Головна Головна -> Реферати українською -> Медицина та здоров'я -> Бордетели (Bordetella) – збудники коклюшу

Бордетели (Bordetella) – збудники коклюшу

Назва:
Бордетели (Bordetella) – збудники коклюшу
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
16,93 KB
Завантажень:
55
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Коклюш інфекційне захворювання. Воно викликається бактерією, його називають ще коклюшною паличкою. Дуже часто його плутають зі звичайним проявом ОРЗ або бронхітом. Саме тому захворілі звертаються до лікаря не в перші дні захворювання, а набагато пізніше. І саме тому буває, що лікують його вдома, без консультації лікаря.

Bordetella pertussis — збудник коклюшу, був виділений від хворих коклюшем у 1906 р. Т. Борде й О. Жангу.

Перші симптоми і способи зараження.

Перший симптом коклюшу - висока температура тіла і важкий приступ спазматического кашлю, що завершується характерним свистячим вдихом. Але виявляється він лише через тиждень після того, як людина заразилася. Тому за цей час хворої коклюшем устигає заразити своїх близьких. Хворий коклюшем саме заразний для навколишніх один тиждень до кашлю і три тижні після. Зараження відбувається, як і летучі інфекції - повітряно-краплинним шляхом. Слова «простиг», «був на протязі» до коклюшу незастосовні. Людина саме заражається від іншої людини і більше ніяк. Однак після захворювання в людини виникає стійкий імунітет до коклюшу, практично на все життя.

Діти до 1 року ризикують занедужати коклюшем частіше, ніж інші. Справа в тім, що власних антитіл у дитини ще ні, та й з молоком матері, навіть якщо в тієї є імунітет, - він не передається. У цьому віці коклюш дуже небезпечний. Він протікає важко. Дитина може вмерти. До того, як людиною була придумана вакцина від коклюшу, смертність дітей до 1 року складала 50-60%.

Морфологічні і культуральні властивості. Збудники коклюшу — дрібні палички овоїдної форми (кокко-бацилли), грам~, слабко зафарблюються аніліновими барвниками. Мають капсулоподобну оболонку і включення во-лютина. Суперечка і жгутиков не мають. Аероби. Opt t 37°С. На простих середовищах ростуть погано. Для первинного виділення бордетелл використовують агар Борде-Жангу і КУА. Підвищений зміст ІЗ2 сприяє прискоренню росту цих збудників. На агарі Борде-Жангу з додаванням крові бор-детелли утворять колонії, що нагадують крапельки ртуті. Колонії бактерій коклюшу бувають зернистими і гладкими. У кров'яному бульйоні вони утворять каламуть і дають невеликий осад.

Резистентність. В зовнішнім середовищі бордетелли не стійкі. На сонячному світлі гинуть через 1 годину. Чуттєві до дезрастворам.

Антигенна структура. У бордетелл виділяють загальні (родові) і специфічні (видові) антигени. До загального антигену відноситься термостабільний соматичний О-антиген. Видові антигени позначають як фактори. Їх у бордетелл виявлено 14. Фактор 7 є родовим, загальним для всіх бордетел; фактор 1 — властивий В. pertussis, фактор 1 —У. parapertassis. Інші зустрічаються в різних комбінаціях — у залежності від їхнього сполучення розрізняють 6 сероварів збудника.

Епідеміологія. Коклюшем хворіють тільки люди, тому джерелом інфекції є хвора людина. Бактеріоносійство не виявлено. Шлях передачі інфекції — повітряно-краплинний, зараження відбувається через дихальний тракт. Найбільш піддані цьому захворюванню діти дошкільного віку. Захворювання характеризується сезонністю і найчастіше реєструється в осінньо-зимовий період.

Патогенез захворювання. Проникнувши в організм через верхні дихальні шляхи, бактерії коклюшу розмножуються в слизуватій оболонці дихальних шляхів. У кров вони не попадають. Екзотоксини, виділювані коклюшем, викликають катаральне запалення слизуватої оболонки трахеї і бронхів, дратують рецептори слизуватої оболонки й обумовлюють безупинний потік імпульсів у центральну нервову систему, утворити стійкий паг порушення. Таким чином, приступи кашлю розвиваються під дією екзотоксина (цей специфічний вплив), а також під дією неспецифічних факторів (різкий звук, дотик, ін'єкції і т.д.). У виникненні приступів кашлю має значення і сенсибілізація організму до токсинів В. pertussis.

Клінічні прояви. Інкубаційний період коклюшу в середньому складає 9 днів. Хвороба характеризується циклічністю плину і протікає в 3 періоди:

1) катаральний — триває 2 тижня, характеризується грип-поподобним станом, кашлем, температура тіла нормальна чи субфебрильна;

2) конвульсивний (судорожний) період — триває 4—6 тижнів, супроводжується важкою клінічною картиною. У хворого з'являються приступи спазматичного кашлю, який доводить до блювоти, ціанозу, судорог і зупинки подиху. Таких приступів може бути 5—40 у добу. Температура тіла — нормальна;

3) період угасання — триває 2—3 тижня. Поступово зменшуються частота і виразність приступів кашлю.

У цілому хвороба триває довго — 10—11 тижнів. Після перенесеного захворювання в людини виробляється стійкий, довічний імунітет.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Бордетели (Bordetella) – збудники коклюшу

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок