Головна Головна -> Реферати українською -> Медицина та здоров'я -> Первинна артеріальна гіпертензія

Первинна артеріальна гіпертензія

Назва:
Первинна артеріальна гіпертензія
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,15 KB
Завантажень:
400
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
У спеціальній літературі можна знайти різні терміни: вегетосудинна дистонія, нейроциркуляторна дистонія за гіпертонічним типом, ювенільна (юнацька) артеріальна гіпертензія, гранична артеріальна гіпертензія, первинна артеріальна гіпертензія, гіпертонічна хвороба.

Якщо у дітей та підлітків AT підвищений протягом 3—6 міс, слід використовувати термін "первинна артеріальна гіпертензія (ювенільна)", що відповідає Міжнародній класифікації хвороб 10-ї редакції.

Етіологія, патогенез. Підвищення AT є захисно-компенсаторною реакцією організму при дистрофії та порушенні живлення кіркових нейронів, котра підтримує достатнє кровозабезпечення та адекватне функціонування ЦНС. Розвиток артеріальної гіпертензії значною мірою залежить від комплексу сприятливих та етіологічних факторів, хоч такий поділ умовний. Велике значення мають ендогенні фактори. До них відносять стан внутрішнього середовища організму — недостатність адаптаційних можливостей нейроендокринних систем, підвищену емоційну реактивність. Особливу роль відіграють генетичні фактори - спадкову обтяженість гіпертонічною хворобою та атеросклеротичними захворюваннями виявляють у 45 65 % дітей і підлітків з первинною артеріальною гіпертензією. Спадкова детермінованість гіпертонічної хвороби не моногенна, а, ймовірніше, полігенна. Водночас не можна не враховувати взаємозв'язок між іенетичними факторами та факторами навколишнього середовища. При цьому важливе місце посідають нервово-психічне напруження, гіподинамія, надлишкова маса тіла, прискорений фізичний розвиток, надмірні фізичні навантаження (заняття спортом), надмірне вживання солі.

Істотну роль у розвиткові гіпертензії відіграють не лише посилення пресорної дії на судини, але й зміна чутливості рецепторів до неї, що може зумовити схильність до гіпертонічної хвороби.

Класифікація. Відповідно до ухваленої ВООЗ (1993) класифікації артеріальної гіпертензії виділяють три стадії захворювання:

І стадія — артеріальна гіпертензія за умови відсутності об'єктивних ознак уражень органів-мішеней;

II стадія — наявність артеріальної гіпертензії та ознак ураження органів-мішеней: гіпертрофія лівого шлуночка за рентгенологічними та ЕКГ-даними або ехокардіографії, гіпертензивна ретинопатія за даними офтальмоскопії;

III стадія — ураження нирок та інших органів.

У дітей та підлітків розвивається переважно І стадія артеріальної, гіпертензії, значно рідше — II стадія.

Клініка. Підвищення AT частіше відзначається на початку пубертатного періоду: у дівчаток в 11-13 років, у хлопчиків — у 13—14 років, проте відхилення його від вікових норм можуть виявлятись і у дітей молодшого віку.

Коли захворювання щойно починається, ніяких суб'єктивних ознак підвищення AT звичайно немає. У подальшому близько 30 % хворих також ні на що не скаржаться, а підвищення тиску в них виявляють лише під час профілактичних оглядів або випадкового вимірювання. Решта дітей (70 %) здебільшого скаржаться на головний біль, запаморочення, біль у серці, дратливість тощо. Слід зазначити, що інтенсивність суб'єктивних симптомів не залежить від рівня AT. Їх може не бути при значному його підвищенні та, навпаки, можлива їх вираженість у разі неістотного підвищення або навіть нормального тиску.

Головний біль переважно відрізняється минущим характером, частіше посилюється на кінець дня або під час інтенсивної розумової діяльності (контрольні завдання, іспити). Постійний, тривалий головний біль, на відміну від такого при артеріальній гіпотензії, трапляється рідше. Запаморочення часто пов'язане зі зміною положення тіла, наприклад, уранці після вставання з ліжка або після тривалого сидіння з нахиленою головою. У більшості дітей з'являється короткочасний біль у ділянці серця колючого, ниючого або стисного характеру. Появу кардіалгії діти пов'язують з перевтомою або емоційним впливом.

Суб'єктивні ознаки первинної артеріальної гіпертензії в пубертатний період залежать від статі: у дівчаток частіше спостерігаються дратливість, нестійкий настрій, ослаблення уваги, головний біль: у хлопчиків головний біль, швидка втомлюваність.

У дітей молодшого віку (7-12 років) артеріальна гіпертензія тривало не супроводжується суб'єктивними симптомами.

Первинна артеріальна гіпертензія в дитячому й підлітковому віці характеризується помірним підвищенням AT до 17,3 19,3 кПа (130-145 мм рт.ст.). Здебільшого спостерігається підвищення систолічного AT при нормальному або зниженому діастолічному тискові. У міру прогресування артеріальної гіпертензії підвищується і діастолічний тиск (до 10,7 12 кПа, або 80-90 мм рт.ст.).

Межі серця, як правило, в нормі. Вислуховуються звучні, рідше (у разі ваготонії) ослаблені тони, систолічний шум функціонального характеру над верхівкою або основою серця. Змінюється ЧСС (частіше буває тахікардія). Акцент II тону над аортою звичайно не визначається.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Первинна артеріальна гіпертензія

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок