Головна Головна -> Реферати українською -> Медицина та здоров'я -> Монастирські лікарні. Вплив хрещення Русі на розвиток медицини

Монастирські лікарні. Вплив хрещення Русі на розвиток медицини

Назва:
Монастирські лікарні. Вплив хрещення Русі на розвиток медицини
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,36 KB
Завантажень:
54
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
П л а н :

1. Вступ

2. Перша монастирська лікарня.

3. Будова та норми монастирських лікарень.

4. Чарівники, знахарі, волхви: за і проти.

5. Поява книги у Русі.

6. Народна медицина.

Наприкінці VІІІ - початку ІX ст. у центрі східно-слов'янських племен склалася феодальна держава "Русь", що об'єднала велику групу племен навколо Києва. Це утворення ( що одержало в літературі назва "Київська Русь") до кінця ІX ст. у результаті приєднання слов'янських земель на півночі і північному сході перетворилося в одну з найбільших держав Європи. Воно успішно протистояло набігам кочових орд, що жили в південних степах і поєднувало більш ніж 150 слов'янських племен.

У 988 р. у житті Русі відбулася подія, у корені змінивши весь вигляд східних слов'ян - прийняття християнства з рук візантійської церкви. Це залучило східних слов'ян і всього росіян землі до цивілізації Східної Римської імперії, до світу духовних цінностей і представлень, створених у Східному Середземномор'ї і Малій Азії протягом тисячоріч.

Приєднання до візантійського (православної) віри на багато століть об'єднуючим початком для східно-слов'янських народів і в той же час відмежувало їх від католицького світу західно-європейських країн, спадкоємців західно-римської культури. Відчизняні дослідники недооцінювали значення прийняття християнства древніми слов'янами, тому що, на їхню думку, між християнством і язичнецтвом не було особливої різниці, вони "рівною мірою ґрунтувалися на вірі надприродні сили". Однак при цьому упускалося з виду, що після прийняття християнства мала місце зміна всієї системи представлень, перехід на іншій, більш високий рівень мислення і світорозуміння, що супроводжувався появою писемності і тим самим прилученням слов'ян до культурних цінностей інших народів і країн.

Прийняття християнства зіграло вирішальну роль у формуванні медичних знань і удосконалюванні медичної практики в слов'ян, у появі на Русі нової форми медичного обслуговування населення - церковної, чи монастирської медицини. Вона створювалася по образі і подобі візантійської, де з глибокої стародавності (ІV - V вв.н.е.) монастирі мали лікарні і були центрами медичних знань. Про монастирські лікарні на Русі писали багато авторів, але при цьому якось упускалося з виду, що вони стали новою формою медичного обслуговування населення і важливим етапом розвитку медичних знань.

Першою монастирською лікарняною установою по праву називають лікарню, відкриту ігуменом Киево Печерського монастиря Теодозією (1062-1074). Факт її існування підтверджується двома видатними пам'ятниками агиографической літератури - "Житієм Феодосія Печерського", приписуваним перу великого Нестора, і "Києво-Печерськ патериком". Ця лікарня виконувала функції піклування інвалідів і надання стаціонарної лікувальної допомоги хворим: "А ще хто коли принеся ще детищъ хворий, кацемъ або недугою одержимо принесяху в монастир . приимаху исцеленье". Теодозією був заведений порядок по який усі хворі, що приходять у монастир, попередньо показувалися йому і він у залежності від характеру хвороби направляв їх до того чи інший нкоку - "лечьцу". Так, Алимпий лікував по перевазі хворих зі шкірними захворюваннями, а Дем'ян - очним образом дітей. Хворих було багато. У розповіді про Агапіта-лікаря. Серед хворих були представники всіх груп населення, більше всього незаможних їхній бували і представники вищого стану. Так, за лікувальною допомогою в монастир звертався Володимир Мономах. Бідних лікували безкоштовно. Докладний опис монастирських лікарень у древній Русі приводиться в працях відомого історії медицини Богоявленского. Лікарні будувалися на ділянках монастиря, монастирськими стінами, у місцях, найменш доступних для обстрілу. Поруч розташовувалися лазні, городи, цвинтар. Спочатку це були дерев'яні будівлі, а потім стали з'являтися і кам'яні будинки. Лікарні звичайно поділялися на "келій", у кожній з який могли поміститися від 2 до 5-6 чоловік. Спали хворі на дерев'яних тапчанах з підстилкою з очерету, хвої, моху, соломи, сіна. Ковдр не покладалося, укривалися "шубами". Лікарні опалювалися звичайно печами, іноді ж з підвальних приміщень через систему внутрішніх труб надходив нагріте повітря. Хворих було покладено годувати з монастирської кухні так само, як "работных людей".

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Монастирські лікарні. Вплив хрещення Русі на розвиток медицини

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок