Головна Головна -> Реферати українською -> Медицина та здоров'я -> Темпераменти

Темпераменти

Назва:
Темпераменти
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
32,91 KB
Завантажень:
162
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Незворушний тугодум Собакевич, непередбачений життєлюб Ноздрьов . Прізвища цих літературних героїв уже належать до розряду загальних. Класики залишили нам не тільки їхні яскраві характери, але і художній опис чотирьох класичних темпераментів. Вони всім відомі: холерик—позначимо його для стислості (X), сангвінік (С), флегматик (Ф), меланхолік (М). Іншими словами, гоголівські Ноздрьов (С) і Собакевич (Ф), шекспірівські Отелло (X) і Гамлет (М). Чи, якщо завгодно, історичні особистості в тій же послідовності темпераментів — Наполеон, Кутузов, Пушкін, Гоголь.

Нагадаємо, що темпераментом (у перекладі з лат. — «суміш, узгодженість») називають уроджені особливості людини, що визначають характер її психіки, — ступінь урівноваженості, емоційної рухливості. Темперамент не слід плутати з характером, що являє собою поєднання найбільш стійких, істотних особливостей особистості та який проявляється в звичках, манері поведінки, складі розуму, у ставленні до подій, що відбуваються.

Темперамент виявляється в поведінці людини, її ставленні до себе і світу навколо. Доброта і жорстокість, лінощі й працьовитість, акуратність і неохайність — усе це риси характеру. У його основі лежить темперамент.

В. П. Павлов класифікував типи вищої нервової діяльності в такий спосіб:

нестримний—процеси збудження, гальмування сильні, рухливі, але неврівноважені; притаманний холерикам;

жвавий—сильні, рухливі, врівноважені; притаманний сангвінікам;

спокійний—сильні, врівноважені, але малорухомі; притаманний флегматикам;

слабкий—процеси слабкі, неврівноважені, малорухомі; притаманний меланхолікам.

Розглянемо кожен із цих типів докладніше.

Холерик. Це запальна нестримна людина. «Жартів не розуміє. Усіх терпіти не може», —так характеризує її А. П. Чехов у своїх «Темпераментах». Рухлива, ініціативна, але, на відміну від упевненого в собі сангвініка, самовпевнена. Тому її ідеї, часом цікаві, недодумані до кінця. Нетерпляча, і якщо захопиться, то її важко зупинити; але в той же час, вона швидко перенасичується цією справою, тому в її роботі спостерігається циклічність. Легко дратується і нескоро заспокоюється. Прямолінійна у стосунках з іншими.

Чекання здатне вивести її з рівноваги. Невдачі — теж, і вона або гарячково діє, або впадає в апатію. Для неї взагалі характерна така мінливість. То вона надто говірка — не зупинити, то слова з неї не витягнеш. Передбачити, як поведеться холерик у новій обстановці — дуже важко. Швидко переходить з радості до суму, від сміху до гніву.

Намагаючись якомога швидше одержати результат, починає випереджати події, метушитися. Не може дочитати цікавий детектив, не заглянувши в кінець, щоб довідатися, чим все скінчиться.

Рухи швидкі, рвучкі: не бере, а хапає, не кладе, а кидає. Пам'ятаєте, як Пушкін характеризував Петра І — теж, до речі, холерика — напередодні бою: « .він весь, як Божа гроза». У будь-яку хвилину готовий зірватися з місця і кудись мчатися. Схоплює інформацію на льоту, швидко запам'ятовує, навіть не встигнувши усвідомити.

Його ділові якості: бойовий, задерикуватий, готовий перебороти труднощі на шляху до мети. У критичні моменти може працювати довго і нестримно. У цей час його здатність до концентрації сил вища за всякі похвали.

Для цього психологічного типу характерні часті зриви. Особливо гнітить його необхідність стримувати свої почуття і надмірну активність. Невроз, неврастенія — от характерні для холерика хвороби. Але він може навчитися тримати себе в руках і в деяких межах діяти за типом інших сильних темпераментів — сангвініка, флегматика. Однак це протипоказано: нервові витрати надто великі.

Сангвінік. Сильний тип, добре володіє собою, врівноважений, рухливий, легко пристосовується до умов життя, що змінюються. Він справляє враження людини рішучої, оптимістичної, упевненої у своїх силах. Часто пропонує якісь ідеї і домагається їхнього здійснення. У важких ситуаціях стає більш зібраним і цілеспрямованим, не втрачаючи при цьому почуття гумору. Легко збуджується і заспокоюється, тому що добре вміє стримува-ти свої емоції. Мова швидка, голосна, з живими інтонаціями й мімікою. У дитинстві часто буває ватажком серед однолітків, здатним організовувати їх на ризиковані справи. Легко вступає в контакти і подорослішавши: він з тих, кого називають компанійським. Любить жарти, дотепний, життєрадісний, вразливий.

Він більше схильний до рішення тактичних задач, що, однак, не виключає і здібностей стратега: Наполеон, наприклад, був сангвініком.

Його смаки й інтереси непостійні. Він «постійний у своїй мінливості», стверджує Чехов. Якщо робота здається нецікавою, то сангвініку відразу ж стає нудно і його продуктивність помітно падає. Але зате він завзятий, якщо захопиться справою. Коротше кажучи, представника цього типу можна назвати працездатним, але не завжди працьовитим.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Темпераменти

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок