Головна Головна -> Реферати українською -> Медицина та здоров'я -> Статеві залози

Статеві залози

Назва:
Статеві залози
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
17,29 KB
Завантажень:
272
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Лекція на тему:
Статеві залози


План:
Морфо-функціональні особливості статевих залоз.
Чоловічі статеві гормони, механізм дії та патофізіологічні аспекти.
Жіночі статеві гормони, механізм дії та патофізіологічні аспекти.
Статеві залози (гонади) виробляють статеві гормони. До них відносяться жіночі статеві гормони, в тому числі естрогени (естрон, естрадіол і естріол), прогестини (у тому числі — прогестерон), а також чоловічі статеві гормони — андрогени (у тому числі — тестостерон). Усі вони є гормонами стероїдної природи, синтезовані з єдиного попередника — холестерину. До статевих гормонів варто також віднести гормональні фактори, що беруть участь у регуляції їхньої продукції — гонадоліберин, фолітропін (ФСГ — фолікулостимулюючий гормон), лютропін (ЛГ — лютеїнізуючий гормон). У рамках гормональної регуляції процесів розмноження розглядається також група гормонів, які виробляються у плаценті, у тому числі хоріонічний гонадотропін, хоріонічний соматомаммотропін (плацентарний лактоген), а також гормон аденогіпофіза — пролактин і фактори, що регулюють його продукцію — пролактостатін і пролактоліберин. Крім того, в останні роки виявлені речовини, що грають визначену роль у регуляції репродуктивної функції людини, наприклад, інгібін, релаксин, фактор, інгібуючий розвиток Мюллерової протоки й ін.
ГОНАДОЛІБЕРИН
Вважалося, що в гіпоталамусі виробляються два рилізинг-фактори: фоліліберин, що стимулює виділення в гіпофізі ФСГ, і люліберин, що стимулює викид з аденогіпофіза ЛГ. Виявилося, що обоє цих ліберинів є декапептидом: містять 10 амінокислотних залишків і ідентичні один одному. Тому останнім часом говорять про наявність одного гормону, що регулює викид ФСГ і ЛГ — про гонадоліберин.
Гонадоліберинпродукуючі нейрони гіпоталамуса сконцентровані в гіпоталамусі жіночого організму в двох місцях — у преоптичній частині гіпоталамуса й у середній частині в області аркуатного ядра. Нейрони преоптичної області здійснюють циклічний викид гонадоліберина і регулюють статевий цикл — розвиток фолікула і жовтого тіла — за рахунок циклічного виділення ФСГ і ЛГ. Цей центр функціонує з початку статевого дозрівання, досягаючи «зрілості» до моменту його завершення. До статевого дозрівання цей центр має високу чутливість до естрогенів і тому не функціонує, тобто заблокований естрогенами.
Нейрони, розташовані в області середнього гіпоталамуса (аркуатне ядро), здійснюють постійний викид гонадоліберина. Це скупчення нейронів одержало назву тонічного центра вироблення гонадоліберина. Передбачається, що секреція гонадоліберина здійснюється з інтервалом 60—90 хвилин. Тому при недостатності продукції гонадоліберина, що супроводжується порушенням статевого циклу в жінок, введення гонадоліберина з терапевтичною метою здійснюється теж пульсуючим способом, для цього використовуються спеціальні інжектори з програмним пристроєм. Показано, що введення гонадоліберина за звичайною методикою (наприклад, 3 рази в день) не дає бажаного ефекту, у той час як імпульсне введення викликає відновлення менструального циклу в жінок.
У гіпоталамусі чоловічого організму «працює» тільки один центр, розташований в середньому гіпоталамусі. Повна блокада циклічного центра преоптичного гіпоталамуса в осіб чоловічої статі відбувається в період ембріонального розвитку під впливом високих концентрацій тестостерону. Очевидно, що закріплення диференціювання гіпоталамуса по чоловічому типу відбувається й у перший рік життя.
Багато факторів впливають на виділення гонадоліберина. Так, відомо, що опіатні пептиди (енкефаліни, ендорфіни, динорфіни), нейротензин, гістамін, субстанція Р, холецистокінін, вазоактивний кишковий поліпептид, а також мелатонін, статеві гормони — пригнічують продукцію гонадоліберина. Різні емоційні впливи можуть призупинити виділення гонадоліберина. Не випадково, у період воєн настає так звана «аменорея» воєнного часу.
Стало ясно, що норадренергічні, дофамінергічні і серотонінергічні нейрони впливають на викид гонадоліберина, однак спрямованість цих впливів поки до кінця не ясна.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: Статеві залози

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок