Головна Головна -> Реферати українською -> Медицина та здоров'я -> Судинна деменція

Судинна деменція

Назва:
Судинна деменція
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
31,92 KB
Завантажень:
60
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Проблема деменції є однією з найбільш значущих медичних та соціально-економічних проблем теперішнього часу. У 2000 р. у світі нараховувалося близько 20 млн. хворих на деменцію. За даними експертів ВООЗ у 2005 році кількість хворих на неї зросте до 35 млн., що пов’язано з “постарінням” населення планети. Ризик розвитку деменції зростає прогресивно з віком: на кожні 10 років після 65 — удвічі. Проведені популяційні дослідження свідчать, що приблизно у половини осіб віком 85 років і більше можливий розвиток деменції, причому цей процес спостерігається як в економічно розвинутих країнах, так і у тих, що розвиваються. Такого росту кількості хворих на деменцію в історії ніколи не було, що дає право деяким авторам говорити про унікальність ситуації кінця ХХ – початку ХХІ ст. — “епідемію деменції”. Ця проблема є також актуальною і для України, в якій кількість хворих на деменцію прогресивно збільшується [5].

Під деменцією розуміють набуте порушення пам’яті у поєднанні з порушеннями інших когнітивних функцій, що призводять до інтелектуального зниження, внаслідок чого порушується побутова та професійна адаптація. Деменція клінічно проявляється порушеннями пам’яті, уваги, просторової орієнтації, труднощами у прийнятті рішень, розладами особистості, порушеннями мислення, мови, втратою соціальних навиків та адекватної оцінки свого захворювання.

Деменція є не нозологічною формою, а синдромом, до розвитку якого може призвести ціла група різних за етіологією та патогенезом захворювань головного мозку — судинні, інфекційні, травматичні, дегенеративні, пухлинні, токсичні, дисметаболічні та інші ураження (в літературі описано понад 100 таких захворювань) [3]. Проте найчастіше зустрічаються хвороба Альцгеймера та судинна деменція (СД).Судинна деменція складає 15–20 % усіх випадків деменції і є другою за частотою у країнах Західної Європи і США. У деяких країнах світу, таких як Росія, Фінляндія, Китай та Японія, СД посідає перше місце і зустрічається частіше, ніж хвороба Альцгеймера.

Проблема СД є не тільки медичною, а й соціальною, тому що це захворювання не тільки погіршує якість життя хворих, але і призводить до великих економічних втрат внаслідок необхідності постійного нагляду та медичного спостереження за хворими з вираженими формами СД.

Значимість проблеми СД визначається ще і тим фактом, що тривалість життя хворих значно менша, ніж у відповідній віковій популяції без деменції та при хворобі Альцгеймера. Так, за даними Skoog і співавт. [10], летальність серед хворих із судинною формою деменції в похилому віці протягом 3-х років склала 66,7 %, тоді як при хворобі Альцгеймера — 42,2 %, а серед недементних пробандів — 23,1 %. А смертність хворих з постінсультною деменцією в найближчі роки після інсульту у 3 рази вища, ніж у постінсультних хворих без деменції.

Етіологія

Судинна деменція є гетерогенним захворюванням, причиною якого можуть бути різні форми цереброваскулярних захворювань. Найчастішими етіологічними факторами СД є:

- ішемічні інсульти (емболічний при ураженні великих судин, тромботичний, лакунарний);

- внутрішньомозкові геморагії (артеріальна гіпертензія, амілоїдна ангіопатія);

- підоболонкові геморагії (субарахноїдальні, субдуральні);

- повторна емболізація внаслідок кардіальної патології (ендокардит, міксома передсердь, фібриляція передсердь тощо);

- аутоімунні васкуліти (системний червоний вовчак, ерітематоз тощо);

- інфекційні васкуліти (нейросифіліс, хвороба Лайма тощо);

- неспецифічні васкулопатії.

Фактори ризику

До факторів ризику розвитку СД відносяться: похилий вік, артеріальна гіпертензія (АГ), артеріальна гіпотензія, цукровий діабет, дисліпідемія, хвороби серця (фібриляція передсердь), куріння, спадковість та інші.

АГ є основним фактором ризику розвитку і прогресування СД. Це пов’язано як з високою розповсюдженістю АГ серед осіб похилого віку, так і з характером специфічного ураження судин головного мозку при АГ.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Судинна деменція

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок