Головна Головна -> Реферати українською -> Медицина та здоров'я -> Поняття про орган, систему органів та організм. Короткі відомості з ембріології

Поняття про орган, систему органів та організм. Короткі відомості з ембріології

Назва:
Поняття про орган, систему органів та організм. Короткі відомості з ембріології
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
100,20 KB
Завантажень:
126
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.7


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
ПОНЯТТЯ ПРО ОРГАН, СИСТЕМУ ОРГАНІВ ТА ОРГАНІЗМ

Під час еволюційного розвитку багатоклітинних тварин відбуваються якісні та кількісні зміни тканин, внаслідок чого утворюються органи, які є морфологічно оформленою і функціонально спеціалізованою частиною організму. До складу органа (гр. organon — знаряддя) завжди входить кілька тканин, які утворюють складну структуру, що має певну функцію.

Усі сформовані і нормально розвинені органи хребетних тварин і людини побудовані за єдиним планом. Вони складаються з опорної тканини — строми, яка, як правило, представлена кількома різновидами сполучної тканини, та паренхіми, що виконує основну функцію органа. Таким чином, строма та паренхіма — це дві групи тканин, об'єднаних для виконання певних функцій. Зовні орган обов'язково вкритий оболонкою різної будови.

Розрізняють органи постійні і тимчасові, прогресивні та регресивні. Постійними, або дефінітивними, називають органи, які, виникнувши в процесі онтогенезу, функціонують до кінця життя індивіда (мозок, печінка, підшлункова залоза та ін.). Під тимчасовими, або провізорними, органами розуміють органи, які з'являються в організмі на нетривалий час, а потім зникають (амніон, хоріон, плацента, загрудинна залоза та ін.).

Прогресивними називають органи, які відсутні або менш розвинені у нижчих споріднених форм тварин, а в процесі еволюційного розвитку стають досконалішими та більш спеціалізованими (м'язи лиця та кисті, великий мозок та ін.).

Поняття про регресивні органи ще не з'ясовано остаточно, але вважають, що це органи, які в процесі еволюції поступово редукуються і зникають (зяброві дуги, червоподібний відросток, зуби мудрості та деякі інші).

Сукупність органів одного походження, які мають спільні риси будови, пов'язані анатомічне і топографічне, а також виконують однакову функцію, називають системою органів.

В організмі вищих хребетних тварин та людини е такі системи органів: 1) система органів опори та руху — утворена кістками, їхніми сполученнями та м'язами; 2) система органів дихання — складається з органів, що сприяють надходженню в організм кисню і видаленню з нього вуглекислого газу та інших токсичних речовин, які утворилися в процесі обміну; 3) система органів травлення — об'єднує органи, що перетравлюють їжу та утилізують поживні речовини; 4) сечостатева система — сформована з органів, які звільняють організм від продуктів обміну речовин, та органів, що сприяють продовженню виду; 5) серцево-судинна система — забезпечує в організмі постійність внутрішнього середовища, а також переміщення поживних та фізіологічне активних речовин; 6) система ендокринних органів — включає залози, які виділяють у кров речовини підвищеної активності; 7) нервова система — об'єднує частини організму в єдине ціле і здійснює його зв'язок з навколишнім середовищем; 8) система органів чуттів — забезпечує сприймання інформації із зовнішнього та внутрішнього середовищ організму.

Усі ці анатомо-фізіологічні системи об'єднані в єдину цілісну систему, яка постійно взаємодіє із зовнішнім середовищем і перебуває в стані рухомої рівноваги. Цю складну, історично сформовану систему називають організмом.

КОРОТКІ ВІДОМОСТІ З ЕМБРІОЛОГІЇ

Ембріологія (гр. embryon — зародок) — наука, що вивчає індивідуальний розвиток організму від формування статевих клітин (передзародковий період) до післяембріонального періоду. Ембріологія вивчає також причини порушень нормального ембріонального розвитку, нормального розвитку тканин та органів, а також виникнення уроджених каліцтв. (Слід зазначити, що під ембріоном в ембріології розуміють організм, який розвивається від зачаття до народження, а в акушерстві — організм, що розвивається перші два місяці після запліднення).

Завдання сучасної ембріології — можливості керування розвитком організмів. Виконання цього завдання стане можливим тільки при тісному зв'язку з гістологією, цитологією, молекулярною біологією, генетикою.

При зіставленні результатів порівняльного вивчення індивідуального розвитку хребетних тварин і людини встановлено, що вони мають багато спільних рис. У зв'язку з цим вчені довго шукали тварину, ембріональний розвиток якої мав би найпростіші спільні риси для всіх існуючих хребетних тварин і людини. Такою твариною став ланцетник, ембріогенез якого вперше дослідив видатний вітчизняний вчений-ембріолог О. О. Ковалевський (1840— 1901).

Для зручності вивчення ембріонального розвитку вищих хребетних тварин і людини в ньому прийнято розрізняти кілька періодів. Перший період починається від моменту запліднення і утворення одноклітинного організму зиготи, з якої починається новий, характерний для даного виду організмів, життєвий цикл. У цей час відбуваються складні процеси підготовки зиготи до дроблення. Цей період називають періодом одноклітинного зародка.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Поняття про орган, систему органів та організм. Короткі відомості з ембріології

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок