Головна Головна -> Реферати українською -> Медицина та здоров'я -> Кисть у цілому. Розвиток кісток вільної верхньої кінцівки. Вікові, статеві та індивідуальні особливості кісток верхньої кінцівки

Кисть у цілому. Розвиток кісток вільної верхньої кінцівки. Вікові, статеві та індивідуальні особливості кісток верхньої кінцівки

Назва:
Кисть у цілому. Розвиток кісток вільної верхньої кінцівки. Вікові, статеві та індивідуальні особливості кісток верхньої кінцівки
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
104,93 KB
Завантажень:
45
Оцінка:
 
поточна оцінка 1.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Кисть у цілому.

Розвиток кісток вільної верхньої кінцівки

Вікові, статеві та індивідуальні особливості кісток верхньої кінцівки

Кисть у цілому.

Скелет кисті, успадкований найдавнішими гомінідами від тварин, еволюціонував у зв'язку з вивільненням передньої (верхньої) кінцівки від опори, що призвело до значного розширення функцій цього органу.

Внаслідок цього збільшилися розміри першої і другої кісток п'ястка та кінцевих фаланг, зросла також кількість кісток зап'ястка. Збільшилась рухливість пальців, особливо першого. Поряд з цим зменшилась горохоподібна кістка та редукувались інші сесамоподібні кістки п'ястка.

Сформувався сідлоподібний зап'ястково-п'ястковий суглоб великого пальця, що сприяло переміщенню його в долонному напрямі і тим самим збільшило протиставлення іншим пальцям. Завдяки цьому кисть сучасної людини добре пристосовується до різних трудових функцій. Так, людина розумової праці найчастіше має вузьку подовжену кисть, а у людини тяжкої фізичної праці вона більш широка та коротка. Доведено також, що з характером професії пов'язаний ступінь «радіалізації» та «ульнаризації» кисті (переважний розвиток променевої або ліктьової частини кисті).

У людей, що працюють переважно великим та вказівним пальцями (фрезерувальники, слюсарі-монтажники та деякі інші), кисть майже завжди «радіальна», а у людей тяжкої фізичної праці (вантажники, каменярі тощо) — «ульнарна». Доведено, що ця робоча гіпертрофія має індивідуальні, вікові та статеві особливості.

Під час еволюції поряд із змінами кісток та суглобів змінювались і інші структури кисті, зокрема нервово-м'язовий апарат, що дозволяє вченим вважати кисть органом праці, дотику та засобом спілкування (жестикуляція).

Розвиток кісток вільної верхньої кінцівки

Плечова кістка розвивається ендохондрально, а перший центр окостеніння з'являється на восьмому тижні ембріонального розвитку на місці її майбутнього тіла. На першому році життя центри окостеніння утворюються також в епіфізарних хрящах та надвиростках. Окостеніння цієї кістки завершується в 21 — 23 роки.

Окостеніння променевої кістки починається на третьому місяці ембріонального розвитку, коли в хрящовій тканині на місці майбутнього тіла кістки з'являється перший центр окостеніння. На п'ятому році життя центри окостеніння виникають в епіфізах кістки, а остаточно її розвиток закінчується у 20—22 роки.

Ліктьова кістка починає костеніти на третьому місяці ембріогенезу, коли в хрящовій тканині її майбутнього тіла з'являється центр окостеніння. На п'ятому-шостому роках життя з'являються центри окостеніння у ліктьовому, вінцевому та шилоподібному відростках, а закінчується окостеніння цієї кістки у 19— 21 рік.

Кістки п'ястка і пальців кисті розвиваються також ендохондрально. На початку третього місяця ембріонального розвитку в кожній з кісток п'ястка виникає центр окостеніння. В середині і кінці третього місяця ембріогенезу виникають також центри окостеніння в кістках пальців. Завершується процес окостеніння у 18—21 рік.

Кістки зап'ястка розвиваються ендохондрально. Центри окостеніння з'являються на першому році життя в головчастій та гачкуватій кістках, а на 2—8-му році — в інших кістках зап'ястка за винятком горохоподібної кістки, яка костеніє у 12—13 років.

Вікові, статеві та індивідуальні особливості кісток верхньої кінцівки

У дітей лопатки завжди плоскі, а у дорослих можна виділити лопатки з угнутими, опуклими і прямими присередніми краями. Іноді плечовий відросток з'єднується з лопаткою прошарком хрящової тканини, і його розглядають як окрему кістку (os acromiale).

Ключиці найчастіше відрізняються одна від одної різним ступенем зігнутості. Бувають випадки відсутності однієї або двох ключиць, а також розщеплення їхніх плечових кінців.

Серед особливостей плечової кістки слід назвати надвиросток, який спостерігається в 1—2 % людей. Відомі також випадки відсутності частини або всієї плечової кістки.

Серед аномалій розвитку кісток передпліччя слід згадати значне скривлення і зрощення їх між собою, а також недорозвиток однієї з кісток. Найчастіше ці аномалії спостерігаються серед кісток кисті. Описано 20 понадкомплектних кісток зап'ястка, що розміщуються в п'ять рядів (замість двох у нормі). Відомі також збільшення або зменшення кількості кісток фаланг пальців кисті і наявність додаткових пальців, що дістало назву полідактилії (polidactilia) — багатопалості.

До складу кісток нижньої кінцівки відносять кістки пояса нижньої кінцівки та кістки скелета вільної нижньої кінцівки.

Пояс нижньої кінцівки (cingulum membri inferioris) складається з тазових кісток.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Кисть у цілому. Розвиток кісток вільної верхньої кінцівки. Вікові, статеві та індивідуальні особливості кісток верхньої кінцівки

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок