ектазія проток, галактоцелє — з проток залози;

містить папілярні пухлини або підлягає малігнізуючим змінам. Інфекційне захворювання молочної залози — мастит — розвивається у матерів, які годують груддю.

Рак молочної залози становить 25% усіх малігнізацій у жінок і розвивається переважно після 40—45 років.

Мастодинія — біль у ділянці молочних залоз, пов'язаний з циклічним набряканням їх внаслідок венозного застою і набряку строми залози перед менструацією; в цей час молочна залоза збільшується майже на 15%.

Лікування, як і під час перед-менструального синдрому (нестероідні протизапальні засоби, діуретики, прегнін, норколут, парлодел).

Фіброзно-кістозна мастопатія (ФКМ), за визначенням ВООЗ, — це фіброзно-кістозне захворювання, що характеризується комплексом проліферативних і регресивних змін у молочній залозі з порушенням співвідношення епітеліального і сполучнотканинного компонентів. Проліферативні процеси — це гіперплазія, проліферація часток, проток, сполучної тканини, регресивні — атрофія, фіброз, утворення кіст.

Фіброзно-кістозна мастопатія є найпоширенішою серед захворювань молочної залози. Ризик розвитку раку молочної залози при мастопатії з гіперпластичними процесами зростає у 2,6 разу, у разі атипових змін — у 6 разів.

Поняття фіброзно-кістозної мастопатії охоплює понад 35 різних патологічних процесів. Ці стани можуть розвиватись у зв'язку з підвищеною чутливістю до впливу гормонів і тому найчастіше розвиваються в репродуктивному періоді або у жінок, яким застосовують замінну естрогенотерапію в періоді менопаузи (постменопаузи). Причиною їх також може бути неадекватна секреція естрогенів, прогестерону або зростання рівня пролактину.

Доказів того, що причиною розвитку доброякісних захворювань молочних залоз можуть бути гормональні контрацептиви, немає.

Гістологічне фіброкістозні зміни проходять 3 стадії. Першою є стадія проліферації строми, особливо у верхньому зовнішньому квадранті залози, що призводить до індурації і відчуття болю. Другою є стадія аденозу — утворення кіст, різних за розмірами;

від мікроскопічних до 1 см у діаметрі. Під час цієї стадії розвивається значна проліферація проток і альвеолярних клітин. Остання, третя, стадія — утворення великих кіст, але з меншим відчуттям болю (за винятком випадків швидкого росту кіст). Проліферативні зміни відбуваються в усіх структурах залози. За наявності атипових клітин у протоках або апокринній тканині зростання ризику розвитку раку молочної залози збільшується у 5 разів.

Розрізняють такі форми фіброзно-кістозної мастопатії:

1) дифузну:

а) з переважанням залозистого компонента (аденоз);

б) з переважанням фіброзного компонента;

в) з переважанням кістозного компонента;

г) мішану;

2) вузлувату.

Етіологія і патогенез ФКМ не з'ясовані. Певну роль відводять гормональним порушенням: гіперестрогенії, дефіциту прогестерону, гіперпролактинемії.

Клінічна картина. Фіброзно-кістозна мастопатія, як правило, супроводжується циклічним, білатеральним болем [ностальгією) і збільшенням молочних залоз. Біль, пов'язаний з фіброкістозними змінами, у більшості випадків є дифузним, часто з поширенням у ділянку плечей. Локалізований біль може виникати внаслідок швидкого росту кісти. Під час обстеження в молочних залозах виявляється вузлуватість. Великі кісти можуть відчуватись як утворення, наповнені рідиною. Ці зміни є найбільш виразними перед менструацією, але можуть і не мати циклічного характеру. До 15% жінок, як правило, не скаржаться на біль, але під час пальпації в молочних залозах виявляються зони ущільнення.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Захворювання молочної залози є складною проблемою

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок