Головна Головна -> Реферати українською -> Медицина та здоров'я -> Фізіологічні основи болю та знеболення

Фізіологічні основи болю та знеболення

Назва:
Фізіологічні основи болю та знеболення
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,27 KB
Завантажень:
96
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Лекція на тему :
Фізіологічні основи болю та знеболення


План лекції
Значення болю.
Механізм больових відчуттів.
Ноцицептивна та антиноцицептивна системи мозку.
Фізіологічні основи знеболення.


Біль - це відчуття, що виникає при дії на організм пошкоджуючих чинників. Це відчуття є важливим для організму, тому що повідомляє про наявність чинника, що ушкоджує.
МЕХАНІЗМ БОЛЬОВИХ ВІДЧУТТІВ
Існують специфічні рецептори, що сприймають дію ушкоджуючого агента, у відповідь на що і виникає відчуття болю. Їх називають больовими рецепторами. У зв'язку з тим, що почуття болю - це поняття, характерне для людини, а не для тварин, запропоновано називати ці рецептори - ноцицепторами (від лат. - ноцiо - краю, ушкоджую). Ці рецептори розташовані в шкірі, м'язах, у суглобах, окісті, підшкірній клітковині і у внутрішніх органах і являють собою вільні нервові закінчення, розгалуження дендрита аферентного нейрона, що несе імпульси в спинний (або довгастий - від рецепторів голови) мозок. Існують 2 вида ноцицепторів: механоноцицептори і хемоноцицептори. Перші збуджуються під впливом механічних впливів, в результаті яких підвищується проникність мембрани закінчень для іонів натрію, це призводить до деполяризацii (рецепторний потенціал), що викликає генерацію потенціалів дії в аферентному волокні. Хемоноцицептори реагують на хімічні речовини, в тому числi на надлишок водневих іонів, надлишок іонів калію, а також на впливи брадикiнiна, гiстамiна, соматостатина, речовини Р. Чутливiсть хемоноцицепторiв до цих ноцигенних чинників різко зростає під впливом модуляторів, наприклад, простагландинів типу ПГЕ1, ПГЕ2, ПГФ2-альфа. От чому ненаркотичнi анальгетики аспірин, амiдопирин, анальгiн здійснюють свій ефект: вони здатні блокувати синтез простагландинiв і тим самим знімати підвищену збудливість хемоноцицепторiв.


НОЦИЦЕПТИВНА ТА АНТИНОЦИЦЕПТИВНА СИСТЕМИ МОЗКУ
Iмпульсацiя від ноцицепторiв йде по специфічних провідних шляхах, що починаються нервовими волокнами типу А-дельта і С. Волокна типу А-дельта проводять збудження зі швидкістю 4-30 м/с, а волокна типу С - із швидкістю 0,4-2 м/с. Тому у відповідь на больове подразнення людина спочатку відчуває миттєво гострий точно локалізований біль, а в наступному - тупий без чіткої локалізації біль. Отже, перше відчуття виникає у відповідь на iмпульсацiю по швидких волокнах (А-дельта), а друге - по повільних.
В спинному мозку відбувається переключення iмпульсацiї на нейрони, що дають початок спиноталамiчному шляху (передньобоковий шлях). Ці нейрони лежать у V прошарку (по Рекседу), тому їх часто називають нейронами V пластини або просто - нейрони V. Ці нейрони дають аксони, що, перейшовши на контрлатеральну область спинного мозку, йдуть транзитом через довгастий і середній мозок і доходять до таламуса - до його специфічних ядер, зокрема, до вентробазального ядра, тобто до того ж ядра, до якого приходять імпульси від тактильних рецепторів шкіри і від пропрiорецепторiв. Від специфічних ядер iмпульсацiя надходить у соматосенсорну кору - у первинну - S-1 і у вторинну проекційну соматосенсорну кору S-2. Ці ділянки знаходяться відповідно в області постцентральної звивини і у глибині сiльвiєвої борозни. В цих ділянках мозку відбувається аналіз імпульсної активності, усвідомлення болю. Але остаточне відношення до болю виникає за участю нейронів лобної ділянки кори. Завдяки цим нейронам навіть надмірний потік iмпульсацiї від ноцицепторiв може сприйматися як слабкий подразник і навпаки. Одночасно потік iмпульсацiї від ноцицепторiв на рівні довгастого і середнього мозку відходить по коллатералям у ретикулярну формацію, від неї - до неспецифічних ядер таламуса, від них - до всіх ділянок кори (дифузна активація нейронів усіх ділянок кори), а також досягає нейронів лiмбiчної системи. Завдяки цій інформації больова iмпульсацiя набуває емоційного фарбування - у відповідь на больову iмпульсацiю виникає почуття страху, почуття болю та інші емоції.
На рівні спинного і довгастого мозку частина імпульсів, що йдуть від ноцицепторiв, по коллатералям досягає мотонейронів спинного і довгастого мозку і викликає рефлекторні відповіді, наприклад, згинальнi рухи.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Фізіологічні основи болю та знеболення

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок