Головна Головна -> Реферати українською -> Медицина та здоров'я -> Що потрібно знати про організм жінки

Що потрібно знати про організм жінки

Назва:
Що потрібно знати про організм жінки
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,58 KB
Завантажень:
56
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
У кожної здорової невагітної жінки періодично відбуваються несильні й нетривалі кровотечі зі статевих шляхів, що прийнято називати менструаціями.

Періодичне настання менструацій пов'язане зі складними та різноманітними циклічними змінами, що відбуваються у всьому організмі жінки.

Таким чином, весь комплекс змін у жіночому організмі, які циклічно відбуваються і зовні виявляються в періодично виникаючих менструаціях, називається менструальним циклом.

На практиці початком менструального циклу прийнято вважати перший день чергової менструації. А тривалість менструального циклу — це період від першого дня однієї менструації до першого дня наступної. Як уже було сказано вище, нормальна тривалість менструального циклу коливається від 21 до 35 днів, у більшості жінок—28 днів. Тривалість кожної менструальної кровотечі дорівнює приблизно 3—4 дням, хоча може варіюватися залежно від багатьох факторів.

Регуляція менструальної функції здійснюється за допомогою 5 ланок:

* кори головного мозку;

* підкіркових центрів, розташованих переважно в області гіпоталамуса;

* придатка мозку — гіпофіза;

* статевих залоз — яєчників;

* периферичних органів — маткових труб, матки, піхви.

Циклічні функціональні зміни, що відбуваються в організмі жінки, зачіпають не тільки її статевий апарат, але і виражаються в змінах діяльності центральної нервової системи, серцево-судинної системи, обмінних процесів, терморегуляції і т. д.

Яєчники — це жіночі статеві залози, що виконують дві важливі функції в організмі:

* у них відбувається періодичне дозрівання фолікулів і овуляція (розриви фолікула), у результаті чого вивільняється жіноча статева клітина—яйцеклітина;

* у них виробляються жіночі статеві гормони: естроген і прогестерон, а також у невеликій кількості чоловічі статеві гормони — андрогени.

Обидві ці функції тісно переплітаються між собою і є абсолютно необхідним компонентом для здійснення організмом менструальної і репродуктивної функцій.

Періодично, а точніше, ближче до середини менструального циклу, у яєчнику відбувається дозрівання фолікула (пухирця, всередині якого розташована яйцеклітина); його розміри становлять 2 см у діаметрі. Під впливом підвищення тиску всередині фолікула, а також під впливом гормонів, стінка фолікула в області вільного краю розривається, і яйцеклітина виходить у фалопієві труби, а потім—у матку. Відбувається так звана овуляція.

При розриві стінки фолікула утворюється невеликий крововилив у його порожнину, а епітеліальні клітини фолікула починають розмножуватися, і в них відбувається нагромадження жирових клітин (ліпідів), що призводить до утворення так званого жовтого тіла.

Якщо до моменту овуляції (виходу з фолікула зрілої яйцеклітини) не відбулося контакту, тобто запліднення не відбулося, то жовте тіло піддається зворотному розвитку і через кілька днів відбувається відторгнення внутрішньої оболонки матки (починається менструація). Потім менструальний цикл повторюється заново. Якщо ж запліднення відбулося, то жовте тіло продовжує розвиватися аж до 16 тижнів вагітності, виробляючи при цьому гормони, необхідні для її збереження.

Фолікул і жовте тіло є залозами внутрішньої секреції, що виробляють статеві гормони. Фолікул здатний виробляти ряд статевих гормонів: естрогени, гестагени й андрогени. При менструації відбувається відторгнення внутрішньої оболонки матки — ендометрія — і розрив кровоносних судин, що її пронизують. Після закінчення менструації протягом декількох днів відновлюється ендометрій шляхом розмноження епітеліальних клітин. Відбувається цей процес під впливом вироблюваних дозріваючим фолікулом естрогенів.

У наступні дні спостерігається збільшення залоз ендометрію, виділяється слиз, внутрішній шар матки стає пухким і повнокровним. Весь цей процес відбувається під впливом прогестерону —гормону жовтого тіла яєчника. В міру припинення вироблення жовтим тілом прогестерону знову відбувається відторгнення ендометрію, розкриваються кровоносні судини і починається менструація. У яєчнику ж знову дозріває фолікул, який продукує естрогени, і весь матковий цикл повторюється.

Під час менструального циклу відбуваються зміни діяльності всіх залоз внутрішньої секреції, серцево-судинної системи, зміни в обміні речовин і т. д. Наприклад, перед менструацією і під час неї деякі жінки помічають зміну настрою, дратівливість, схильність до загарів, збільшення молочних залоз і т. д.

Нормальна менструальна функція здійснюється в результаті діяльності багатьох ланок нейроендокринної регуляції. При порушенні однієї з ланок цього ланцюжка можуть виникнути різні за своїм характером розлади менструального циклу.

Причинами таких порушень можуть бути:

* стреси, психічні й нервові захворювання;

* порушення харчування (ожиріння, авітамінози);

* професійні захворювання, викликані впливом деяких хімічних речовин, радіації і багато чого іншого.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Що потрібно знати про організм жінки

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок