Головна Головна -> Реферати українською -> Медицина та здоров'я -> Вірус натуральної віспи

Вірус натуральної віспи

Назва:
Вірус натуральної віспи
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,42 KB
Завантажень:
81
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
ПЛАН

1. Поняття натуральної віспи

2. Етіологія

3. Епідеміологія та патогенез

4. Симптоми і протікання

5. Діагноз і диференціальний діагноз. Вакцинація

Використана література

1. Поняття натуральної віспи

Натуральна віспа, чи як ще її раніше називали - чорна віспа, дотепер викликає в людини марновірний страх. На рахунку цієї інфекції не один десяток мільйонів людських життів. Але віспу все-таки перемогли. У травні 1980 року ВІЗ оголосила про повну ліквідацію захворювання на земній кулі. Це був перший успіх людства, коли хвороба була ліквідована в масштабах планети.

Людина страждала від віспи тисячоріччями. Ця хвороба здавалася жорстокою неминучістю, недарма в народі існувала приказка "Любов і віспа минають лише деяких".

Натуральна віспа (Variola, variola major - лат. Smallpox - англ., Pocken, Blatern - ньому., Variol - франц.) - гостре вірусне захворювання, що у типових випадках характеризується загальною інтоксикацією, лихоманкою, своєрідними висипаннями на шкірі і слизуватих оболонках, послідовно минаючої стадії плями, пухирця, пустули, скоринки і рубця.

2. Етіологія

Збудник віспи відноситься до вірусів сімейства Poxviridae, підродини Chordopoxviridae, роду Orthopoxvirus; містить РНК, має розміри 200-350 ммк, розмножується в цитоплазмі з утворенням включень. Вірус натуральної віспи має антигенне споріднення з еритроцитами групи А крові людини, що обумовлює слабкий імунітет, високу захворюваність і смертність відповідної групи обличчя. Він стійкий до впливу зовнішнього середовища, особливо до висушування і низьких температур. Він може тривалий час, протягом ряду місяців, зберігатися в скоринках і лусочках, узятих з віспин на шкірі хворих, у замороженому і ліофілізованому стані залишається життєздатним кілька років.

3. Епідеміологія та патогенез

Натуральна віспа відноситься до антропонозам і являє собою висококонтагіозну (особливо небезпечну) інфекцію. До віспи сприйнятливі всі люди, якщо в них немає імунітету, отриманого в результаті перенесеного раніше чи захворювання вакцинації. Натуральна віспа була широко поширена в Азії й Африці. У результаті проведеної імунізації віспяною вакциною населення всіх континентів, вона була повсюдно ліквідована в 1977 році. Є повітряно-краплинною інфекцією, однак можлива інокуляція вірусу при безпосереднім зіткненні з ураженою шкірою чи хворого інфікованими їм предметами. Заразливість хворого спостерігається протягом усього захворювання - від останніх днів інкубації до відторгнення скоринок. Трупи померлих від віспи також зберігають високу заразливість.

При вдиханні зараженого повітря віруси попадають у респіраторний тракт. Можливе зараження через шкіру при варіоляції і трансплацентарно. Вірус надходить у найближчі лімфатичні вузли і далі в кров, що приводить до віремії. Гематогенно інфікується епітелій, тут відбувається размножение вірусу, з чим зв'язане поява енантеми і екзантеми. Ослаблення імунітету веде до активації вторинної флори і перетворенню везикул у пустули. Унаслідок загибелі паросткового шару епідермісу, глибоких нагноювань і деструктивних процесів формуються фляки. Може розвитися інфекційно-токсичний шок. Для важких форм характерний розвиток геморрагічного синдрому.

4. Симптоми і протікання

При типовому плині віспи інкубаційний період триває 8-12 днів. Початковий період характеризується ознобом, підвищенням температури тіла, сильними болями, що рвуть, у попереку, хрестці і кінцівках, сильною спрагою, запамороченням, головним болем, блювотою. Іноді початок хвороби м'яке. На 2-4-й день на висоті лихоманки з'являється ініціальна висипка на шкірі або у виді ділянок гіперемії (кореподібна, розеолозна, еритематозна), або геморрагічна висипка по обидва боки грудної клітки в області грудних м'язів до пахвових западин, а також нижче пупка в області пахових складок і внутрішніх поверхонь стегон ("трикутник Симона"); крововиливу виглядають як пурпуру і навіть як екхімози. Плямиста висипка тримається кілька годин, геморрагічна - більш тривалий час.

На 4-й день спостерігається зниження температури тіла, послабляються клінічні симптоми початкового періоду, але з'являються типові віспини на шкірі голови, обличчя, тулуба і кінцівок, що проходять стадії плями, папули, пухирця, пустули, утворення скоринок, відторгнення останніх і утворення рубця. Одночасно з'являються віспини на слизуватій оболонці носа, ротоглотки, гортані, трахеї, бронхах, конъюнктивах, прямій кишці, жіночих полових органів, сечівника. Вони незабаром перетворюються в ерозії.

На 8-9-й дні хвороби в стадії нагноєння пухирців знову погіршується самопочуття хворих, виникають ознаки токсической енцефалопатии (порушення свідомості, марення, порушення, у дітей - судороги). Період підсихання і відпадання кірок займає близько 1-2 нед. На обличчі і волосистій частині голови утворяться численні фляки. Зміна крові характеризується лейкоцитозом, при важких формах мається різке зрушення вліво з виходом у кров мієлоцитів і юних кліток.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Вірус натуральної віспи

Схожі роботи:


BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок