Головна Головна -> Реферати українською -> Медицина та здоров'я -> Катетеризація сечового міхура

Катетеризація сечового міхура

Назва:
Катетеризація сечового міхура
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,43 KB
Завантажень:
430
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
КАТЕТЕРИЗАЦІЯ

Катетеризацію сечового міхура проводять у всїх випадках гострої затримки сечі, яка продовжується понад 6—12 год, для промивання сечового міхура і введення в нього ліків, а також з метою забору сечі для лабораторного дослідження, якщо це неможливо зробити іншим способом.

Гостра затримка сечі — симптом захворювання сечового міхура, сечівника, передміхурової залози, а також порушень центральної нервової системи. Найчастіше причиною гострої затримки сечі с звуження шийки сечового міхура і сечівника, обтурація сечівника каменями, аденома передміхурової залози, пухлини сечового міхура і сечівника. Затримка сечі нерідко спостерігається після оперативних втручань. Особливим видом затримки сечі є парадоксальна ішурія, при якій постійне перенаповнення міхура спричиняє порушення роботи його сфінктера, внаслідок чого сеча виділяється самовільно по краплях.

Затримка сечі іноді спостерігається після операцій на органах черевної порожнини, не пов'язаних з органами сечостатевої системи (апендектомія, операції з приводу гриж, холецистектомія та ін.). В них випадках нерідко вдається обійтися без катетеризації сечового міхура. Хворого необхідно залишити одного в палаті, пустити воду з крана, дати в ліжко теплий сечоприймач, покласти грілку на ділянку сечового міхура. При неефективності даних заходів вводять підшкірне 1 мл 0,05 % розчину прозеріну, 1 мл 0,2 % розчину платифіліну, 1 мл 1 % розчину полікарпіну.

Катетеризацію проводять з дотриманням правил асептики. Всі предмети, які стикаються з сечовивідними шляхами хворого (інструменти, перев'язувальний матеріал, руки медичної сестри, катетер, розчини тощо), повинні бути стерильними.

Катетери бувають м'якими (гумовими), еластичними (пластмасовими) і твердими (металевими).

Найбільш безпечний і поширений метод — катетеризація сечового міхура м'яким гумовим катетером. Розмір катетера добирають відповідно до величини зовнішнього отвору сечівника. Звичайно з цією метою застосовують катетери №16—22 за шкалою Шар'єра. При наявності в сечі гною, солей, слизу та інших домішок застосовують катетери великих розмірів.

Пластмасові катетери мають перевагу перед гумовими. При однаковому зовнішньому діаметрі просвіт пластмасового катетера буває більшим. Ці катетери більш пружні порівняно з гумовими. Кінець катетера, який вводять у сечовий міхур, заокруглений, збоку він має овальний отвір, зовнішній кінець лійкоподібне розширений.

Металеві катетери складаються з рукоятки, стержня і дугоподібно зігнутого дзьоба. Уретральний кінець його сліпий, заокруглений, з двома боковими отворами. Довжина чоловічого катетера ЗО см, жіночого — 12—15 см з невеликим зігнутим дзьобом. Еластичні і металеві катетери чоловікам вводить тільки лікар.

Перед катетеризацією медична сестра готує хворого і необхідні інструменти, обробляє руки й надягає стерильні рукавички. Для проведення катетеризації вона складає в стерильний лоток катетер, 2 пінцета, марлеві серветки, змочені розчином фурациліну. Крім цього, необхідно мати посудину для збирання сечі (судно, сечоприймач або пробірку — при заборі сечі для лабораторного дослідження), пляшечку зі стерильним вазеліном чи гліцерином, клейонку.

У жінок проводять туалет (підмивання або протирання) зовнішніх статевих органів. Якщо є виділення з піхви, призначають спринцювання. Хвору вкладають на спину, ноги згинають у колінах і розводять, під сідниці підкладають клейонку і судно. Поряд ставлять лоток. Медична сестра стає праворуч, від хворої. Лівою рукою розводить статеві губи, в праву бере пінцет з марлевим тампоном, змоченим розчином фурациліну (1:5000), протирає зовнішні статеві органи і вічко сечівника. Потім другим пінцетом бере катетер, відступивши на 4—5 см від його кінця. Зовнішній кінець катетера затискає між IV та V пальцями правої руки. Поливши на кінець катетера стерильну вазелінову олію або гліцерин, обережно, без зусиль, вводить його у сечівник на глибину 4—6 см. Поява сечі з зовнішнього отвору катетера свідчить про те, що він знаходиться в сечовому міхурі. Зовнішній кінець катетера опускають у судно. Після зупинки самостійного виділення сечі з катетера злегка натискують на передню черевну стінку над лоном, щоб видалити з сечового міхура залишки сечі, і в цей час обережно витягують катетер.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Катетеризація сечового міхура

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок