Головна Головна -> Реферати українською -> Медицина та здоров'я -> Учення про м'язи. Походження та розвиток м'язів і фасцій

Учення про м'язи. Походження та розвиток м'язів і фасцій

Назва:
Учення про м'язи. Походження та розвиток м'язів і фасцій
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
74,76 KB
Завантажень:
95
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
УЧЕННЯ ПРО М'ЯЗИ

Одним із важливих проявів життя є скоротливість, властива представникам тваринного і рослинного світу. В організмі високоорганізованих тсарин і людини скоротливість притаманна в основному спеціалізованій — м'язовій — тканині, яку за мікроскопічною будовою поділяють на непосмуговану, посмуговану та серцеву посмуговану м'язову тканину.

Посмугована м'язова тканина входить до складу спеціальних органів руху — м'язів, які при скороченні забезпечують переміщення тіла у просторі; зміну положення окремих частин тіла відносно одна одної; зміну розмірів порожнин тіла (при диханні); зміну положення і напряму складок шкіри тощо.

Необхідно знати, що всі рухи тварин та людини є відповіддю на подразнення з зовнішнього середовища. Таким чином, м'язові рухи — один із зовнішніх проявів діяльності мозку, що найчіткіше виражено у людини з ЇЇ високорозвиненою центральною нервовою системою.

Походження та розвиток м'язів і фасцій.

У процесі еволюції у багатоклітинних організмів з'являються спеціалізовані клітини, що відповідають руховим реакціям на подразнення. Поступово виникають посмуговані і непосмуговані м'язові волокна, з яких утворюються відповідні м'язи.

У високоорганізованих тварин і людини м'язи розвиваються із спинної (дорсальної) частини мезодерми, що розміщується по боках хорди (це стосується скелетних м'язів, тобто тих, що зв'язані із скелетом). У кінці третього тижня внутрішньоутробного розвитку в мезодермі утворюються парні мішкоподібні випини — соміти, яких до кінця шостого тижня ембріогенезу стає 39 пар, а саме: чотири потиличних, вісім шийних, дванадцять грудних, п'ять поперекових, п'ять крижових та п'ять куприкових. У кожному соміті диференціюються міотоми, з яких утворюються скелетні м'язи. У кожен містом вростають спинномозкові нерви, що супроводять м'язи, які виникли з того чи іншого міотома. Первинні м'язові пучки розщеплюються поздовжньо і утворюють окремі м'язи. Одночасно з розитком м'язів розвиваються і їхні сухожилки . Деякі м'язи в процесі розвитку залишаються на місці (вони дістали назву аутохтонних; від autos той самий) і зберігають сегментарну будову; інші переміщуються з тулуба на кінцівки (трункофугальні; від truncus — тулуб) або з кінцівок на тулуб (трункопетальні; від peto — біжу).

На четвертому тижні ембріогенезу починають утворюватися фасції, спочатку окремими невеликими ділянками, які поступово збільшуються і розміщуються навколо м'язів та між ними. У новонародженого м'язи і фасції мають ті самі властивості, що й у дорослого.

М'яз як орган. Як і кожен орган, м'яз (musculus) побудований з багатьох тканин, основною з яких є м'язова. Доведено, що кожне м'язове волокно самостійно іннервується та оточене сіткою кровоносних капілярів. Цей комплекс утворює структурно-функціональну одиницю скелетного м'яза — міон.

До складу м'яза входять також сполучна тканина, судини та нерви. Сполучна тканина вкриває м'яз іззовні, утворюючи перимізій, в якому іноді є невелика кількість жирової тканини. Від перимізія в товщу м'яза відходять перетинки, які «одягають» невеликі м'язові пучки. Ці сполучнотканинні утвори називають ендомізієм. Перимізій і ендомізій формують сполучнотканинний каркас м'яза, від якого певною мірою залежать його форма та розміри. В основному ж їх визначають функція м'яза та його розміщення. За формою м'язи поділяють на веретеноподібні, квадратні, трикутні, колові, хрестоподібні тощо; за розмірами — на довгі, короткі та широкі (Рис. 1).

Довгі м'язи (майже всі вони веретеноподібні) найчастіше розміщуються на кінцівках і за формою нагадують домову мишу (лат. mus — миша; звідси і назва всіх м'язів — musculus), а короткі та широкі — на тулубі і голові.

Рис. 1. Форма м'язів та напрям м'язових пучків:

а—однопериста; б—двопериста; в— двоголова; г — триголова; д — двочеревцева; е — колова; е — пряма; ж — поперечна.

Залежно від розміщення м'язів щодо системи . скелета розрізняють скелетні, суглобові та шкірні м'язи.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Учення про м'язи. Походження та розвиток м'язів і фасцій

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок