Головна Головна -> Реферати українською -> Медицина та здоров'я -> Органи травлення дитини

Органи травлення дитини

Назва:
Органи травлення дитини
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
23,07 KB
Завантажень:
41
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Ротова порожнина у новонародженого і дитини на першому році життя відносно мала, язик, як на цей вік, дещо більших розмірів, піднебіння сплощене. Слизова оболонка ротової порожнини ніжна, сухувата, багата на кровоносні судини, дуже уразлива. Секрецію слини забезпечують піднижньощелепні, під'язикова, привушна і численні дрібні залози (губні, щічні, піднебінні, язикові, горлові). Залози функціонують з перших днів життя дитини, проте в перші З міс секреція слини незначна. З 3—6 міс вона посилюється, спостерігається фізіологічна слинотеча, оскільки в дитини ще не виробилася здатність ковтати слину. Кількість слини збільшується при змішаному, а особливо при штучному вигодовуванні дитини. Виділяється вона рефлекторно, залежить від подразнення слизової оболонки і діяльності мозкових центрів. У ротовій порожнині в основному здійснюється механічна обробка їжі і формується харчова грудка, яка при ковтанні транспортується в напрямі до стравоходу. Слина містить фермент амілазу (птіалін), що розщеплює вуглеводи (полісахариди). Розчинені в слині хімічні речовини їжі впливають на реакцію ротової порожнини, яка тісно пов'язана з харчовим центром. Найчастіше реакція слини лужна. Лізоцим, що міститься в ній, забезпечує бактерицидні властивості і запобігає карієсу зубів.

Дитина перших місяців життя приймає їжу тільки внаслідок ссання — складного вродженого безумовного рефлексу. Для акту ссання велике значення мають добре виражені жирові тіла щік, валикоподібні потовщення на яснах, поперечні складки на слизовій оболонці губ. Акт ссання складається з трьох фаз: аспірації, здавлювання соска, проковтування молока.

У фазі аспірації дитина щільно охоплює губами грудний сосок і частину грудного кружальця молочної залози матері. Язик притискується до піднебіння, нижня частина його опускається, що сприяє створенню в ротовій порожнині від'ємного тиску, розслабленню м'язів грудного кружальця й активному розкриттю молочної протоки.

У фазі здавлювання соска завдяки активній роботі язика і м'якого піднебіння молоко надходить з молочної залози в ротову порожнину.

Третя фаза — проковтування молока. В акті ссання беруть участь також нижня щелепа і м'язи обличчя. Цей акт підкріплюється ще й умовними рефлексами. Спілкування з матір'ю під час годування груддю, запах молока, вигляд пляшечки з молоком при штучному вигодовуванні є умовними подразниками, які відіграють важливу роль у процесі надходження і засвоєння їжі.

При недоношеності, пологових травмах, вадах розвитку, захворюваннях дитини (нежить, кашель, задишка, запальні процеси в ротовій порожнині тощо) акт ссання утруднюється, дитина ссе мляво, слабко, іноді відмовляється від груді. Плоскі або запалі грудні соски матері перешкоджають нормальному акту ссання.

Недоношеність III—IV ступеня, тяжкі ураження центральної нервової системи супроводжуються відсутністю рефлексів ссання і ковтання.

Стравохід у дітей різного віку має дещо лійкоподібну форму. Стравохідні залози не досить розвинені, в перші місяці їх майже немає. Слизова оболонка стравоходу ніжна, багата на судини, еластична тканина і м'язовий шар розвинені слабко. Довжина стравоходу у новонародженого становить близько 10 см, в однорічної дитини — 12 см, у віці 5 років — 16 см, 10 років — 18 см, у підлітків досягає 25 см. Вона дорівнює приблизно половині довжини тулуба новонародженого і чверті — дорослого. Відстань від зубів до вхідної частини шлунка приблизно становить 1/5 довжини тіла плюс 6,3 см. Ці дані мають практичне значення при визначенні довжини зонда, потрібного для взяття шлункового вмісту, промивання шлунка.

Шлунок — найбільш розширена частина травного каналу, в якій харчові речовини зазнають механічної і хімічної обробки і перетворюються в напіврідкий гомогенізований хімус, що надходить у дванадцятипалу кишку. Форма шлунка змінюється залежно од віку дитини, кількості вмісту, функціонального стану самого шлунка і органів, що оточують його, режиму харчування. У новонародженого шлунок круглий, до 1 року набуває довгастої форми, до 7—11 років — схожий за формою на шлунок дорослого. Умоьно розрізняють форми гачка і рога. Ємність шлунка у новонародженого ЗО—35 мл, у віці 3 міс — 100 мл, в 1 рік — 250—300 мл, у 2 роки — 300—400 мл, у 8 років — 1020 мл.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Органи травлення дитини

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок