Головна Головна -> Реферати українською -> Медицина та здоров'я -> Митральний стеноз

Митральний стеноз

Назва:
Митральний стеноз
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
15,97 KB
Завантажень:
175
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Митральний стеноз (стеноз лівого атріовентрикулярного отвору) — патологічне звуження отвору митрального клапана, що ускладнює кровообіг із лівого передсердя в лівий шлуночок.

Етіологія. Здебільшого митральний стеноз є наслідком ревматичного процесу. Слід пам'ятати, що у частини хворих (30—50% випадків) не вдається виявити ревматичний анамнез, що не виключає ревматичне походження серцевих вад, враховуючи латентний перебіг ревматизму.

Патогенез. У здорової людини площа митрального отвору становить 4—6 см2. При митральному стенозі кровообіг із лівого передсердя в лівий шлуночок сповільнюється і систолічний об'єм крові зменшується. При зменшенні площі митрального отвору до 1,0—1,5 см2 тиск у лівому передсерді підвищується до 25 мм рт. ст. (норма до 5 мм рт. ст.), що, в свою чергу, сприяє підвищенню тиску в легеневих венах. Поступово розвивається «пасивна» (венозна, ретроградна) легенева гіпертензія, при якій тиск у легеневій артерії не перевищує 50—60 мм рт. ст., у зв'язку з чим гіпертрофія правого шлуночка не виражена. При значному підвищенні тиску в легеневій артерії — до 180—200 мм рт. ст. (активна легенева гіпертензія) гіпертрофія правого шлуночка стає вираженою.

Клінічна картина. Невиражений компенсований митральний стеноз перебігає безсимптомно. Хворі досить добре зносять значні фізичні навантаження і справляють враження здорових людей. При підвищенні тиску в малому колі кровообігу з'являється задишка і навіть приступи серцевої астми, кашель (сухий або з виділенням невеликої кількості харкотиння, часто з домішками крові — кровохаркання). При виражених застійних явищах у малому колі під час фізичного навантаження з'являються надмірне серцебиття, біль, часто стенокардичного характеру.

При інтенсивному митральному стенозі під час огляду хворого відзначається facies mitral is: на фоні блідої шкіри спостерігається обмежений рум'янець щік із ціанотичним відтінком («триколірний прапор»). Крім цього, виявляється ціаноз губ, кінчик носа, мочок вух. У ділянці серця іноді спостерігається «серцевий горб», що пов'язане з гіпертрофією і дилатацією правого шлуночка. При пальпації в ділянці верхівки можна виявити діастолічне тремтіння — «котяче муркотіння», що пояснюється проходженням крові через звужений митральний отвір. Пульс може бути слабкого наповнення, нерідко виникає миготлива аритмія. Артеріальний тиск не змінюється. Під час перкусії відносна серцева тупість зміщена уверх за рахунок вушка лівого передсердя і вправо за рахунок гіпертрофії правого шлуночка.

Аускультативна картина: на верхівці вислуховується хлопаючий І тон, тон відкриття митрального клапана; останній вислуховується після II тону. Хлопаючий І тон у поєднанні з II тоном і тоном відкриття утворюють тричленний ритм — ритм «перепілки». У другому міжребер'ї зліва вислуховується акцент II тону, що свідчить про підвищення тиску в легеневій артерії. При митральному стенозі характерним аускультативним симптомом є діастолічний шум, який вислуховується на верхівці, причому ліпше, коли хворий лежить на лівому боці, після невеликого фізичного навантаження, під час вдиху. Рентгенологічне обстеження дає змогу виявити збільшення окремих серцевих камер (лівого передсердя, правого шлуночка).

На ЕКГ виявляються ознаки гіпертрофії лівого передсердя (поява двогорбого зубця Р, збільшення його амплітуди, особливо другої частини у відведеннях /, aVL, V4-6 тощо), правого шлуночка (зміщення електричної осі серця вправо, збільшення зубця R у правих грудних відведеннях — R/SVl

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Митральний стеноз

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок