Головна Головна -> Реферати українською -> Медицина та здоров'я -> Таємниці всередині нас ми дорослішаємо

Таємниці всередині нас ми дорослішаємо

Назва:
Таємниці всередині нас ми дорослішаємо
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
26,42 KB
Завантажень:
36
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Над проблемами підліткового віку працює безліч психологів і соціологів. У цей період у юнаків і дівчат відбувається зміна поглядів, ріст самосвідомості. Це важкий вік не тільки для батьків, викладачів, але і для самих підлітків.

Чим же займаються психологи, а чим соціологи? Психолог вивчає поведінку підлітків різних соціальних груп, виявляє між ними спільні риси (форму поведінки, реагування, систему взаємин з дорослими й однолітками, пошук їх спільних задач і т. ін•.). Соціолог знаходить і підкреслює відмінності (національні, класові, соціальні) підлітків. Разом, соціологи і психологи, розробляють загальну теорію підліткового періоду розвитку.

Що ж відрізняє цей період дорослішання? Вчені встановили, що підліткова криза тісно пов'язана зі статевим дозріванням, умовами виховання і соціальними факторами. Безумовно, суспільство диктує певну модель поведінки. Підліток опановує певні знання, у нього формуються власні погляди щодо окремих видів діяльності, суспільних цінностей, культури суспільства. У результаті, нове покоління виступає вперед зі своїми правами і поглядами, що не завжди відповідають поглядам суспільства. У цей період підліток ніби стає новим структурним елементом, з яким дорослі (тобто суспільство) намагаються знайти спільну мову.

Як правило, підліткова криза відбувається в зіткненнях з дорослими й однолітками. Розглянемо спочатку стосунки підлітка з дорослими. З дитинства його вчать, що поведінка дорослих пов'язана з тими речами, які заборонені дітям. Він часто чує: «От виростеш .». І ось він виріс! Він переймає модель поведінки дорослих, має власне уявлення про навколишню дійсність, йому і так складно, але дорослі або ігнорують його спроби виявити самостійність, або вступають у конфлікт, бажаючи, щоб він ще затримався в «дитинстві». Але ж він засвоював певні правила поведінки, готувався стати повноцінним членом суспільства. Тепер же дорослі не хочуть «приймати» його у своє коло, рахуватися з його думкою.

Потрібно зрозуміти, що в цей період нестійкість поведінки підлітка викликана ще і тим, що розширилося коло спілкування і коло інтересів, але разом з цими позитивними сторонами виростає й одна важлива причина, що призводить до психологічних зривів: відсутність ясності, розгубленість перед майбутнім. У цей момент підліток має потребу в розумінні з боку дорослих, у їхньому м'якому корегуванні його поглядів і планів на майбутнє, у всебічній підтримці.

Але не завжди все проходить гладко. Дорослі живуть за виробленим ними певним життєвим планом, що не завжди збігається з уявленнями дитини, яка орієнтується на принципи улюблених героїв книг і фільмів. Підліток наочно зіштовхується з проти-річчями між реальними вчинками дорослих і тим, що «проповідує» культура, релігія, політика. Звідси в нього виникають нервові зриви, відмовлення від спілкування з дорослими, які чинять «не так, як вимагає того їхня мораль».

У стосунках з однолітками — не простіше. Характерні риси підліткового етапу — дратівливість, збуджуваність, чутливість, сором'язливість, агресивність, схильність до крайніх суджень і оцінок, прагнення до самостійності, неприйняття поглядів, думок і вимог батьків. Підліткова фаза в дівчаток припадає на 11— 16 років, у хлопчиків — на 14—17 років.

До 11—12 років підліток прагне бути в колективі, із усіма, виражаючи при цьому своє «я», але не пригнічуючи при цьому інших. До 15 років його участь стає більш вибірковою: в одних справах і ситуаціях він більш активний, в інших — пасивний. У спільній справі, що зібрала підлітків разом, величезне значення мають:

* спільна задача, поставлена перед ними, і спільна їй підпорядкованість;

* рівноправність та ініціативність кожного;

* розуміння діяльності кожного члена колективу;

* спільний для всіх соціальний стан;

* визнання загального лідера.

Спільне проведення часу, ідеї і цілі допомагають кожному знайти своє місце в колективі, визначають становище кожного в команді. Тим самим задовольняється потреба кожного у визнанні себе іншими й самоствердженні.

Природно, що в будь-якому класі формується група учнів, що якоюсь мірою втілює в собі систему цінностей однокласників {до речі, у молодших класах це ще не так виражено, як у старших). Таке угруповання складає основне мікросередовище підлітка, у межах якого здійснюється його життєдіяльність. Угруповання може бути закритим чи відкритим. Закрите не допускає вливання в нього нових учасників, відкрите — здатне видозмінюватися, при цьому, як правило, воно задіює всіх учнів класу. Група-лідер звичайно «задає темп» руху всьому класу.

У підлітковому віці на перший план у спілкуванні виходять особистісні якості кожного. Поступово зростає значення і позашкільного спілкування, де вони найбільш повно виявляються.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Таємниці всередині нас ми дорослішаємо

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок