Головна Головна -> Реферати українською -> Медицина та здоров'я -> Кров. Кровоутворення людини

Кров. Кровоутворення людини

Назва:
Кров. Кровоутворення людини
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,09 KB
Завантажень:
82
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Кров — рідка сполучна тканина, що циркулює в судинній системі і складається з рідкої частини — плазми (55— 60 %) та кров'яних клітин, або формених елементів (40— 45 %)• Разом з лімфою і тканинною рідиною кров утворює внутрішнє середовище організму. Перебуваючи в постійному русі, кров постачає всі органи і тканини розчиненими в ній речовинами. Вода і розчинені в ній речовини переходять з крові в тканинну рідину, що омиває кожну клітину. Це забезпечує постійний обмін речовин між органами. Лімфа утворюється з тканинної рідини в лімфатичних капілярах. Безперервне змішування крові, тканинної рідини й лімфи сприяє підтриманню сталості їхнього складу. Крім транспортної кров виконує також захисну функцію, яка здійснюється лейкоцитами, здатними до фагоцитозу, і речовинами, що забезпечують гуморальний захист організму від шкідливих мікроорганізмів, які потрапили в організм. У крові є антитіла, з якими пов'язаний імунітет. До захисної функції слід також віднести здатність крові до згортання, внаслідок чого припиняється кровотеча в разі поранення.

Плазма крові є її рідкою частиною, що складається з розчинених у воді білків, вуглеводів, солей, біологічно активних речовин (гормонів, ферментів тощо), а також продуктів клітинної дисиміляції, що мають бути видалені з організму. Плазма крові, рухаючись через кровоносні капіляри, безперервно отримує і віддає різні речовини, однак її склад залишається відносно сталим. Плазма містить близько 92 % води, 7—8 — білків, 0,12 — глюкози, 0,7—0,8 — жирів, 0,9 % солей.

Білки плазми крові характеризуються різними специфічними функціями і властивостями, їх поділяють на три основні групи: альбуміни — 4,5 %; глобуліни — 1,7—3,5 і фібриноген (один з глобулінів) — 0,4 %. Фібриноген відіграє важливу роль у процесах згортання крові; гаммаглобулінова фракція містить антитіла, що забезпечують імунітет, стійкість проти різних інфекційних захворювань; інші види білків беруть участь у підтриманні колоїдноосмотичного тиску, який регулює вміст води в крові.

Утворення крові в зародках відбувається одночасно з утворенням кровоносних судин і з одного загального з ними зачатку: судини закладаються у виді суцільних шнурів мезодермічних клітинок, з них зовнішні дають стінку судини, а внутрішні роз'єднуються утворену між ними рідиною і перетворюються в червоні кров'яні тільця, що і розмножуються розподілом.

Білі кров'яні тільця утворяться пізніше, довгий час амебоподібні клітки помічаються лише поза судинами у виді блукаючих мезодермичних клітинок. Пізніше червоні кров'яні тільця у всіх хребетних утворяться в крові шляхом розподілу з особливих клітинок із круглим ядром і тонким шаром плазми, що містить гемоглобін. Місцем утворення червоних кров'яних тілець буває потім у ссавців печінка і селезінка, відіграє роль у дорослому стані кістковий мозок, але крім того червоні тільця розмножуються розподілом у самій крові. Білі кров'яні тільця утворяться в різних органах, що входять до складу лімфатичної системи.

В ембріональному періоді розвитку печінка виконує роль органа кровотворення. Нині відомо, що в печінці синтезуються майже всі білки плазми крові — альбуміни, глобуліни, фібриногени, протромбіни та інші ферменти. У цій залозі відбувається обмін холестерину і вітамінів. Усе це свідчить про те, що печінка — провідна біохімічна "фабрика" організму, вона потребує дбайливого ставлення. До того ж її клітини дуже чутливі до алкоголю.

Глюкоза є основним джерелом енергії для клітин. Зменшення кількості глюкози в плазмі крові спричинює різке підвищення збудливості клітин головного мозку, що призводить до появи судом. У разі подальшого зниження концентрації глюкози порушуються кровообіг, дихання і настає смерть.

До мінеральних речовин плазми відносять солі натрію, кальцію, калію та ін. Співвідношення і концентрація іонів цих елементів відіграють важливу роль у життєдіяльності організму. В клінічній практиці використовують розчини, які за осмотичною активністю (для людини 0,85—0,9 % NaCl), а іноді й за своїм кількісним і якісним складом відповідають плазмі. Такі розчини називають ізотонічними. Сталість хімічного складу плазми крові підтримується за допомогою нейрогуморальної регуляції органів, які вводять у кров чи виводять з неї відповідні компоненти.

Еритроцити, червоні кров'яні тільця, містяться в плазмі в завислому стані і визначають колір крові. В нормі вони являють собою без'ядерні двовгнуті клітини округлої форми, діаметром 7—8 мкм і завтовшки 1—2 мкм. До складу еритроцитів входить специфічний пігмент крові гемоглобін — білок, сполучений з гемом, що містить атом заліза. У дорослого чоловіка віл крові міститься (4 .5) • 1012, у жінки — (3,9 .4,7) • Ю12 еритроцитів. В 100 мл крові людини міститься близько 15г гемоглобіну. Еритроцити утворюються в червоному кістковому мозку, що заповнює порожнини деяких кісток. Живуть вони 3—4 місяці. Щосекунди в селезінці й печінці руйнується близько 2,5 млн еритроцитів і така сама кількість їх утворюється в кістковому мозку.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Кров. Кровоутворення людини

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок