Головна Головна -> Реферати українською -> Медицина та здоров'я -> Червоний плоский лишай

Червоний плоский лишай

Назва:
Червоний плоский лишай
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
27,25 KB
Завантажень:
162
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.5


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Червоний плоский лишай (lichen ruber planus)

Червоний плоский лишай — запальне захворювання шкіри і слизових оболонок, яке характеризується висипанням дрібних ороговіваючих папул. Це одна з найпоширеніших хвороб слизової оболонки рота. Частіше виникає поступово, рідше — гостро. Хворіють переважно жінки старше 30 років. Червоний плоский лишай відносять до захворювання шкіри, хоча одночасне ураження слизової оболонки рота складає близько 40%, ізольовані ураження слизової оболонки досить часті — близько 75%. Описані ураження червоним плоским лишаєм інших слизових оболонок: геніталій, анусу, кон'юнктиви, стравоходу, уретри. Можуть вражатися нігті.

Етіологія. Не з'ясована. Існують неврогенна, вірусна, токсико-алергічна теорії походження червоного плоского лишаю, але жодна з них не одержала дотепер досить переконливих доказів. Відмічено також, що червоний плоский лишай досить часто поєднується з різними хронічними захворюваннями, перш за все шлунково-кишкового тракту, неврозом, цукровим діабетом, гіпертонічною хворобою. У більшості таких хворих понижена загальна неспецифічна реактивність організму. Велику роль в тяжкості перебігу захворювання, а можливо, і в його виникненні грає місцева травма гострими краями зубів і протезів, гальванічними струмами, через патологію прикусу і т.д.

Клінічна картина. Червоний плоский лишай на слизовій оболонці рота відрізняється від шкірних уражень, що пов'язано з його анатомічними відмінностями, від шкіри і іншими умовами середовища. Основний морфологічний елемент ураження – папула круглої або полігональної форми, що ороговіла, діаметром від частки міліметра до 4—5 мм. Внаслідок постійної мацерації папули набувають біло-рожевого або біло-сірого кольору, виділяючись на фоні нормальної рожевої або гиперемійованої слизової оболонки.

Характерна межа червоного плоского лишаю — схильність папул до злиття у вигляді малюнка, що нагадує мереживну сітку, листя папороті, морозний узор на склі. У деяких хворих видно кільцеподібні фігури, смуги. Ретельний огляд дозволяє, роздивитися папули, що становлять цей малюнок. Папули злегка підносяться над рівнем слизової оболонки, додаючи їй шорсткість. На спинці язика ділянки червоного плоского лишаю нагадують лейкоплакію, сосочки язика в осередках ураження не виражені. У окремих випадках папули зливаються в крупні бляшки, що значно підносяться над рівнем слизової оболонки, покриті складчастими роговими масами. У курців папули червоного плоского лишаю виглядають грубішими, товстішими, на сітку з папул можуть нашаровуватися плями лейкоплакії. Типові місця локалізації вогнищ червоного плоского лишаю в порожнині рота — щоки в місці прилягання молярів із захопленням перехідних складок і бічні поверхні язика з переходом на спинку і нижню поверхню, також у області молярів. Рідше вражаються спинка язика, ясен, губи, піднебіння, дно порожнини рота.

Червоний плоский лишай на червоній облямівці і слизовій оболонці губ може привести до виникнення вторинного гландулярного хейліта.

Розрізняються п'ять клінічних форм червоного плоского лишаю на слизовій оболонці рота [Стоянов Би. Р. і ін., 1977]: 1) типова; 2) ексудативно-гіперемічна; 3) ерозивно-виразкова; 4) бульозна; 5) гіперкератотична.

Типова форма. Зустрічається частіше за інших. При цьому описана вище сітка з папул розташовується на майже незміненій слизовій оболонці. Ця форма може протікати безсимптомно, непомітно для хворого і виявляється випадково. Звичайно ж хворі скаржаться на відчуття стянутості, паління, сухості, незвичайний вид слизової оболонки. Екссудатівно-гиперемічеськая форма. Спостерігається рідше. Слизиста оболонка в місці розташування папул запалена, колір її інтенсивно червоний, виражений набряк. Больові відчуття сильніші, ніж при типовій формі. При вираженому запаленні малюнок папул може втрачати чіткість своїх контурів і навіть частково зникати. В процесі зворотного розвитку, коли набряк і гіперемія зменшуються, малюнок може знов виявлятися.

Ерозивно-виразкова форма. Найважча зі всіх форм: характеризується наявністю ерозій, рідше за виразки неправильної форми в центрі осередків ураження. Ерозії покриті фібрінозним нальотом або «голі». Запальний процес сильно виражений, ерозії і виразки повторно інфікуються флорою порожнини рота, надзвичайне болючі, легке кровоточуть, не мають схильності до епітелізації. Навколо них зберігається типовий малюнок червоного плоского лишаю. У виникненні ерозій і виразок велика роль належить травмі. Такі ерозії тримаються тривало, іноді місяцями, навіть протягом років, часто рецидивують, особливо при недостатньому лікуванні. При цій формі іноді може виникнути симптом перифокального субепітеліального відшарування (див. Пухирчатка).

Бульозная форма. Спостерігається дуже рідко. Її відмінна ознака — поява міхурців або міхурів у вогнищах червоного плоского лишаю або поблизу них. Міхури з серозним або геморагічним вмістом швидко лопаються. На відміну від ерозивно-виразкової форми ерозії при бульозній формі швидко епітелізуються.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Червоний плоский лишай

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок