Головна Головна -> Реферати українською -> Медицина та здоров'я -> Інтелектуальне здоров'я основи вищої нервової діяльності

Інтелектуальне здоров'я основи вищої нервової діяльності

Назва:
Інтелектуальне здоров'я основи вищої нервової діяльності
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
27,74 KB
Завантажень:
50
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Вища нервова діяльність забезпечує індивідуальне поведінкове пристосування людини і вищих тварин до умов змінного навколишнього і внутрішнього середовища, має реф-лекторний характер, здійснюється безумовними й умовними рефлексами.

Безумовні рефлекси — забезпечують підтримку життєдіяльності у відносно постійних умовах середовища, вони притаманні людині з народження. Наприклад, виділення слини під безпосередньою дією їжі на слизову оболонку рота: їжа діє на чутливі нервові закінчення ротової порожнини та викликає в них збудження, що по доцентрових нервах спрямовується до слинної залози і приводить її в дію. Цей рефлекс, як і всі безумовні рефлекси, має певну рефлекторну дугу, готову до моменту народження. Безумовні рефлекси є вродженими, спадкоємними, видовими і завжди виникають при постійних умовах (обов'язково, безумовно) та зберігаються протягом всього життя організму. До безумовних рефлексів належать харчові, захисні, статеві й орієнтовані рефлекси, завдяки яким зберігається цілісність організму, підтримується сталість внутрішнього середовища і відбувається розмноження.

Рефлекси, що дозволяють пристосуватися до майбутньої події, яка поки ще не настала, називаються умовними рефлексами, тому що вони утворюються за певних умов: необхідно Кількаразовий збіг у часі дії двох подразників — майбутнього сигнального, або умовного, і безумовного, тобто того, що викликає безумовний рефлекс. Умовний подразник повинен трохи вередувати безумовному подразнику, тому що сигналізує про нього. Таким чином, умовний рефлекс — це рефлекс, набутий організмом протягом життя і утворений у результаті поєднання умовних подразників з безумовними.

У ссавців тварин і людини дуги умовних рефлексів проходять через кору великих півкуль головного мозку.

Умовний рефлекс В. П. Павлов називав тимчасовим зв'язком, тому що цей рефлекс проявляється тільки у той час, поки умови, за яких він утворився; і набутим індивідуально, оскільки формується в індивідуальному житті організму.

Умовні рефлекси можуть бути утворені будь-яким подразником на основі будь-якого безумовного рефлексу.

Умовні рефлекси складають основу навичок, звичок, навчанні виховання, розвитку мови і мислення в дитини, трудової, творчої діяльності. Дослідженнями встановлено, що 5вою утворення умовних рефлексів є встановлення тимчасом зв'язків у корі головного мозку між нервовими центрами безумовного рефлексу й умовного подразника. Поряд із збудженням у корі головного мозку виникає гальмування діяльного стану, затримка одних реакцій, що обумовлює важливість здійснення інших.

За допомогою утворення умовних рефлексів і їхнього гальмування здійснюється більш глибоке пристосування організму до конкретних умов існування. Збудження і гальмування — два взаємозалежних процеси, що безупинно протікають у корі головного мозку і зумовлюють його діяльність. Явище гальмування в корі головного мозку В.П.Павлов розділив на 2 різновиди: зовнішнє і внутрішнє. Зовнішнє гальмування відбувається внаслідок виникнення в корі головного мозку Іншого вогнища збудження. Воно обумовлюється додатковим подразником, дія якого викликає інший рефлекторний акт.

Внутрішнє гальмування відбувається в результаті-підкріплення умовного подразника безумовним, що призводить до поступового зникнення умовного рефлексу. Це отримало назву вгасання умовного рефлексу. Внутрішнє гальмування властиве лише вищим відділам центральної нервової системи і має дуже важливе значення для організму.

Мислення і мова

Мислення — найскладніший вид мозкової діяльності людини в процесі пристосування до нових умов і при вирішенні нових життєвих задач. Процеси мислення зводяться до утворення загальних уявлень і понять, а також відомостей та умовиводів.

Крім словесно-логічного, абстрактного, існують форми емоційного мислення (оцінка), практичного чи наочно-діючого мислення.

Мова — це засіб спілкування між людьми в процесі праці, соціального, духовного й особистого життя. Завдяки слову виникають узагальнені поняття і уявлення, здатність до логічного мислення. Як подразник слово викликає в людини велику кількість умовних рефлексів. На них базуються навчання, виховання, вироблення трудових навичок, звичок.

Ґрунтуючись на розвитку мовної функції в людей, В. П. Павлов створив вчення про першу і другу сигнальні системи.

Перша сигнальна система існує й у людини, і у тварини. Ця система, центри якої знаходяться в корі головного мозку, сприймає через рецептори безпосередні, конкретні подразники (сигнали) зовнішнього світу — предмети чи явища.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Інтелектуальне здоров'я основи вищої нервової діяльності

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок