Головна Головна -> Реферати українською -> Медицина та здоров'я -> Особистість і її сутність

Особистість і її сутність

Назва:
Особистість і її сутність
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,10 KB
Завантажень:
1354
Оцінка:
 
поточна оцінка 0.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Термін «особистість» використовують різні науки, але найчастіше ми зустрічаємося з ним у медицині, філософії, правознавстві, історії, педагогіці та психології. Кожна з цих наук розглядає особистість виходячи з охоплюваної нею сфери людської діяльності, використовуючи для її вивчення свої методи і категоріальний апарат. Найбільш детально й у всіх проявах особистість вивчається психологією. Вважають, що особистість виникає на певному етапі філогенетичного та онтогенетичного розвитку. Лише в людському суспільстві, за умови нормального розвитку людського організму, індивід стає особистістю. Таким чином, особистість — це індивід, який має свідомість, самосвідомість, активно пізнає і перетворює навколишній світ відповідно до людських потребі. Особистість формується в процесі взаємодії людини з оточуючими людьми, навчання, виховання та самовиховання. Залежно від умов життя, методів виховання в людини, як правило, виникають і формуються ті або інші соціально значущі якості, що характеризують її як представника того або іншого суспільства чи спільності.

К. Маркс вважав, що сутність людини — це сукупність усіх суспільних відносин. Таким чином, поняття особистість стосується людини, яка вже має суспільну зрілість. Людина стає особистістю лише тоді, коли вона має специфічні риси і передусім соціально-психологічні особливості, такі, як принципи, позиція, установки, ціннісні орієнтації, потреби й інтереси. Реалізується особистість перш за все в процесі суспільної діяльності людини.

Проблема особистості в радянській психології вирішується з позицій діалектичного та історичного матеріалізму. Принцип соціально-історичного підходу полягає в тому, що особистісні властивості формуються в результаті перетворення їхніх природних передумов у процесі суспільно-історичного розвитку. Практична діяльність є фундаментом формування особистості. Кожна людина (індивід) створює свій власний внутрішній світ, а також властивості своєї особистості, оволодіваючи формами і видами соціальної дійсності, що історично склалися.

Психологи нашої країни не заперечують біологічну основу розвитку особистості — спадкові морфофізіологічні якості, проте розглядають їх як потенціальні можливості, розвиток яких залежить від соціальних передумов та умов. У зв'язку з цим великого значення набуває інформація про те, як типологічні властивості психічної діяльності впливають на вироблення тих або інших властивостей особистості або ж, навпаки, як впливають на механізми руйнування їх.

Питання про психічні властивості особистості є предметом дискусії між різними ідеалістичними течіями, з одного боку, і між ними та матеріалістичною наукою — з іншого. Деякі наукові теорії особистості доводили перевагу одних особистостей над іншими, оскільки вважалося, що психічні властивості визначені вже від народження людини і вони незмінні. Більше того, виявлялося, що за одним лише зовнішнім виглядом можна повністю визначити особистість.

Так, Е. Кречмер, виходячи з будови тіла людини, розрізняв три основні типи:

— пікник-циклотимік — це «широка-тяжка» людина, для якої характерні недостатня емоційна стійкість, коливання настрою, почуття колективізму, товаришування, і проекція на інших;

— астенік-шизотимік — людина малоконтактна з оточуючими, недостатньо реалістична, часто самовдоволена;

— атлет-іксотимік — міцна, кістлява людина із спокійним характером, однак схильна різко «спалахувати».

Шелдон, представник фізичної типології особистості, виходячи з трьох шарів клітин ембріона, із яких домінує в процесі дозрівання організму людини той чи інший, розрізняє три основних типи людей:

Ендоформний тип — має великий живіт, розвинуті внутрішні органи, слабкі і короткі кінцівки. Як правило, це покладиста, чуйна та комунікативна людина.

Мезоморфний тип — з потужним складом тіла, особливо грудей, розвинутими кінцівками, широкими долонями і стопами. Неспокійна і агресивна людина.

Ектоморфний тип — худий, високий з дуже розвинутою нервовою системою. Людина загальмована та інтровертна.

Того ж напряму, але трохи з інших засад французький учений Сіго зробив спробу вкласти всіх людей у запропоновані ним чотири варіанти залежно від розвитку різних систем органів. Згідно з Сіго, існують такі типи людей: дихальний, м'язовий, травний і мозковий) Для кожного з них характерними є свій тілесний склад, міміка, характер і свої хвороби.

Люди дихального типу мають великий ніс, дещо розширені вилиці, довгу шию, широкі плечі їх грудна клітка подовжена і сплощена. У таких людей міміка зосереджена у середній частині обличчя. Вони переважно похмурі, стримані, енергійні, схильні до хвороб легень.

М'язовий тип — це люди з класичними пропорціями, гармонійні.

Тип травний — це здебільшого самовдоволений флегматик, у якого товсті губи і нижня частина обличчя вища і ширша за верхню.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Особистість і її сутність

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок