Головна Головна -> Реферати українською -> Медицина та здоров'я -> Органи чуттів. Органи зору

Органи чуттів. Органи зору

Назва:
Органи чуттів. Органи зору
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
26,61 KB
Завантажень:
151
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.8


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Для того щоб уявити собі, яку функцію виконують органи чуття, напевно, найбільш простим буде поставити такі питання: «Що ти бачиш? Що ти чуєш? Що ти відчуваєш?»

Органи чуття бувають як зовнішні, так і внутрішні. До зовнішніх належать зорові, слухові, дотикові, нюхові й смакові, до внутрішніх — рецептори опорно-рухового апарату й ті, котрі сигналізують про стан внутрішніх органів.

Органи зору

Очі — такі органи зору, через які людина сприймає навколишній світ. Око забезпечує одержання уявлення про освітленість предмета, його колір, форму, величину і відстань, на якій t він знаходиться від нас, а також про рух предмета. Око має складну будову і складається з декількох частин.

Кожне око знаходиться в очниці черепа, що вберігає його від випадкового ушкодження. Діаметр кожного ока становить близько 2,5 сантиметрів. У передній частині ока наявний прозорий і еластичний кришталик, завдяки якому об'єкт чи предмет, на який дивиться людина, набуває різких обрисів. Кришталик при «наведенні» різкості змінює свою кривизну і фокусує зображення предметів на сітківку. Райдужна оболонка регулює кількість світла, що потрапляє на кришталик. Сітківка, розташована на задньому боці ока, складається зі світлочутливих нервів. Повіки і вії захищають око від ушкоджень.

Але для того, щоб виникла єдина картина навколишнього світу, головний мозок повинен звести воєдино і відтворити сотні окремих деталей, які щомиті запам'ятовуються оком.

Якщо уважно розглядати око, то в центрі можна побачити пігментовану райдужну оболонку, чи, як її просто називають, райдужка. Вона складається з м'язів, що скорочуються при яскравому освітленні та зменшують отвір зіниці. У тіні м'язи розслабляються й отвір зіниці збільшується, пропускаючи більше світла.

Якщо кришталик погано фокусує зображення предметів, розташованих на певній відстані, то людина страждає або короткозорістю, або далекозорістю. У короткозорих людей, наприклад, сітківка не фокусує зображення побачених предметів. Для кoрекції такого зору використовують окуляри з увігнутими лінзами. Далекозорі нечітко бачать близько розташовані предмети, тому їм допомагають окуляри з опуклими лінзами.

Око може обертатися вгору, вниз і в боки завдяки шістьом сильним м'язам, що з'єднують його з кістками черепа. Будь-який м'яз може функціонувати самостійно, але найчастіше око рухається завдяки зусиллям декількох м'язів. Групи із шести м'язів обох очей скорочуються одночасно, тому очі працюють разом.

Сльози утворюються в слізних залозах. Сльози захищають поверхню ока і підтримують його вологість. Збирають і видаляють сльози дві невеликих слізних протоки, що розташовані у внутрішніх кутах очей.

Сітківка буквально нашпигована світлочутливими клітинами, що називаються паличками і колбочками. У клітковині нараховується близько 7 мільйонів колбочок і 130 мільйонів паличок, їхні функції різні. Завдяки паличкам, набагато більш чутливим, ніж колбочки, ми можемо бачити в сутінках. За допомогою колбочок ми бачимо при денному світлі й сприймаємо колір. Тобто, палички забезпечують нам сутінковий зір, а колбочки—денний. Слід зазначити, що собаки і копитні тварини не сприймають кольори. Існують три види колбочок, чутливих до трьох основних кольорів спектра: червоного, зеленого і блакитного. Залежно від ступеня порушення колбочок і поєднання подразнень ми сприй-маємо не тільки кольори, а й їхні відтінки.

Здатність ока розглядати предмети при різній яскравості освітлення називається адаптацією. Вона порушується при нестачі вітаміну А та кисню, а також при стомленні.

Око має допоміжний апарат, що складається із захисних пристосувань—повік, вій і брів. Повіки з внутрішнього боку покриті слизовою оболонкою, що переходить на очне яблуко.

Для попередження розвитку порушень зору і перенапруги слід дотримуватися простих правил гігієни зору:

* добре освітлене робоче місце, але не занадто яскравим світлом, що повинно падати ліворуч;

* джерело штучного світла повинно бути прикрите абажуром;

* при роботі з дрібними предметами, а також читанні, письмі, відстань від об'єктів до очей повинна складати від 30 до 35 см;

* не читати лежачи;

* не читати в транспорті, що рухається;

* щоб уникнути інфекцій не терти очі брудними руками.

Порушення зору

і причини, що викликали ці порушення

Вище вже було сказано про короткозорість і далекозорість, але існує ще ряд хвороб очей, що найчастіше виникають в результаті травм чи ж у процесі тривалого навантаження на очі, у результаті недотримання правил гігієни.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Органи чуттів. Органи зору

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок