Головна Головна -> Реферати українською -> Медицина та здоров'я -> Сестринська справа як наука

Сестринська справа як наука

Назва:
Сестринська справа як наука
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,73 KB
Завантажень:
123
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Сестринська справа – це наука, то як і будь-яка наука повинна мати свою наукову теорію, яка вивчає усі варіанти можливої поведінки медичних сестер у роботі з пацієнтом.

А якщо явище занадто велике і абстрактне тоді воно замінюється моделлю, що полегшує його вивчення і аналіз. Модель сестринської справи орієнтована на людину, а не на хворобу. Ця модель повинна бути пристосована до потреб пацієнтів, їхніх сімей і суспільства, надавати медичним сестрам широкий вибір ролей і функцій для роботи не тільки з хворими й вмираючими пацієнтами, але й зі здоровим контингентом населення.

На даний час у світовій практиці сестринської справи нараховується більше 30-ти концептуальних моделей сестринської допомоги. Вони містять основні положення:

• обстеження пацієнта;

• виявлення його проблем;

• встановлення сестринського догляду;

• планування сестринської допомоги;

• здійснення плану сестринських втручань;

• оцінка ефективності сестринського догляду.

Найбільше розповсюдження одержали 6 моделей:

1) еволюційно-адаптаційна (Канадська асоціація сестер);

2) модель поведінкової системи (Джонсон);

3) адаптаційна модель (Рай);

4) модель дефіциту самодогляду (Орем);

5) вдосконалена оздоровча модель (Аллен);

6) додатково доповнююча модель (Хендерсон);

7) модель по Маслоу.

1. Еволюційно-адаптаційна модель. Розглядає пацієнта як особистість, індивідуум. Джерелом проблем пацієнта є дійсні або потенційні зміни в його житті, особливо в критичні періоди, що роблять негативний вплив на стан здоров’я. Завданням сестри є надання допомоги пацієнту в досягненні і підтримці оптимального рівня здоров’я в критичні періоди життя. Сестра виступає в ролі наставника-координатора.

2. Модель розглядає пацієнта як поведінкову систему. Джерелом проблем пацієнта є функціональний і структурний стрес. Медсестра виступає в ролі регулятора і контролера. Засоби втручання це дії, які попереджують, захищають, стимулюють і розслаблюють пацієнта в ситуаціях функціонального або структурного стресу.

Очікуваний результат – адекватна поведінка пацієнта у відповідь на стресову ситуацію.

3. Адаптаційна. Джерелом проблеми пацієнта є дефіцит активності (пасивність) в результаті захворювання. Медична сестра навчає пацієнта адаптуватися до навколишнього оточення в період хвороби. Сестра виступає в ролі педагога-організатора. Засоби сестринського втручання є адаптація в результаті пристосування до умов, які змінюються.

4. Модель дефіциту само догляду розглядає пацієнта як істоту, яка може здійснювати сообслуговування.

Джерелом проблем пацієнта є нездатність здійснювати турботу про себе. Сестра виступає в ролі вчителя і контролера. Предмет втручання – порушення виконання компонентів самодогляду. Засіб втручання – асистування. Очікуваний результат – досягнення пацієнтом оптимального рівня самообслуговування.

5. Вдосконалена оздоровча модель Аллен розглядається через “сімейний фільтр”, визначається як вплив сім’ї на нього, так і вплив кожного індивідуума на сім’ю. Проблема пацієнта розглядається як проблема всієї сім’ї. Сестра виступає в ролі вчителя. Предметом втручання є втручання в сім’ю пацієнта. Засіб втручання – навчання відбувається в сімейному середовищі.

6. Додатково-доповнююча модель розглядає пацієнта у нерозривній сутності з його потребами, які людина повинна задовольнити для певної гармонії в цивілізованому суспільстві. Ця модель рекомендована європейським регіональним бюро ВООЗ для медичних сестер Європи.

Вірджінія Хендерсон виділяє 14 потреб людини:

І. Фізіологічні проблеми:

1. Дихання.

2. Харчування.

3. Фізіологічні виділення.

4. Рухова активність.

5. Сон і відпочинок.

ІІ. Потреби в безпеці:

6. Здатність вдягатися і роздягатися.

7. Температура тіла та її регулювання.

8. Здатність підтримувати особисту гігієну.

9. Здатність забезпечити безпеку життя.

ІІІ. Соціальні потреби:

10. Спілкування.

11. Дотримуватися звичаїв та обрядів згідно з віросповіданням.

ІV. Потреба в повазі та самоповазі:

12. Працездатність, задоволення.

13. Захоплення працею, іграми, відпочинок.

14. Знання, рухливий спосіб життя та задоволення допитливості.

Завдання сестри є надання допомоги пацієнту для гармонійного забезпечення всіх потреб. Сестра виступає в ролі наставника і вчителя. предмет втручань – порушення однієї з потреб. Очікуваний результат – гармонія задоволення потреб.

Так як Україна належить до Європейських держав то медичні сестри України повинні б узяти за основу своєї діяльності модель В. Хендерсон. Але з економічною відсталістю України медсестри можуть зосередити свою увагу тільки на задоволення фізіологічних потреб пацієнта, а тоді до вищого рівня.

Завантажити цю роботу безкоштовноРеферат на тему: Сестринська справа як наука

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок