Головна Головна -> Реферати українською -> Медицина та здоров'я -> Органи кровообігу

Органи кровообігу

Назва:
Органи кровообігу
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
68,64 KB
Завантажень:
70
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Кровообіг плода і новонародженого. Позаутробний кровообіг

Серце і великі судини починають формуватися на 2-му тижні життя ембріона. На 3-му тижні серце функціонує у вигляді простої трубки, через яку кров проходить суцільним потоком. З кінця 2-го міс внутрішньоутробного періоду встановлюється плацентарний кровообіг. Кров, насичена киснем і поживними речовинами, надходить від матері до плода по пупковій вені, яка відходить від плаценти і міститься в пупковому канатику разом з двома пупковими артеріями. Після проходження через пупкове кільце плода пупкова вена ділиться. Кілька її гілочок ідуть до печінки, а основна її частина продовжується у вигляді аранцієвої протоки, що впадає в нижню порожнисту вену, в яку вливається венозна кров і від нижньої половини тіла.

Відносно багата на кисень кров нижньої порожнистої вени надходить у праве передсердя, далі з нього через овальний отвір в ліве передсердя, лівий шлуночок і аорту, а з неї — до всіх органів і тканин. У ліве передсердя надходить дуже невелика кількість венозної крові від легеневих вен з легень, які не функціонують» що істотно не позначається на газовому складі крові лівого• передсердя. У праве передсердя, крім нижньої порожнистої вени, впадає верхня порожниста вена, яка несе венозну кров з верхньої половини тіла.

З правого передсердя кров надходить у правий шлуночок і попадає в легеневу артерію. Лише незначна частина цієї крові надходить у мале коло кровообігу і по легеневих венах повертається в ліве передсердя. Більша частина крові а легеневої артерії через відкриту артеріальну протоку, яка ніби е її продовженням, скидається в кінцеву частину аортальної дуги, опиняючись майже повністю в низхідній аорті. Венозна кров збирається в пупкових артеріях, які піднімаються по задній поверхні передньої черевної стінки, проходять через пупкове кільце, і через пуповину досягає плаценти, де здійснюється газообмін.

Отже, особливості внутрішньоутробного плацентарного кровообігу такі: здійснення газообміну в плаценті, наявність сполучень між великим і малим колами кровообігу (овальний отвір між передсердями, відкрита артеріальна протока), вищий рівень тиску в малому колі кровообігу порівняно з великим у зв'язку з посиленим опором кровотоку в судинах легень, які не функціонують, наявність зародкових кровоносних шляхів (аранцієвої протоки, пупкової вени, пупкових артерій та ін.).

Позаутробннй кровообіг. З моменту народження дитини плацентарний кровообіг припиняється. При розправленні легень знижується опір судин і тиск у малому колі кровообігу (протягом перших 2—3 днів життя відбувається функціональне, а через кілька місяців і анатомічне закриття овального отвору і артеріальної протоки). Зародкові кровоносні шляхи поступово облітеруються. У новонародженого формується позаутробний кровообіг.

Анатомо-фізіологічні особливості серцево-судинної системи. Маса серця новонародженого відносно більша, ніж у дорослого, і становить 25 г. Стінки його тонкі. Через високе стояння діафрагми воно набуває лежачого положення. Коли дитина перебуває у вертикальному положенні, серце при опусканні діфрагми починає набувати косого положення. Шлуночки серця великі, а просвіти великих судин широкі. Після народження дитини збільшується навантаження на лівий шлуночок і зростає робота, яку він виконує. Якщо у новонародженого стінки шлуночків майже однакової товщини, то вже на кінець першого місяця життя починається інтенсивне зростання маси і порожнини лівого шлуночка. На кінець першого року життя стінка лівого шлуночка вдвічі товща, ніж правого. Правий шлуночок і праве передсердя збільшуються повільніше.

Товщина стінки правого шлуночка становить 4,5—5мм у новонароджених, б—7 мм у підлітків, а товщина стінок лівого шлуночка— відповідно 4,5—5 мм і 12 мм. До 13—14-річного віку маса лівого шлуночка збільшується в 17 разів, а маса правого — лише в 10 разів. Співвідношення товщини стінки лівого і правого шлуночків у новонародженого 1,41 1, а в 15-річному віці —2,76.

Така нерівномірність збільшення маси відзначається і в інших відділах серця. Воно швидше росте в довжину, ніж у ширину. Міокард у новонароджених складається з тонких, погано розділених міофібрил з великою кількістю овальних ядер. Поперечної смугастості м'язових волокон немає. Сполучна тканина лише з'являється. Еластичних елементів дуже мало. Ендокард має пухку будову. З віком м'язові волокна потовщуються, зменшується кількість ядер, їхня форма стає паличкоподібною. З'являється поперечна смугастість міофібрил, потовщується сполучна тканина. Для дітей раннього віку характерне багате кровопостачання серця, між правою і лівою коронарними артеріями є значна кількість анастомозів. Ємність русла коронарних судин лише за перший рік життя збільшується в 1,5 раза. Поступово розвивається і диференціюється нервова тканина серця.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Органи кровообігу

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок