Головна Головна -> Реферати українською -> Медицина та здоров'я -> Інфекційні захворювання. Збудники інфекційних захворювань

Інфекційні захворювання. Збудники інфекційних захворювань

Назва:
Інфекційні захворювання. Збудники інфекційних захворювань
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
187,33 KB
Завантажень:
667
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.4


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Серед багатьох захворювань, яким піддається людина, існує особлива група захворювань, котрі прийнято вважати заразними, або інфекційними.

Інфекційні .захворювання — це захворювання, що спричинюються живим збудником, мають здатність передаватися від хворої людини до здорової, викликаючи епідемії. Такими збудниками, як правило, є мікроорганізми — організми, котрих не можна побачити неозброєним оком, а тільки за допомогою більш-менш сильних мікроскопів.

Але не всі мікроорганізми становлять загрозу для здоров'я людини. Деякі мікроби можуть знаходитися всередині людського організму, не спричинюючи захворювань і навіть допомагаючи процесам життєдіяльності, наприклад травленню. Відповідно до цього всі мікроби на земній кулі поділяють на три великі групи (див. схему 4).

С х е м а 4. Класифікація мікроорганізмів за їх впливом на організм людини

Мал. 35. Монококи.

Патогенними мікроорганізмами, тобто такими, що спричинюють захворювання, можуть бути:

• бактерії (холера, сепсис, туберкульоз);

• віруси (грип, гепатит, ВІЛ);

• гриби (мікози шкіри);

• найпростіші тварини (дизентерія, малярія).

Бактерії — одноклітинні доядерні організми. На Землі їх нараховується понад три тисячі видів. Вони мають мікроскопічні розміри (від 0,2 до 1 мкм). Морфологія бактерій доволі різноманітна, відповідно до цього їх класифікують певним чином за формою і здатністю утворювати угруповання. Отже, виділяють такі форми бактерій.

1. Монококи (мал. 35). Угруповань не утворюють. Мають кулясту форму клітини. Серед них рідко зустрічаються дійсно патогенні форми. Найпоширенішими представниками монококів є мікрокок оранжевий (Місrососсиs аиrепtіасиm) і мікрокок білий (Місrососсиs аlbит), що у разі розмноження утворюють на їжі відповідно жовтогарячі і білі плями.

2. Диплококи (мал. 36). Бувають кількох різновидів. Найчастіше зустрічається поєднання двох бактеріальних клітин кулястої форми, вкритих слизовою оболонкою. Таку форму ма-ють азотофіксуючий азотобактер коричневий (Аzоtоbасtеr сrоососсит), збудник пневмонії (Dурlососсиs рпеитопіиs). Також існують поєднання двох клітин, що зовні нагадують ка-вові зерна. До них належать збудники гонореї (Nеіsеrіа hопогеа) і менінгіту (Nеіsеrіа тіпіпgіtіdіs).

3. Стрептококи (мал. 37). Кулясті за формою клітини утворюють довгі ланцюжки. Серед них зустрічаються як непатогенні, наприклад ті, що спричинюють скисання молока (Strерtососсиз lасtіs), так і патогенні, які спричинюють захворювання на ангіну, скарлатину, ревмокардит. Характерною особливістю їх є те, що в процесі життєдіяльності вони виділяють

Мал. 36. Диплококи.

Мал. 37. Стрептококи.

Мал. 38. Сарцини.

с-реактивний білок, який має гемолітичні властивості, тобто такі, що руйнують гемоглобін (Strерtососсиs ріоgепеs).

4. Сарцини. (мал. 38). Кілька кулястих бактеріальних клітин утворюють невеличкі групи. Характерною особливістю цього типу бактерій є утворення спор і надзвичайно швидке розмноження. Серед представників зустрічаються Sаrсіпа flоvа, яка утворює жовті плями на продуктах споживання, і Sаrсіпа иrеа, яка розкладає сечу.

5. Стафілококи (мал. 39). Так само існують патогенні і непатогенні форми. Наприклад, золотистий стафілокок (Stарhуlососсиs аиrеиs) утворює золотисті колонії у поживному середовищі і не становить ніякої прямої загрози здоров'ю людини. Разом з тим існує ряд надзвичайно небезпечних стафілококів, що спричиняють сильні запалення: скарлатину, сепсис. Колонія стафілококів — це завжди велика сукупність кулястих клітин. Харак-терною особливістю цієї групи є її сильна мутагенність — здатність до утворення нових форм.

6. Кокобактерїї (мал. 40). Надзвичайно поширена в навколишньому середовищі група бактерій. Клітини являють собою дуже маленькі палички, що їх інколи важко відрізнити від мікрококів. Так, у воді і ґрунті мешкає Рзеиdотопаs, яка відіграє важливу роль як редуцент. У шлунково-кишковому тракті людини і тварин мешкає умовно патогенна кишкова паличка (Еshеrісhiа Соlі), яка, з одного боку, допомагає травленню, але, з другого, деякі її форми можуть спричинити холецистит, панкреатит. Серед збудників захворювань можна виділити Sаlтопеlа tірhi, що спричинює тиф, Рrоtеиs vиlgаrіs — анаероб, який є причиною хворобливого стану порожнин (наприклад, гайморової).

7. Бацили (мал. 41). Еволюційно досконаліші форми бактерій, мають циліндричну форму і утворюють спори. Крім

Мал. 39. Стафілококи.

Мал. 40. Кокобактерії.

Мал. 41. Бацили.

того, завжди можуть використовувати поживні речовини з навколишнього середовища. Бацилярну форму мають Васіlиs sиbtіlіs — сінна паличка, яка швидко розмножується у теплому чаї, Васіlиs tиrіпgіепsіs — бактерія, що має велике значення для розробки екологічно безпечних інсектицидів. Вона виділяє білкову речовину, що спричинює параліч кишкового апарату комах.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Інфекційні захворювання. Збудники інфекційних захворювань

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок