Головна Головна -> Реферати українською -> Медицина та здоров'я -> Педіатрія – це вчення про дитячі хвороби

Педіатрія – це вчення про дитячі хвороби

Назва:
Педіатрія – це вчення про дитячі хвороби
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,86 KB
Завантажень:
1001
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Педіатрія – це вчення про дитячі хвороби. Слово “педіатрія” походить від поєднання двох грецьких слів: pais – дитина та jatreia – лікувати. Однак, у наш час це поняття значно розширилося. Воно охоплює не лише вчення про хвороби, але й про здорову дитину. Іншими словами, це анатомія, фізіологія, гігієна, патанатомія дитячого віку.

Як самостійна медична спеціальність педіатрія почала розвиватись в Росії в 30-40 х роках.

Геніальний російський М.В. Ломоносов один із перших видвинув як найважливішу задачу збереження дитячих життів та боротьбу з величезною дитячою смертністю. Ним була написана праця “Про розмноження і збереження російського народу”, в якій він запропонував ряд заходів по збереженню життя новонароджених та зниженню дитячої смертності.

Найцікавіші дані про дитячі хвороби містять книги старогрецьких лікарів. Зокрема, в книгах Гіпократа (460-327 р.р. до н.е.) “Про природу дитини”, “Книга афоризмів” є багато відомостей про закономірності росту і розвитку дитини. Слід зазначити, що вчений помітив різницю між організмом дитини і дорослої людини не лише щодо антропометричних даних і маси тіла, а й що до виникнення хвороб і їх перебігу.

Перша наукова педіатрична школа була створена в Англії, і саме англійського лікаря Sudenhama вважають на Заході основоположником педіатрії. Він описав класичну картину рахіту, кору, скарлатини, пневмонії.

Важливим етапом у розвитку педіатрії було відкриття у 1769 р. в Лондоні, а в 1802 р. в Парижі перших лікарень для дітей. Паризька дитяча лікарня згодом стала центром підготовки спеціалістів у галузі дитячих хвороб. Розвиток педіатрії в Україні відбувався під впливом античної та західноєвропейської медицини. Перші форми організації медичного обслуговування дітей виникли ще в Київській Русі за князювання Володимира та Ярослава Мудрого.

Однак на більшості території України догляд та медична допомога хворим дітям надавалася народними цілителями: знахарками-акушерками, знахарками-повивальницями. Вважалося, що дитячі хвороби – це сфера діяльності не тільки лікаря, скільки знахарки.

Педіатрія, як наука виникла в Україні на рубежі XVII-XIX ст. Через історичні обставини талановиті лікарі, які народилися в Україні, навчалися і ставали видатними вченими в Росії. Першим українцем за походженням, якому належить видатна роль в розвитку педіатрії, був Н.М.Максимович-Амбодик. (1744-1812). Він описав у своїх працях клініку та класифікацію дитячих захворювань, що розвиваються в наслідок неадекватного харчування.

Видатним вченим був і українець за походженням С.Х.Хотовицький (1796-1885). В 1836 році професор Медико-хірургічної академії по спеціальності акушер, розпочав викладати теоретичний курс дитячих захворювань в Московській лікарні.

С.Х.Хотовицький підкреслював, що дитина – це недоросла людина в мініатюрі, що їй властиві свої особливості розвитку органів і систем, їх функціонального стану. У процесі розвитку відбуваються не лише кількісні, але й якісні зміни.

Перша дитяча лікарня в Україні була відкрита у 1887 році у Києві. Викладання педіатрії на медичному факультеті Київського університету розпочалося у 1848 році. Лекції читали співробітники кафедри акушерства, жіночих та дитячих хвороб.

Визначною постаттю в українській педіатрії був професор І.В.Троїцький (1856-1923). Закінчивши Київський університет у вересні 1885 року був запрошений приват-доцентом у Київський університет, де він з головою поринув у роботу. У своїй практичній діяльності І.В.Троїцький особливу увагу звертав на вікові анатомо-фізіологічні особливості дитячого організму. Написав підручник “Вчення про дитячі хвороби”. Володіючи прекрасним даром слова, великою ерудицією, чудовою пам’яттю, він захоплював аудиторію надзвичайно цікавими лекціями. У листопаді 1891 року за його ініціативою було створено Товариство допомоги хворим дітям. У 1902 році Троїцький перебирається до Харкова де він до 1918 року очолював кафедру педіатрії. У Харкові вчений створює Товариство педіатрів і відділ Товариства боротьби з дитячою смертністю. Він перший висунув ідею з кликання Всеросійського З’їзду педіатрів та ідею скликання І Міжнародного конгресу педіатрів для якого склав статут. Троїцький опублікував 101 працю з профілактики дитячих захворювань, дозування лікарських засобів для дітей, і з шкільної гігієни. І.В.Троїцький був засновником педіатричної клініки у Катеринославі.

Першу в Україні кафедру дитячих хвороб було організовано у 1889 році при київському університеті Святого Володимира, яку очолив професор В.Є.Чернов (1852-1915). Видатними представниками Української педіатричної школи є І.М.Гуднєв, В.Г.Балабан, С.І.Ігнатов, В.О.Бєлоусов, П.М.Гудзенко, О.М.Лук’янова, В.М.Сідєльніков, С.І.Коржинський та багато інших.

У радянський час основні наукові медичні установи було зосереджено у Москві, де функціонували Академія медичних наук і де концентрувалися видатні вчені з усього союзу.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Педіатрія – це вчення про дитячі хвороби

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок