Головна Головна -> Реферати українською -> Медицина та здоров'я -> Діагностичні та лікувальні заходи при гіпертензивних кризах

Діагностичні та лікувальні заходи при гіпертензивних кризах

Назва:
Діагностичні та лікувальні заходи при гіпертензивних кризах
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,15 KB
Завантажень:
402
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему:
Діагностичні та лікувальні заходи при гіпертензивних кризах


Загальні положення, патогенез, класифікація
Гіпертензивний криз (ГК) — це гострий значний підйом артеріального тиску (АТ), що супроводжується клінічною симптоматикою ураження органів-мішеней, вторинною стосовно гіпертензії. Головною особливістю кризу є підвищення АТ, звичайно систолічного — на 20–100 мм рт. ст., діастолічного — на 10–50 мм рт. ст. Деякі експерти пропонують діагностичним критерієм установити рівень АТ 210/120 мм рт. ст. Однак прямої залежності між рівнем АТ і тяжкістю кризу визначити не вдається. Очевидно, що для формування клінічної картини кризу, крім провідного фактора — підвищення АТ, мають не менше значення й інші патогенетичні механізми: ступінь порушення мозкового, коронарного і ниркового кровообігу, водно-електролітного обміну, розвитку набряку мозку тощо [3, 5]. Терміну “гіпертензивний криз” у нашій країні довго відповідав термін “гіпертонічний криз”, але його варто вважати менш вдалим, оскільки він не відбиває суті стану — підвищення АТ. Кризи часто називають квінтесенцією гіпертензії.
На теперішній час не існує стандартизованих показників щодо поширеності ГК в Україні та інших країнах світу. Вважають, що приблизно у 1–2 % хворих на артеріальну гіпертензію (АГ) перебіг захворювання супроводжується гострим підвищенням АТ з симптомами ГК [1, 15]. На наш погляд, більш важливим є той факт, що за даними станцій швидкої допомоги деяких великих міст України частота звертання хворих з ГК за останні 10 років значно зменшилася. В першу чергу це пов’язано з тим, що на сьогоднішній день ми маємо більш ефективні медикаментозні засоби для контролю АТ, а також більша частка хворих на АГ постійно приймає терапію [4, 6, 7].
Патогенез ГК дуже складний, і викладення усіх деталей та гіпотез може бути предметом не одного огляду. Певні складності в дослідженні природи ГК пов’язані з неможливістю точного моделювання в експерименті, тобто ГК є виключно людською патологією, і всі запропоновані моделі для дослідження є дуже далекими від реального життя. Провідна роль у розвитку характерних ознак кризу належить взаємодії системних та локальних факторів, що призводить до підвищення АТ, формування системних та локальних гемодинамічних порушень, у тому числі церебральних, коронарних, ренальних, периферичних макро- та мікроциркуляторних. Основним наслідком цього є розвиток тканинної та органної ішемії [11]. Основні симптоми ГК будуть залежати від органа-мішені, втягнутого в процес у кожному конкретному випадку. Схематично основні ланки патогенезу ГК представлено на рисунку 1.У нашій країні проблемами патогенезу ГК тривалий час займався професор М. С. Заноздра. Його монографія “Гіпертонічні кризи” (1987) на довгі роки стала класичним дослідженням у цій галузі.
Традиційно гіпертонічні кризи класифікують [5, 6]:
за клінікою розвитку:
перший тип,
другий тип (порядок);
за переважним ураженням органів-мішеней:
гіпертензивна енцефалопатія,
серцева недостатність,
ниркова недостатність,
гіпертензивне ураження органа зору;
за станом центральної гемодинаміки:
гіперкінетичний,
нормокінетичний,
гіпокінетичний;
за терміновістю надання допомоги:
невідкладний стан,
екстрений стан.
Поділ кризів за клінікою розвитку запропонував Н. Ратнер. Дана класифікація використовувалася у нашій країні протягом багатьох років. ГК першого типу характеризується швидким початком (кілька годин), вираженими вегетативними порушеннями (головний біль, тремтіння в тілі, серцебиття, відчуття припливів, жару, охолодження кінцівок, сухість у роті, загальне психомоторне порушення, прискорене сечовипускання та ін.). Кризи другого типу характеризуються повільним розвитком (десятки годин або кілька діб), на фоні довгостроково існуючої АГ з вираженою симптоматикою набряку мозку, затримкою рідини, явищами зростаючого периферичного вазоспазму, прогресування серцевої недостатності [7].
Класифікація ГК за ураженням органів-мішеней передбачає виділення клінічної картини провідної ланки.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Діагностичні та лікувальні заходи при гіпертензивних кризах

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок