Головна Головна -> Реферати українською -> Медицина та здоров'я -> Горобина звичайна — Sorbus auciiparia L.

Горобина звичайна — Sorbus auciiparia L.

Назва:
Горобина звичайна — Sorbus auciiparia L.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,05 KB
Завантажень:
363
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Горобина звичайна — Sorbus auciiparia L.
Родина розоцвітих — Rosaceae.
Дерево заввишки 4—15 м. Кора гладенька, сіра. Гілки пухнасті, бруньки повстянисті, чорвувато-фіолетового кольору, конусовидні. Листки чергові, неяарнонір-часті. Квітки дрібні, білі, запашні, зібрані у густі щитки. Плід — ягодоподібний, дрібний, соковитий, кулькоподібний, блискучий, оранжево-червоний, на смак гіркий, терпкий, після заморожування приємний гіркувато-кис-лий. Ягоди зібрані у щитки. Горобина — добрий медонос.
Цвіте у травні—червні. Плодоносить наприкінці серп-ня — у вересні, залишаються плоди до пізньої зими.
Росте на сонячних галявинах, на узліссі, на скелястих і кам'янистих схилах, крутих берегах рік, у дрібнолистяних і хвойних лісах, у пе-релісках і чагарниках. Культивують горобину у парках і садах як де-коративну рослину.
Райони поширення — вся територія СРСР, особ-ливо Сибір, крім Край-ньої Півночі. У Криму росте особливий вид горо-бини з великими грушо-видними плодами (S. do-mestica L.)
Для виготовлення лі-ків використовують плоди (ягоди) горобини.
Збирають достиглі пло-ди, зриваючи їх з плодо-ніжок, наприкінці серпня і у вересні—жовтні, зрі-зуючи щитки. Відбирають стиглі плоди і сушать, попередньо прив'яливши,
в сушарках, у нежаркій печі, на листах, решетах (розстилають тонким шаром і часто перемішують).
Містить вітамін С (до 160 м г%), каротин, цукор, гіркі і дубильні речовини, яблучну і лимонну кислоти. В насін-ні є амігдалін і жирна олія.
З наукової точки зору у горобині цінують в'яжучу (протипроносну) і вітамінну дію. Плоди горобини станов-лять певний інтерес для харчової промисловості (свіжі плоди можна зберігати всю зиму у льохах), вони входять до складу полівітамінних сумішей, з них виготовляють сиропи, варення, пастилу. У народній медицині плоди горобини здавна використовують для лікування цинги, як сечогінний і кровоспинний засіб, у випадку захворюван-ня печінки, при геморої.
Застосовують як сечогінний засіб — настій або від-вар з 1 столової ложки ягід горобини на 1 склянку води п'ють по 1 столовій ложці '3—4 рази на день або п'ють настій суміші (по Ѕ столової ложки ягід горобини і шипшини) на 2 склянках води по ј склянки 2—3 рази на день.


Калина звичайна — Viburnum opulus L. Народні наз-ви: калина, лісова красуня.
Родина жимолостевих — Caprifoliaceae.
Невисокий (до 5 м), дуже гілчастий кущ. Кора зморш-кувата, бурувата. Листки супротивні, три- і п'ятилопатеві завдовжки 5—8 см, крупнозубчасті, на верхівці загостре-ні, зверху майже голі, зісподу — опушені. Квітки білі, зібрані у щитковидні су-цвіття. Плід — соковиті, овальні, яскраво-червоні їстівні ягоди з кісточкою всередині.
Цвіте у травні — черв-ні, плодоносить у серп-ні—вересні.
Росте в підлісках міша-них і листяних лісів, ча-гарникових заростях, у ярах, на берегах річок і схилах гір.
Райони поширення — середня смуга лісової і лісостепової зон Європей-ської частини СРСР, Кав-каз, Сибір, Середня Азія. Збирають і заготовляють на Україні (Крим), в Башкирії, Білорусії.
З лікувальною метою використовують кору калини. Кору збирають з молодих стовбурів і гілок напровесні і на початку літа (квітень, травень, червень) — у період руху соків, коли між корою і деревиною є волога і кора легко відокремлюється від деревини. Здирають кору з ка-лини так само, як і з крушини. Кору можна здирати також восени із зрубаних товстих гілок.
Сушать кору на вільному повітрі або у приміщенні, що добре провітрюється, чи сушарках при температурі 40—45° С, розкладаючи її так, щоб трубочки не потрапля-ли одна в одну. Запах калини своєрідний, слабкий, на смак вона гіркувата, терпка. Висушена кора зеленувато-сірого кольору, внутрішній бік — червонуватий.
У коренях і гілках калини є глюкозид вібурнін і понад 6% смоли, яка містить органічні кислоти (оцтову, пальмі-тинову і мурашину), дубильні речовини та інші речовини, що виявляють тонізуючу дію на матку, зменшуючи крово-течу.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Горобина звичайна — Sorbus auciiparia L.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок