Головна Головна -> Реферати українською -> Медицина та здоров'я -> Збудник ботулізму

Збудник ботулізму

Назва:
Збудник ботулізму
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,13 KB
Завантажень:
113
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Ботулізм — гостра інфекційна хвороба з групи кишкових інфекцій, яка характеризується важким ураженням нервової системи зі слабкістю скелетних і гладких м'язів, порушенням зору, ковтання, моторики кишок. Спричиняється анаеробним мікробом Сl. botulinum (ceротипи А, В, С, D, Е, F), який утворює спори і дуже сильний екзотоксин. Відноситься до роду Clostridium, був відкритий у Голландії Е. ван Ерменгемом у 1896 р. Збудник був виділений із шинки, що послужила джерелом отруєння 34 чоловік.

Морфологічні і культуральні властивості. С. botulinum — це палички з закругленими кінцями, мають жгутики, хоча вважаються слаборухливими мікроорганізмом. При влученні в несприятливі умови утворюють спори. Строгі анаероби. Молоді культури забарвлюються грампозитивно, 5-добові— грамнегативно. Вирощуються в звичайних середовищах рн 7,3—7,5. На глюкозо-кров’яному агарі утворюють дрібні сіруваті чи жовтуваті мутні колонії неправильної форми. На желатині збудники утворюють круглі прозорі колонії, на кров'яному агарі — зони гемолізу. У печінковому бульйоні клостридії ботулізму утворюють рівномірне помутніння, потім з'являється осад на дні і бульйон просвітлюється.

Ферментативні властивості. Клостридії ботулізму утворюють желатиназу, лецитиназу, сірководень і аміак, а також летучі аміни, алкоголі, оцтову, молочну і масляну кислоти. Ферментують з утворенням кислоти глюкозу і мальтозу.

Антигенна структура. Встановлено наявність 8 сероварів збудника ботулізму — А, В, С, З2, D, E, F і L. Кожен серовар характеризується специфічною імуногеністю. Мають Про-антиген, що є загальним для всіх сероваров.

Резистентність. Вегетативні форми збудника ботулізму гинуть при 80°С за 30 хв. Суперечки витримують кип'ятіння від 1,5 до 6 годин, при t - 115°С вони гинуть через 30—40 хв, при 120РС — через 3—20 хв. У великих шматках м'яса і банках великої ємності вони можуть залишатися живими і після їх автоклавування при 120°С протягом 15 хв. У 5% розчині фенолу суперечки зберігаються доба. Ботуліничний екзотоксин при кип'ятінні руйнується протягом 10 хв, стійкий до дії сонячного світла.

Епідеміологія. Резервуаром збудника ботулізму є переважно теплокровні травоїдні тварини. У зовнішнє середовище мікроби потрапляють з випорожненнями. Інфікування людини відбувається при споживанні забруднених спорами продуктів, частіше домашнього консервування (м'ясо, гриби, овочі, риба). Захворювання спричиняють не самі мікроби, а екзотоксини, що їх вони утворюють при розмноженні в анаеробних умовах.

Клініка. Інкубаційний період коливається від декількох годин до 10 днів. Тривалість і важкість перебігу хвороби залежать від дози токсину, що потрапив в організм.

У клінічній картині розрізняють варіанти з переважанням диспепсичних явищ, порушення зору чи дихальної функції. У першому варіанті хвороба починається з нудоти, блювання і проносу, який змінюється на тривалий закреп. Багато хворих скаржаться на здуття живота, сухість у роті, утруднення при ковтанні.

Часто першими проявами ботулізму є скарги на порушення зору: зниження його гостроти, “туман” або “сітка” перед очима, двоїння предметів; сухість в роті.

При обстеженні виявляють погіршення акомодації, ністагм (частіше вертикальний), мідріаз із втратою реакції на світло, анізокорію, страбізм, блефароптоз. Поряд з очними симптомами рано з'являються ознаки ураження ядер IX і XII пар черепних нервів — порушення мови, сиплість голосу аж до повної афонії, утруднення ковтання, поперхування.

Дуже важко перебігає ботулізм, що розпочинається з дихальних розладів. Внаслідок ураження мотонейронів шийного і грудного відділів спинного мозку виникають парези і паралічі скелетних м'язів. Хворий відчуває стиснення грудної клітки, нестачу повітря, зникає кашлевий рефлекс, дихання стає поверхневим, може настати його зупинка. Одночасно з розладами дихання змінюється голос, приєднуються розлади ковтання і симптоми загальної інтоксикації: біль голови, м'язова слабкість, безсоння.

Після початкового періоду настає фаза найвищого розвитку хвороби. На перший план виступає різко виражена очна симптоматика, можуть посилюватись розлади ковтання через відсутність глоткового рефлексу.

Хвороба може супроводжуватись змінами серцево-судинної системи (тахікардія, гіпотонія, ослаблення звучності серцевих тонів). Прогноз при ботулізмі завжди важкий, своєчасне лікування із застосуванням протиботулінічної сироватки може забезпечити поступове одужання. Тривалий час зберігається астенія, може розвинутись стійка інвалідність.

Діагностика в першу чергу грунтується на клінічних (тяжке ураження нервової системи з порушенням зору, ковтання, мови, м'язовою слабкістю) та епідеміологічних (споживання підозрілого консервованого або призначеного для тривалого зберігання продукту) даних, оскільки на специфічні лабораторні дослідження треба затратити кілька днів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Збудник ботулізму

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок