Головна Головна -> Реферати українською -> Медицина та здоров'я -> Тканини, класифікація їх та взаємний зв'язок

Тканини, класифікація їх та взаємний зв'язок

Назва:
Тканини, класифікація їх та взаємний зв'язок
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
156,75 KB
Завантажень:
282
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.5


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
У процесі історичного (еволюційного) розвитку багатоклітинних організмів поступово ускладнювався їхній зв'язок з навколишнім середовищем і як наслідок виникали складні морфологічні структури, що забезпечували пристосування їх до безперервно змінюваних зовнішніх умов. У зв'язку з цим в структурі первісне однорідних клітин з'явилися відмінності і деякі клітини почали виконувати певну, властиву тільки їм, функцію. Так виникла система клітин та міжклітинної речовини з характерною спільністю морфологічних і функціональних особливостей, яку називають тканиною (histos, textus). Клітини, які формують тканину, не просто складені разом, а взаємозв'язані загальними закономірностями тканини та органа, до складу яких входять.

У 1857 р. Ф. Лейдіг запропонував розрізняти чотири типи тканин: епітеліальну (textus epithelialis), сполучну (textus connectivus), м'язову (textus muscularis) та нервову (textus ne-rvosus).

Цю класифікацію значно поглибив видатний вітчизняний гістолог О. О. Заварзін, який вважав, що крім структури і функції тієї чи іншої тканини необхідно враховувати її походження.

Загальним для епітеліальної тканини є те, що вона складається з клітин, які щільно прилягають одна до одної, та незначної кількості міжклітинної речовини. Залежно від функції розрізняють покривний та залозистий епітелій. Покривний епітелій розміщується на всій поверхні тіла та на стінках внутрішніх порожнистих органів. Залозистий епітелій створює робочу частину залоз.

Покривний епітелій — це пласт епітеліальних клітин, одна поверхня якого межує із зовнішнім середовищем, а друга — із внутрішнім шаром сполучної тканини, яка утворює базальну (основну) мембрану з тоненьких волокон та безструктурної міжклітинної речовини (Рис. 1).

Для опису покривного епітелію використовують різні класифікації, в основу яких покладено його походження, будову та функції. Найбільш поширеною є класифікація, яка враховує характер будови епітелію, оскільки саме ця ознака легко визначається на гістологічному препараті. Покривний епітелій поділяють на одношаровий та багатошаровий. Усі клітини одношарового епітелію розташовані безпосередньо на базальній мембрані, а в багатошарового на ній є лише найглибший базальний шар.

Рис. 1. Схема будови основних видів епітелію:

а — простий стовпчастий; б — простий кубічний; в — простий лускатий; г — псевдобагатошаровий; д — незроговілий багатошаровий лускатий; е — зроговілий багатошаровий лускатий; є1 — перехідний епітелій при розтягнутій стінці органа; є2 — перехідний епітелій стінки органа, що спався; 1 — епітелій; 2 — основна перетинка; 3 — сполучна тканина.

Іноді весь пласт одношарового покривного епітелію складається з епітеліальних клітин однакової висоти та форми, ядра яких лежать в один ряд. Такий одношаровий епітелій називають однорядним. В інших випадках епітеліальні клітини бувають різної висоти та форми; ядра їх лежать на різних рівнях. Цей одношаровий покривний епітелій іменують багаторядним.

Крім кількості шарів при морфологічній класифікації епітеліальної тканини враховують також форму клітин. Епітеліальні клітини можуть бути плоскими, або лускатими, кубічними, а також стовпчастими.

Залежно від виконання певних специфічних функцій епітеліальні клітини набувають спеціальної структури (війки, джгутики та мікроворсинки).

Незалежно від різновиду епітеліальних клітин та їхніх специфічних особливостей клітини досить міцно з'єднуються за допомогою міжклітинної аморфної речовини, а також тонофібрил та тонофіламентів.

При описі одношарового однорядного епітелію розрізняють простий лускатий епітелій, простий кубічний епітелій та простий стовпчастий епітелій.

Простий лускатий епітелій вистеляє поверхню листків очеревини, плеври, перикарда та сальника. Його називають ще мезотелієм, а клітини, з яких він складається, — мезотеліоцитами. При вивченні гістологічних препаратів мезотелію видно, що він складається з клітин полігональної форми з нерівними краями (межі між мезотеліоцитами можна виявити після обробки препарату розчином нітрату срібла).

Останнім часом до простого лускатого, або плоского, епітелію відносять також ендотелій, який вистеляє зсередини кровоносні і лімфатичні судини та капіляри. Ендотеліоцити — плоскі клітини, що нагадують клітини мезотелію.

Електронно-мікроскопічні дослідження стінки капілярів показали, що ендотеліоцити утворюють значну кількість довгих мікроворсинок, які періодично відриваються і потрапляють у кров або лімфу. Припускають, що таким шляхом відбувається перенесення деяких речовин у кровоносне русло. ,

Різновидом одношарового однорядного епітелію є простий кубічний епітелій, який вистеляє канальці нирки, вивідні протоки багатьох залоз, а також дрібні бронхи. Клітини кубічного епітелію приблизно однакові за розміром; у центрі їх ядра округлої форми. В різних органах будова та фізіологічні властивості цього виду епітелію неоднакові. Так, на верхівках клітин можуть бути мікроворсинки, які сприяють всмоктуванню або виділенню речовин.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 Реферат на тему: Тканини, класифікація їх та взаємний зв'язок

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок