Головна Головна -> Реферати українською -> Медицина та здоров'я -> Резус фактор крові

Резус фактор крові

Назва:
Резус фактор крові
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
957,85 KB
Завантажень:
68
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Склад крові. Кров (sanguis) складається з плазми й форменних елементів (кліток крові). Плазма складає 55-60% від загального об’єму крові, інші 40-50% - відводиться на форменні елементи. Це еритроцити - червоні кров'яні тільця, лейкоцити - білі кров’яні клітинки й тромбоцити - кров'яні пластинки. Кров складає приблизно 7% від загальної ваги тіла. При вазі в 70 кг її об’єм дорівнює 5-5,5 л.

Плазма крові є міжклітинною речовиною, що має рідку консистенцію. На 90-93% вона складається з води, близько 6,6-8,5% приходиться на частку білкових речовин, інші 1,5-3,5% складають різні органічні і неорганічні з’єднання.

Еритроцити - це високоспеціалізовані клітини, призначені для переносу газоподібних речовин (кисню й вуглекислоти). У мазку еритроцити мають своєрідну форму - двояковгнутих дисків; ядро в них відсутнє. При русі по капілярах вони легко деформуються. Діаметр еритроцитів коливається від 7,2 до 8,5 мкм. В середині еритроцитів утримується гемоглобін - дихальний пігмент, який являє собою складний білок. За допомогою гемоглобіну здійснюється перенос кисню й вуглекислоти.

У 1 мм3 крові утримується 5-5,5 млн. еритроцитів (у чоловіків) й 4,5-5 млн. (у жінок). У переносі газоподібних продуктів велике значення надається розмірам поверхні еритроцитів. Відомо, що поверхня одного еритроцита складає 125 мкм2. Отже, загальна поверхня еритроцитів, що циркулюють у крові, буде дорівнює приблизно 3500 м2.

У дорослої людини еритроцити виробляються в червоному кістковому мозку й надходять у загальне судинне русло. Тривалість життя еритроцитів у середньому складає 2-3 місяця. Є дані, згідно яким в організмі щодня руйнується приблизно 1/100 частина всіх еритроцитів. Розпад віджилих еритроцитів відбувається переважно в селезінці.

Лейкоцити - це різнорідна по своїм морфологічним й функціональним властивостям група кліток крові. Розрізняють зернисті й незернисті лейкоцити. До зернистих лейкоцитів відносять: нейтрофільні, еозинофільні й базофільні лейкоцити, а до незернистих - лімфоцити й моноцити.

У дорослої людини в 1 мм3 крові нараховується 6000-8000 лейкоцитів. Однак кількість їх непостійна й може мінятися в залежності від стану організму. Нейтрофільні лейкоцити (або нейтрофіли) складають 65-75%, еозинофіли 2-5%, базофіли 0,5~1%, лімфоцити 20-30%, моноцити 6-8%.

Зернисті лейкоцити утворяться в червоному кістковому мозку, а незернисті - у лімфатичних вузлах, вилочковій залозі, мигдалинах й фолікулах. Термін життя лейкоцитів у середньому складає кілька місяців, хоча окремі лімфоцити живуть всього 2-3 дня.

На відміну від еритроцитів лейкоцити мають ядро. Розмір їх коливається від 7 до 11 мкм. Вони здатні активно переміщатися завдяки амебоїдним рухам. У лейкоцитах утримується велика кількість ферментів, здатних розщеплювати різні речовини. На цій властивості лейкоцитів заснована їхня роль у захисті організму від мікробів й сторонніх речовин.

Тромбоцити (кров'яні пластинки) - дрібні тільця різної форми, розміром 2-3 мкм. Вони відіграють важливу роль при згортанні крові. У 1 мм3 крові їх утримується від 200 000 до 300 000. Тривалість життя тромбоцитів 5-8 днів.

Основні функція крові:

– функція газообміну, переносить кисень і поживні речовини до органів і тканин і виводить вуглекислий газ і продукти обміну;

– бере участь у терморегуляції;

– захисна функція (фагоцитарна);

– бере участь у гомеостазі – підтримка сталість внутрішнього середовища організму;

– регуляторна.

Згортання крові

При будь-якому ушкодженні кровоносної системи відкривається внутрішня або зовнішня кровотеча. Велика втрата крові дуже небезпечна. Людина може без особливої шкоди для себе втратити до 15% крові, але перевищення цього порога часто приводить до смерті. Повільна тривала кровотеча веде до анемії, а стрімка втрата крові викликає шок, при якому тиск падає так низько, що кров перестає надходити в серце.

В організмі є особлива система, що не допускає надлишкової втрати крові. Це механізм згортання. Кістковий мозок виробляє особливі клітки - тромбоцити, що по величині навіть менше еритроцитів. При найменшому ушкодженні кровоносної судини тромбоцити спрямовуються до прориву і приклеюються до його стінок і один до друга утворити пробку.

Склеюючи, тромбоцити - як, утім, і сама ушкоджена тканина - виділяють речовини, що запускають механізм згортання. Вони також виділяють гормон серотин, що стимулює стиск кровоносних судин, тим самим зменшуючи кровоток.

Злиплі тромбоцити спонукують фібриноген - один з розчинених у плазмі білків - до утворення ниток нерозчинного білка фібрину, і кров згортається. Фібріонові нитки обплітають підвалина мережею клітки крові, утворити полутверду масу. Потім ця мережа стискується, виділяючи ясно-жовту рідину або сироватку, і утворить твердий згусток. Загальний обсяг крові відновиться через кілька годин після зупинки кровотечі в міру усмоктування води з тканин, але для відновлення кліток крові знадобиться кілька тижнів.

Групи крові.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Резус фактор крові

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок