Головна Головна -> Реферати українською -> Медицина та здоров'я -> Загальний покрив. Шкіра

Загальний покрив. Шкіра

Назва:
Загальний покрив. Шкіра
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,83 KB
Завантажень:
461
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Загальний покрив
До загального покриву (integumentum commune) відносять шкі-ру та її похідні, а саме: волосся, нігті, залози шкіри та грудні зало-зи. Шкіра виконує багато функцій: захищає організм людини та тварини від механічних, хімічних і температурних подразнень, ре-гулює теплообмін, обмін води, вітамінів тощо. Крім того, у шкірі ба-гато нервових закінчень, які сприймають різні подразнення і пе-редають їх у центральну нервову систему, де відбуваються синтез та аналіз їх. У зв'язку з цим шкіру відносять до органів чуттів.
Загальний покрив розвивається з ектодерми та мезодерми. З ек-тодерми виникають зовнішній шар шкіри, або епідерміс, волосся, нігті та залози, а з мезодерми (мезенхіми) — власне шкіра, або дер-ма, та підшкірна основа.
Шкіра (cutis) побудована з епідермісу та власне шкіри (рис. 174). Епідерміс (epidermis) належить до плоского багатошаро-вого епітелію, що має на різних ділянках тіла неоднакову товщу (від 1 до 4 мм). На ділянках тіла, де епідерміс має значну товщину, він складається з п'яти шарів клітин.
Найглибший шар епідермісу називають основним, або призма-тичним, він побудований з живих призматичних клітин — базаль-них епідермоцитів, що зв'язані між собою десмосомами. Між епі-дермоцитами розміщуються меланоцити, які виробляють пігмент ме-ланін. Від кількості пігменту залежить колір шкіри.
Назовні від основного шару розміщується шипуватий шар, що складається з клітин, від яких відходить багато тонофіламентів, що нагадують шипи.
На шипуватому шарі лежить зернистий шар, що складається з клітин, у цитоплазмі яких є невеликі зернятка.
Назовні від зернистого шару знаходиться блискучий шар, побу-дований з 2—4 рядів плоских без'ядерних клітин, заповнених своє-рідною білковою речовиною елеїдином, що добре заломлює світло (звідси і назва шару).
Зовнішній шар епідермісу, або роговий шар, складається з багатьох рядів рогових пластинок, Ідо утворилися внаслідок повної" дегенерації клітин і заповнення їх рогового речовиною кератином. Бульбашки повітря між пластинками сприяють збереженню теп-ла організмом. Рогові пластинки поступово злущуються і замі-нюються новими, які утворюються з клітин нижчих шарів.
У ділянках тіла, де шкіра покрита волоссям, епідерміс побудо-ваний з трьох шарів, а саме: основного, шипуватого та рогового.
Власне шкіра, або дерма (corium seu dermis), знаходиться безпо-середньо під епідермісом і складається з двох шарів — сосочкового-та сітчастого.
Сосочковий шар складається з колагенових та еластичних воло-кон. У ньому знаходяться кровоносні і лімфатичні капіляри, роз-галуження нервів та їхні закінчення. Волокна цього шару обплі-тають базальні епідермоцити і частково заходять у проміжки між ни-ми, утворюючи сосочки. Це сприяє щільному з'єднанню епідермісу з власне шкірою. У цьому шарі, як і в базальному, є меланоцити.
Сітчастий шар складається з товстих колагенових і еластичних-волокон, які йдуть у різних напрямах і переплітаються між собою. Знання будови цього шару має велике значення, тому що при роз-різах шкіри краї рани, завдяки скороченню еластичних волокон, розходяться. Ми знаємо напрям волокон у різних ділянках тіла лю-дини, і це необхідно враховувати при хірургічних втручаннях.
При зовнішньому огляді шкіри можна побачити гребені, утворе-ні сосочками сосочкового шару, та борозни між ними. Гребені найкра-ще виражені на шкірі долоні та підошви, де утворюють індивіду-альний і постійний протягом усього життя людини малюнок. У бо-розни відкриваються протоки залоз шкіри, тому, коли долоня або-підошва стикається з рівною поверхнею, на ній залишається ма-люнок гребенів, що використовують у судово-медичній практиці.
Підшкірна основа (tela subcutanea) зв'язує шкіру з глибше роз-міщеними тканинами. Вона побудована із сполучної тканини, в пет-лях якої розміщуються жирові скупчення, різні за формою та ма-сою. Вони є не тільки запасом поживних речовин, а й виконують ме-ханічну функцію — пом'якшують різні струси та удари. ' У власне шкірі та підшкірній основі розміщуються кровоносні та лімфатичні судини і нерви, які утворюють сітки та сплетення.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Загальний покрив. Шкіра

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок