Головна Головна -> Реферати українською -> Медицина та здоров'я -> Реактивність і алергія

Реактивність і алергія

Назва:
Реактивність і алергія
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
26,48 KB
Завантажень:
262
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 
Лекція
Реактивність і алергія


Реактивність - це здатність організму реагувати зміною життєдіяльності на різні впливи навколишнього середовища. Вона формується в процесі філо- і онтогенезу та відображає видові, групові та індивідуальні особливості реагування. Реактивність - одна з основних форм взаємозв‘язку і взаємодії організму як єдиної системи із середовищем переважно захисного, пристосувального характеру.
Найбільш загальною формою реактивності є біологічна, або видова, реактивність, яка визначається насамперед спадковими факторами і виражає здатність організму реагувати на різноманітні впливи навколишнього середовища (токсини, гіпоксію, ультрафіолетове випромінювання) зміною життєдіяльності захисно-пристосувального характеру. Таку реактивність називають ще первинною. Видові особливості реактивності визначають видовий імунітет проти інфекційних захворювань. Так, видовим імунітетом пояснюється несприйнятливість людини до чуми рогатої худоби. Прикладом видових змін реактивності є зимова сплячка тварин, сезонна міграція риб і птахів.
На основі видової реактивності формується: 1) групова та 2) індивідуальна.
Індивідуальна реактивність зумовлена спадковими і набутими факторами і залежить від тих умов середовища, в яких організм розвивається, - характеру харчування, кліматичного поясу, вмісту кисню в атмосферному повітрі, тощо. Така реактивність залежить від статі, віку. Так, ранній дитячий вік характеризується низькою реактивністю, що визначається незавершеним розвитком нервової, ендокринної, імунної систем, недосконалістю зовнішніх та внутрішніх бар‘єрів.
Індивідуальна реактивність може бути: а) специфічною і б) неспецифічною.
Специфічна реактивність виражається у здатності утворювати антитіла на антигенні подразнення, забезпечує несприйнятливість до інфекційних хвороб.
Неспецифічна реактивність виявляється під час дії на організм факторів зовнішнього середовища і реалізується за допомогою таких механізмів як стрес, зміна функціонального стану нервової системи, парабіоз, фагоцитоз, біологічні бар‘єри.
Специфічна і неспецифічна реактивність може бути: а) фізіологічною і б) патологічною.
Фізіологічна реактивність охоплює реакції здорового організму у сприятливих умовах існування.
Патологічна реактивність виявляється у разі впливу на організм хвороботворних факторів і виражається в обмеженні пристосувальних можливостей організму. Прикладом такої реактивності є алергія (від грец. allos - інший, ergon - дію).
Алергія - це імунна реакція організму на речовини антигенної природи, яка супроводжується ушкодженням клітин, тканин і органів із порушенням їх функції.
Вперше поняття “алергія” застосував Пірке в 1906 році.
Виникає питання: чим же відрізняється алергія від імунітету і що є між ними спільного?
Основу, як алергії, так і імунітету складають імунні реакції гуморального і клітинного типів, які забезпечують захист організму від антигенів. Однак в умовах імунітету знищення антигену відбувається без ушкодження власних тканин, тоді як при алергії таке ушкодження завжди має місце, тобто алергія є патологічною формою імунної реактивності.
Алергію викликають речовини антигенної природи, які називаються алергенами. У залежності від будови алергени можуть бути повними і неповними (гаптенами).*
У залежності від походження розрізняють: 1) екзогенні і 2) ендогенні алергени.
І. Екзогенні алергени розрізняють:
- За походженням: 1) Харчові (аліментарні): часто окремі складові компоненти їжі є факторами алергійної і токсичної агресії.
2) Лікарські: безконтрольне, а нерідко і невиправдано широке застосування лікарських препаратів (особливо антибіотиків, вакцин), приводить до розвитку алергійних ускладнень і захворювань, починаючи від шкірної сверблячки, кропивниці і закінчуючи смертельним анафілактичним шоком.
3) Пилкові. Пилок багатьох рослин викликає алергійні захворювання - полінози, які характеризуються ушкодженням переважно дихальних шляхів і слизової оболонки очей.
4) Побутовий і виробничий пил. До складу побутового пилу входять залишки органічних речовин тваринного, рослинного, мікробного походження, синтетичних речовин, продукти органічних та неорганічних сполук.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 Реферат на тему: Реактивність і алергія

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок