Головна Головна -> Реферати українською -> Медицина та здоров'я -> Гостра кишкова непрохідність

Гостра кишкова непрохідність

Назва:
Гостра кишкова непрохідність
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,12 KB
Завантажень:
389
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Лекція на тему:
Гостра кишкова непрохідність


Гостра кишкова непрохідність – це синдром, який характеризується порушенням проходження кишкового вмісту по шлунково-кишковому тракту (ileus). Кишкова непрохідність частіше зустрічається у чоловіків 60 років. Виняток складає злукова кишкова непрохідність, яка частіше зустрічається у жінок. Якщо у 50-ті роки минулого століття частіше зустрічалась кишкова непрохідність зумовлена скрутом і вузлоутворенням тонких кишок, то на сьогодні – злукова та обтураційна (спричинена пухлинами). Сьогодні ГКН складає 1,5-2 % від усіх ургентних хворих. Летальність при цій патології коливається від 5 до 30і залежить від термінів оперативного лікування, кваліфікації хірурга, віку та супутньої патології хворих.
За походженям є вроджена і набута ГКН.
За станом прохідності кишкового вмісту: повна і часткова.
За клінічним перебігом: гостра і хронічна.
За причинним фактором: механічна і динамічна.
До механічної ГКН відносять:
странгуляційну ГКН (порушення кровопостачання, веностаз): защемлення, скрут, вузлоутворення;
обтураційну ГКН (пухлина, чужорідне тіло, клубок глистів, копростаз, стиснення зовні);
змішану ГКН (інвагінація, злукова ГКН).
До динамічної ГКН:
спастичну (неврогенна, істерична, отруєння окисом цинку, свинцю, миш’яку, нікотину, грибами);
паралітичну (перитоніт, ушкодження спинного мозку, отруєння та ін.);
До гемостатичної ГКН: емболічна, тромботична, травматична.
За рівнем непрохідності розрізняють високу ГКН (тонкокишкову) та низьку ГКН (тонко- та товстокишкову).
При гострій обтураційній кишковій непрохідності, починаючи чи від місця перешкоди проксимально кишечник роздувається переповнюється кишковим вмістом і газами. Стінка набрякає, потім стоншується, в ній виникають крововиливи, тромбози дрібних судин (вен), що призводить до некрозу.
Для странгуляційної ГКН характерним є швидке порушення кровообігу, лімфовідтоку і альтеративно-деструктивні процеси. Найбільш виражені зміни є в місцях стиснення (странгуляційних ліній). Макроскопічно уражена петля спочатку синювато-червона, а через 20-24 години стає чорною з наявними крововиливами та тромбованими венами. В місці странгуляційної лінії зміни проходять в п’ять стадій:
стиснення всіх країв з малокрів'ям;
розтиснення, некроз слизової, витончення підслизового шару та деформація м'язових волокон;
руйнування м'язових волокон;
передперфоративний стан серозної оболонки;
перфорація серозної оболонки.
Перерозтягнена привідна кишка стоншується, в ній наступає капілярний стаз, крововиливи, які уже через 20-24 години розповсюджуються від місця стиснення на 40-60 см. Деструктивні зміни відвідної петлі кишки нижче місця ураження простягаються до 8-10 см. Перерозтягнена кишка стає атонічною, легкопрониною для мікроорганізмів та їхніх токсинів. В черевній порожнині з’являється прозорий трансудат в який поступово через кишкову стінку проникають форменні елементи та бактерії – трансудат стає мутним, темно-бурим з гнилісним запахом. Виникає перитоніт.
Основні патофізіологічні зміни при ГКН
Порушення пасажу кишкового вмісту > стаз > розширення кишки > розлад моторної функції > веностаз > парез;
Порушення шлунково-кишкової секреції в сторону її збільшення. В нормі впродовж доби поступає 6-8 л травних соків: слини – 1500 мл; шлункового соку – 1500 мл; жовч – 800-1000 мл; панкреатичного вмісту – 1000-1200; кишкового вмісту – 4000-5000 мл. Всього 6000-8000 мл, які в нормальних умовах повністю реабсорбуються.
Порушення всмоктування з кишечника (теорія Самаріна);
Втрати великої кількості води і електролітів як назовні (блювання), так і в просвіт кишечника "секвестрація в третьому просторі" та фільтрації в черевну порожнину. Гіповолемія, гіпокаліємія, гіпопротеінемія, дефіцит серотоніну. Слід відмітити, що добова втрата білка в грамах складає: при обтураційній непрохідності – 50-100 г, при скруті тонкої кишки – 100-170 г, при злуковій непрохідності - 100-150 г, при вузлоутворенні – 300 г;
Зниження ОЦК, пов'язане з втратою рідини > гемоконцентрація (зростання гематокриту) > гіповолемічний шок, з розвитком синдрому ДВЗ > виникнення шокової легені, печінкової і ниркової дисфункції, гіпоксії;
Інтоксикація організму в результаті всмоктування токсинів, мікробів та продуктів розпаду білків з кишечника та черевної порожнини.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Гостра кишкова непрохідність

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок