Головна Головна -> Реферати українською -> Медицина та здоров'я -> Перші аптеки, аптекарський наказ

Перші аптеки, аптекарський наказ

Назва:
Перші аптеки, аптекарський наказ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
54,35 KB
Завантажень:
102
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
П Л А Н.

1. Вступ 2

2. Аптекарський наказ… .3

3. Перші аптеки .7

4. Висновок .11

5. Список використаної літератури .12

1. Вступ.

I

сторія фармакології така ж тривала, як і історія людства. Протягом багатьох тисячоліть пошук, виготовлення і застосування лікарських препаратів (звичайно рослинного походження) проводилися емпірично. Проте вже в IX ст. араби зробили спробу до систематизації і стандартизації препаратів, що використовувалися у той час. З цією метою були створені спеціальні книги, що є прообразом сучасної фармакопеї. В Європі перша друкарська фармакопея була видана в Італії в XV в. Потім фармакопеї з'явилися в Англії (XVII в.), Франції (XVII в.), Росії (XVIII в.), США (XIX в.). Значним кроком вперед з'явилися виділення на початку XIX в. очищених алкалоїдів (морфін, хінін і ін.) і перший синтез органічної речовини (сечовини). Такою ж важливою подією було упровадження на початку XIX в. у фармакологічні дослідження експериментів на тваринах. В середині минулого століття в Юр’ївському (Тартуському) університеті була організована перша в світі лабораторія експериментальної фармакології. Все це створило необхідну основу для становлення наукової фармакології. Прогрес в області лікознавства привів до того, що виділились і в тій чи іншій мірі відокремились ряд наукових дисциплін і напрямів. До них відносяться, крім експериментальної і клінічної фармакології, фармація1, токсикологія2, хіміотерапія інфекцій, хіміотерапія пухлинних захворювань і ін.

В Стародавній Русі значний період часу основними порадниками у використовуванні лікарських засобів були мандрівники, знахарі, волхви. Природно, що вони мали у своєму розпорядженні лише випадкові дані і їх рекомендації звичайно носили сумнівний характер. З часом поступово нагромаджувалися знання про ліки. Особливо активно збирали і систематизували відомості про лікувальні трави ченці. Стали з'являтися перші рукописні праці по лікознавству (травники), наприклад травник «Изборник Святослава» (1073), травник, відомий під назвою «Благопрохладный вертоград»3 (1534). Ці і подібні їм твори містять опис заморських і російських ліків (зіль) того часу. В допетровській Русі лікарські засоби були головним чином в руках лікарів і знахарів. Проте документи, що збереглися, свідчать про те, що постачання ліками в значній мірі здійснювалося і через спеціальні „зелейные” лавки.

Тож розглянемо історію зародження фармакології на Русі – утворення Аптечного наказу та появу перших аптек – та вплив цих подій на подальший розвиток медицини взагалі.

1 Фармація об'єднує комплекс дисциплін: фармацевтичну хімію, фармакогнозію (наука про лікарську сировину рослинного і тваринного походження), технологію лікарських форм і галеновых препаратів, організацію фармацевтичної справи.

2 Наука про отрути (від греч. toxicon — отрута).

3 Вертоград—сад.

2.Аптекарський наказ

Д

ержавною медициною, становлення якої в Росії відноситься до 16-17 століть, керував центральний орган управління – Аптекарський наказ, в якому зосередилося все керівництво лікарською справою. Питання про час виникнення Аптекарського наказу – спірний, бо історики медицини припускають, що він існував з кінця ХVI століття (створення системи наказів відноситься до 1549 р.), коли вже зустрічалися такі посади, як «аптекарський боярин», «піддячий Аптекарського наказу» і інші. Спочатку призначенням нового Наказу було спостереження за лікуванням царя і його сім'ї, за діяльністю запрошених іноземних лікарів і особливо за ліками, що призначаються царю. Проте офіційно діяльність Аптекарського наказу почала розвертатися з 1620 р., коли, по суті, вперше позначилися підходи до створення російської медицини і встало питання про лікувальну справу, що охоплює всі верстви населення. Взаємостосунки медиків, що служили у той час в Москві були типовими для медицини того часу, строго витримувалася ієрархія: доктори, лікарі, костоправи, аптекарі, учні лікарів, алхіміків, аптекарів і інші працівники. Але якщо ці відносини з яких-небудь причин загострювалися, то втручався Аптекарський наказ, який готував, а цар підписував відповідний указ. Відомий царський указ того часу "Об улучшении постановки аптечного и медицинского дела в Аптекарском приказе" в якому мовиться, що доктори і аптекарі "не имеют меж собой доброго согласия", "безо всякой причины " між ними спостерігається часта "вражда, ссора, клевета и нелюбовь". Звідси у молодших чинів до докторів і аптекарів "непослушание, в делах нерадение". В указі відзначено, що ліки приготовані в таких умовах замість користі можуть принести людям страждання. Для наведення ладу указ наказував кожному доктору і аптекарю приймати присягу і клятву.

Серед величезних заслуг цього "міністерства охорони здоров'я" слід особливо відзначити створення в країні власної фармацевтичної служби - казенних і приватних аптек, аптекарських садів і городів, складів аптечних товарів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Перші аптеки, аптекарський наказ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок