Головна Головна -> Реферати українською -> Медицина та здоров'я -> Показання і протипоказання до гемотрансфузії

Показання і протипоказання до гемотрансфузії

Назва:
Показання і протипоказання до гемотрансфузії
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
27,51 KB
Завантажень:
73
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Коли, в яких випадках, за яких обставин показане переливання крові? Виходячи з того, що відомо про її функції, ще нещодавно кров широко використовували в клінічній практиці навіть тоді, коли без неї можна було обійтися.

Зараз переливання цільної консервованої крові значно обмежене. Її переливають лише тоді, коли вона конче потрібна. В іншому разі її замінюють компонентами або кровоза-мінниками.

З практичної точки зору, всі показання і протипоказання до переливання крові можна поділити на відносні і абсолютні. За абсолютними показаннями кров переливають тоді, коли це потрібно для врятування життя людини і без переливання вона неминуче помре. Це — смертельні кровотечі, шок III, IV стадій, клінічна смерть. Показання ці повинні бути чітко обгрунтованими. Часто одних клінічних ознак для цього замало, але зниження систолічного тиску нижче за 100 мм рт.ст. після втрати крові, що вказує на 30 % дефіциту ОЦК, є підставою для переливання. І тут не слід відразу використовувати цільну кров. Треба почати з інфузії криста-лоїдних розчинів, пізніше перейти на еритроцитарну масу, а потім вже впродовж доби, за потреби, переливати цільну кров.

За відносних показань хворий може обійтися без переливання крові. Воно є лише одним із компонентів комплексу лікування, але не має вирішального значення. Хворому бажано перелити кров, але за наявності протипоказань від неї можна відмовитися.

Відносними показаннями до переливання крові є невеликі паренхіматозні і капілярні кровотечі, шок І, II стадій, лейкопенія, гіпопротеїнемія, ендогенні і екзогенні інтоксикації, сепсис, гострі і хронічні гнійні процеси, запальні процеси з млявим перебігом, сповільнена регенерація ран, інтоксикація отрутами, які перетворюють гемоглобін на карбоксигемоглобін (чац-ний газ) і метгемоглобін (фенол, анілін), передопераційна підготовка.

За останні роки відносні показання до переливання цільної крові помітно звужені. Абсолютними протипоказаннями до гемотрансфузії є гострі крововиливи в мозок і тромбоз його судин, набряк легень.

Відносними протипоказаннями до переливання крові є такі:

1) патологія серцево-судинної системи (гострий септичний ендокардит, міокардит, вади серця, порушення кровообігу II і III ступеня, гіпертонічна хвороба II ступеня, виражений атеросклероз судин головного мозку, тромбоемболія);

2) захворювання легень (активний і дисемінований туберкульоз легень);

3) захворювання нирок і печінки, що супроводжуються порушенням їх функцій (оскільки з консервованою кров'ю вводять значну кількість продуктів розпаду білків, це ставить ви-сокі вимоги до органів, що знезаражують їх, тому відносними протипоказаннями до переливання крові можуть бути амілоїдоз нирок, гострий гломерулонефрит, нефросклероз, гострий і хронічний гепатити);

4) гострий ревматизм;

5) алергічні захворювання (бронхіальна астма у період загострення);

6) геморагічний васкуліт;

7) захворювання ЦНС (струс, забиття і стиснення мозку).

Таким чином, підхід до переливання крові у кожного хворого повинен бути індивідуальним із суворим урахуванням показань і протипоказань.

УСКЛАДНЕННЯ ПІД ЧАС ГЕМОТРАНСФУЗІЇ

Переливання крові — серйозне втручання у життєві процеси організму. Іноді воно може зумовлювати небажані тяжкі реакції і ускладнення. Багато з них пов'язані з грубим пору-шенням правил переливання крові.

Запропоновано багато схем і класифікацій реакцій і ускладнень, пов'язаних з переливанням крові. Згідно із запропонованою у 1973р. В. Філато-вим класифікацією, всі ускладнення можна поділити на 3 основні групи:

1) ускладнення механічного характеру; 2) ускладнення реактивного характеру; 3) ускладнення, пов'язані з інфікуванням хворого кров'ю донора.

Ускладнення механічного характеру пов'язані в основному з порушенням інструкцій щодо заготівлі або переливання крові, погрішностями в техніці. Це — гостре розширення серця, повітряна емболія, тромбоемболія і тромбоз.

Під час переливання великої кількості консервованої крові у хворих літнього віку із захворюваннями серця може настати гостре розширення серця. Воно характеризується тим, що під час процедури або в кінці переливання крові у хворого з'являються затруднене дихання, відчуття стискання в грудній клітці, біль у ділянці серця, аритмія, тахікардія, спостерігається зниження артеріального тиску. Може зупинитися серце в пе-ріод діастоли.

З метою запобігання цьому ускладненню пацієнтам з факторами ризику краще переливати концентрати еритроцитів.

За появи ознак перевантаження кровообігу треба припинити переливання, провести кровопускання 200— 300 мл, ввести препарати, які тонізують м'яз серця (кальцію хлорид, кордіамін, глюкозу з інсуліном і вітамінами). У разі брадикардії рекомендують розчин атропіну сульфату. Якщо у хворого зупинилося серце, то проводять загальні реанімаційні заходи для виведення його зі стану клінічної смерті.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Показання і протипоказання до гемотрансфузії

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок