Головна Головна -> Реферати українською -> Медицина та здоров'я -> Проблеми здоров’я здорової дитини та наукові аспекти профілактики його порушень

Проблеми здоров’я здорової дитини та наукові аспекти профілактики його порушень

Назва:
Проблеми здоров’я здорової дитини та наукові аспекти профілактики його порушень
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
138,88 KB
Завантажень:
96
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Найбільш пріоритетним завданням сучасної педіатрії є розробка нових та удосконалення існуючих технологій щодо збереження здоров’я здорової дитини. Насамперед це пов’язано з тим, що, не вивчаючи ґрунтовно особливості стану здоров’я здорових дітей у сучасних умовах, ми практично втрачаємо можливість ранньої профілактики його порушень.

У педіатрів завжди виникало питання стосовно критеріїв оцінки стану здоров’я дитини. У практиці найчастіше використовувалися такі, як наявність чи відсутність хронічних захворювань на момент обстеження дитини, рівень функціонального стану основних систем організму, резистентність організму до шкідливих впливів тощо. Проте за даними відділення проблем здорової дитини Інституту педіатрії, акушерства та гінекології АМН України [13], найбільш суттєвими критеріями, що характеризують індивідуальне та колективне здоров’я дітей, є:

- досягнутий фізичний, нервово-психічний та інтелектуальний розвиток дитини, що відповідає його хронологічному віку;

- достатня функціональна та соціальна адаптація дитини у досить широкому діапазоні пристосування;

- високий ступінь резистентності до несприятливих впливів з оптимальною імунологічною реактивністю та швидким подоланням стресових реакцій;

- відсутність у дитини пограничних станів та ознак хронічних захворювань.

Отже, здоров’я дитини можна охарактеризувати як стан її життєдіяльності, що відповідає біологічному віку, гармонійній єдності фізичних та інтелектуальних характеристик, а також адекватному формуванню адаптаційних та компенсаторних можливостей дитячого організму в процесі його росту. У повсякденній практиці лікарі-педіатри користуються уніфікованою оцінкою стану здоров’я дітей, і це дозволяє реалізовувати принципи виділення серед дитячого населення відповідних груп здоров’я. Такий принцип ефективний для одномоментної оцінки стану здоров’я і не зовсім придатний щодо його моніторингу.

За чотири десятиліття з дати впровадження оцінки стану здоров’я дітей за групами ця класифікація постійно доповнювалася та модифікувалася, що дозволяло педіатрам не тільки визначати групи здоров’я дітей, але і враховувати різні медико-соціальні фактори, які негативно впливають на нього [4, 17, 22]. На сьогоднішній день неможливо зрозуміти та визначити якість здоров’я дитини окремо від її соціального стану, конкретного середовища та місця проживання (рис. 1). Вплив цих факторів протягом життя дитини змінюється. Так, у перші місяці життя дитини переважають біологічні фактори, а в наступні вікові періоди — соціально-гігієнічні та медико-організаційні. Вплив біологічних та соціально-гігієнічних факторів на процес формування здоров’я дитини в основному залишається на рівні сім’ї [18].

В Інституті педіатрії, акушерства та гінекології (ПАГ) АМН України протягом багатьох років у рамках науково-практичних програм “Діти України”, “Сім’я та діти України”, “Здоров’я нації”, “Репродуктивне здоров’я” досліджується роль чинників, що впливають на здоров’я дітей в умовах сім’ї та макросоціуму. Цими дослідженнями встановлено, що значна частина дітей дошкільного та раннього шкільного віку виховується в неповних сім’ях, а у переважної більшості сімей, в яких виховуються діти дошкільного віку, спостерігається низька загальна санітарна культура та культура харчування, що негативно впливає на підтримку нормального здоров’я дитини. В багатьох сім’ях практично не проводяться заходи з профілактики гострих захворювань та дитячого травматизму. Слід зазначити, що в сім’ях, де економічний добробут вище середнього, індекс здоров’я дітей вищий майже в два рази, ніж у малозабезпечених сім’ях.

Всі фактори, що негативно впливають на стан здоров’я дитини в умовах сім’ї, необхідно враховувати дільничним педіатрам при організації заходів збереження здоров’я дітей, пропаганді здорового способу життя в сім’ях, де існують різні медичні та соціальні фактори ризику.

Дослідженнями нашого Інституту продемонстровано, що виникненню хвороби протидіють якість життя та достатня резистентність організму дитини. Якщо перевагу мають такі фактори ризику, як нераціональне харчування, спадкова схильність до хвороби, психоемоційні навантаження, несприятливі екологічні або матеріально-побутові умови, то підвищується реальна загроза хвороби. А якщо захисні сили дитячого організму знаходяться на високому функціональному рівні, тоді забезпечується міцний потенціал здоров’я з великим діапазоном адаптаційних можливостей.

Сьогодні проблему збереження здоров’я здорової дитини неможливо розглядати поза контекстом біопсихосоціальних та мультидисциплінарних підходів до її вирішення. Тому до розв’язання цієї проблеми мають бути залучені не тільки педіатри, а й акушери-гінекологи, медичні та шкільні психологи, соціальні педагоги, тобто ті спеціалісти, які причетні до діагностики і корекції соціально-психологічного стану дитини [5, 9].

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Проблеми здоров’я здорової дитини та наукові аспекти профілактики його порушень

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок