Головна Головна -> Реферати українською -> Медицина та здоров'я -> Серце, його будова

Серце, його будова

Назва:
Серце, його будова
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
45,80 KB
Завантажень:
243
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.2


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Серце, його будова

Кровообіг — це безупинний рух крові по замкнутій, серцево-судинній системі, що забезпечує життєво важливі функції організму.

Серцево-судинну систему утворюють такі органи, як серце і кровоносні судини.

Серце — центральний орган кровообігу, що забезпечує рух крові по судинах. Це порожній чотирикамерний м'язовий орган, що має форму конуса, розташований у грудній порожнині. Він розділяється на праву і ліву половини суцільною перегородкою. Кожна з половин складається із двох відділів: передсердя і шлуночка, що з'єднуються між собою отвором, який закривається клапаном. У лівій половині клапан складається з двох стулок, у правій — із трьох. Клапани відкриваються у напрямку до шлуночків. У праве передсердя кров надходить з верхньої і нижньої порожніх вен і вінцевих вен самого серця, у ліве передсердя впадають чотири легеневі вени.

Шлуночки дають початок судинам: правий—легеневому стовбуру, що поділяється на дві гілки і несе венозну кров у праву і ліву легеню, тобто в мале коло кровообігу; лівий шлуночок дає початок лівій дузі аорти, через яку артеріальна кров потрапляє у велике коло кровообігу.

Стінка серця складається з трьох шарів: внутрішнього — ендокарда, утвореного клітинами епітелію, середнього — міокарда, м'язового і зовнішнього — епікарда, що складається зі сполучної тканини. Серце вільно лежить в навколосерцевій сумці зі сполучної тканини, де постійно є рідина, яка зволожує поверхню серця і забезпечує його вільне скорочення. Основна частина стінки серця — м'язова. Серцевий м'яз здатний авто-матично ритмічно скорочуватися завдяки імпульсам, що виникають у самім серці незалежно від зовнішніх умов, — автоматія серця.

Це пов'язано з особливими нервовими клітинами, що залягають у серцевому м'язі, у яких ритмічно виникають зрушення. Автоматичне скорочення серця продовжується і при його ізоляції від організму.

Нормальний обмін речовин в організмі забезпечується безупинним обігом крові. Кров у серцево-судинній системі тече тільки в одному напрямку: від лівого шлуночка через велике коло кровообігу вона надходить у праве передсердя, потім у правий шлуночок і далі через мале коло кровообігу повертається в ліве передсердя, а з нього—у лівий шлуночок. Цей обіг крові обумовлюється роботою серця завдяки послідовному чергуванню скорочень і розслаблень серцевого м'яза.

Серце скорочується ритмічно близько 70—75 разів на хвилину, коли організм знаходиться в стані спокою, чи 1 раз на 0,8 с. Період від одного скорочення до іншого називають серцевим циклом. Безупинна діяльність серця складається з циклів, кожний з яких складається зі скорочення (систоли) і розслаблення (діастоли). Серцевий м'яз величиною з кулак і вагою близько 300 г, безупинно працюючи протягом десятиліть, скорочується близько 100 тис. разів на добу і перекачує при цьому більше ніж 10 тис. літрів крові. Така висока працездатність серця обумовлена посиленим його кровопостачанням і високим рівнем процесів обміну речовин, які відбуваються в ньому.

Нервова і гуморальна регуляція діяльності серця узгоджують його роботу з потребами організму в певний момент незалежно від нашої волі.•

Серце як робочий орган регулюється нервовою системою відповідно до впливів зовнішнього і внутрішнього середовища. Іннервація відбувається за участю вегетативної нервової системи. Однак пари нервів (симпатичні волокна) при подразненні підсилюють й учащають серцеві скорочення. При подразненні іншої пари нервів (парасимпатичних, або блукаючих), імпульси, які надходять до серця, послабляють його діяльність.

Діяльність серця залежить також і від гуморальної регуляції. Так, адреналін, який виробляється наднирковими залозами, впливає на серце таким же чином, як і симпатичні нерви, а підвищення вмісту в крові калію гальмує роботу серця, так само, як і парасимпатичні (блукаючі) нерви.

Кровообіг

Рух крові по судинах називається кровообігом. Тільки знаходячись постійно в русі, кров здійснює свої основні функції: доставку поживних речовин і газів і виведення з тканин і органів кінцевих продуктів розпаду.

Велике коло кровообігу починається в лівому шлуночку і закінчується в правому передсерді.

Мале коло кровообігу починається в правому шлуночку і закінчується в лівому передсерді.

Кров рухається по судинах за рахунок ритмічної роботи серця, а також різниці тиску в судинах при виході крові із серця й у венах — при поверненні її в серце. Ритмічні коливання діаметра артеріальних судин, викликані роботою серця, називаються пульсом.

За пульсом легко визначити кількість скорочень серця на хвилину. Швидкість поширення пульсової хвилі близько 10 м/с.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Серце, його будова

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок