Головна Головна -> Реферати українською -> Медицина та здоров'я -> Остеохондроз

Остеохондроз

Назва:
Остеохондроз
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,50 KB
Завантажень:
305
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Остеохондроз

Міжхребцеві диски — це фіброзно-хрящові прошарки між тілами хребців. Вони складаються з фіброзного кільця і драглистого ядра в центрі. Міжхребцеві диски виконують роль зв'язок і суглобів, а також буферів, що пом'якшують осьове навантаження на хребетний стовп. Для міжхребцевих дисків властиві ранні ознаки зношування: він стає тоншим, у кільці утворюються тріщини, через які тканина драглистого ядра проникає в тканину тіла хребця. В подальшому вона перетворюється на хрящ з утворенням хрящового вузлика — грижа Шморля, який звичайно клінічно не проявляється і переважно свідчить про порушення структури міжхребцевого диска. З віком відбуваються структурні зміни і в драглистому ядрі. У ньому зменшується вміст води, що спричинює втрату основної його функції — рівномірного розподілу осьового навантаження на фіброзне кільце в поперечному напрямку. У кільці диска з'являються ділянки розм'якшення, щілини, тріщини, які поширюються радіально (від центра до периферії), головним чином назад і в напрямку міжхребцевого отвору. У кінцевій стадії дегенерації міжхребцевии диск проростає сполучною тканиною, яка скріплює тіла хребців майже нерухомо, або, навпаки, дегенеративні зміни призводять до порушення щільності з'єднання хребців, відбувається зміщення їх один відносно одного — спондилолістез. Дегенеративні процеси в дисках часто супроводжуються реактивними змінами структури тіл хребців, крайовими кістковими розростаннями, склерозуванням хрящової тканини. Сукупність дегенеративних змін у дисках і реактивних процесів у тілах хребців називається остеохондрозом. Це прогресуюче захворювання, що зумовлене руйнуванням усіх анатомічних елементів диска, яке призводить з часом до фіброзного анкілозу тіл суміжних хребців.

Трапляються також денання тканин фіброзного кільця сприяє відриванню його зовнішніх волокон від краю тіла хребця, подразненню поздовжніх зв'язок з подальшим звапненням їх і утворенням остеофітів (спондильоз). Задні остеофіти можуть стискувати корінці спинномозкових нервів. Розростання і звапнення суглобових поверхонь суглобових відростків хребців у ділянках найбільшого навантаження зумовлюють розвиток спондилоартрозу. У деяких випадках унаслідок розриву або розтягнення дегенеративно змінених волокон фіброзного кільця елементи диска зміщуються вперед або назад. Оскільки задня поздовжня зв'язка не така міцна, як передня, диск зміщується здебільшого назад латерально, у бік міжхребцевого отвору, рідше — вздовж середньої лінії . Переднім зміщенням дисків звичайно не надають великого значення, оскільки вони клінічно себе не виявляють.

Зміщення диска без проривання фіброзного кільця називають грижею диска. Якщо через розірване фіброзне кільце дегенеративно змінене драглисте ядро виходить за його межі, говорять про випадання диска. Найчастіше спостерігається зміщення дисків між хребцями L4—L5 і L5— S1, оскільки на них припадає найінтенсивніше статоди-намічне навантаження. У грудному відділі хребетного стовпа зміщення дисків трапляється рідко.

Клінічна картина ураження міжхребцевих дисків зумовлюється не тільки безпосереднім впливом зміщеного диска на спинний мозок і корінці спинномозкових нервів, але й іншими змінами: венозним застоєм, набряком корінців і прилеглих м'яких тканин. Саме тому часто Інфекція або незначна травма сприяє загостренню до того прихованого перебігу процесу, тобто ніби грає роль етіологічного чинника.

Патологія міжхребцевих дисків у попереково-крижовому відділі хребетного стовпа розвивається найчастіше. Заднє зміщення диска може бути серединним і латеральним. Оскільки середня частина задньої поздовжньої зв'язки міцніша від бічної, то найчастіше диск зміщується латерально, в місці виходу корінця з твердої мозкової оболонки, і стискує його. Основною скаргою у разі заднього зміщення диска є біль. Тільки в поодиноких випадках на перший план виступають інші розлади. Здебільшого біль локалізується в попереково-крижовій ділянці хребетного стовпа, іррадіюючи в нижні кінцівки. Захворювання в одних випадках починається поступово, в інших — гостро, несподівано, з появи різкого болю, який може наростати протягом кількох годин, діб. Крім постійного болю під час різких рухів, нагинання тулуба, підняття важких предметів може виникати стріляючий гострий біль, шо нагадує удар електричним струмом (люмбаго), поширюючись на нижню кінцівку за ходом іннервації від ураженого корінця. Характерне посилення болю під час кашлю, напруження, що пояснюється підвищенням тиску в підпавутинному просторі. У положенні лежачи, а також у вимушеній позі біль може зменшуватися.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Реферат на тему: Остеохондроз

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок