Головна Головна -> Реферати українською -> Медицина та здоров'я -> Сон і здоров’я. Гігієна сну

Сон і здоров’я. Гігієна сну

Назва:
Сон і здоров’я. Гігієна сну
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,96 KB
Завантажень:
182
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.3


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
РЕФЕРАТ
на тему:
„Сон і здоров’я. Гігієна сну”


План
1. Загальне поняття про сон та його види
2. Вплив сну на здоров’я людини
3. Гігієна сну
Література


1. Загальне поняття про сон та його види
Третю частину життя людина проводить уві сні: він спить 25 з 75 років. Чергування сну і неспання – необхідна умова життєдіяльності людського організму. Мозок підтримується в безсонному стані за рахунок імпульсів, що поступають від рецепторів тіла. При припиненні або різкому обмеженні надходження афферентних імпульсів в кору великих півкуль розвивається сон. Це було показано на хворих, у яких порушене багато видів чутливості. У клініці відомого російського клініциста С.П.Боткіна була хвора, у якої зі всіх органів чуття функціонували тільки рецептори дотику і м'язового відчуття однієї руки. Велику частину часу хворий проводив в стані сну і прокидався, тільки коли доторкалися до її здорової руки. Сої розвивається і при дії на кіркові клітки тривалої або надмірної сили подразників. При цьому в клітках кори розвивається гальмування, що має охоронне значення. Воно забезпечує корі великих півкуль умови для відновлення працездатності під час сну. Згідно уявленням І.П.Павлова, сон по своїй фізіологічній суті є гальмуванням, що розповсюдилося по корі і підкірковим центрам.
Щоб заснути, організм пускає в хід як нервові, так і хімічні процеси. Встановлено, що при цьому в крові збільшується кількість серотоніна, а зміст адреналіну під час сну, навпаки, зменшується. Варто ввести в кров тварини невелику дозу адреналіну, і тварина довго не засне.
Навіщо організму потрібен сон? Найпростіша з можливих відповідей - для відпочинку мозку.
Але, як з'ясували учені, під час сну мозок не тільки не "вимикається", але і, навпаки, працює деколи активніше, ніж при неспанні. Навіть в стані глибокого сну мозок може відповідати на зовнішні дії. Іноді вони органічно "вплітаються в сюжет" сновидіння.
Ще Арістотель помітив, що якщо до руки сплячого піднести джерело тепла, людині присниться вогонь. Деколи уві сні люди знаходять відповіді на питання, що мучили їх наяву. Дмитро Менделєєв, наприклад, уві сні знайшов "ключ" до періодичної системи елементів; хімік Фрідріх Кекуле здогадався про циклічну будову молекули бензолу, коли йому приснилася змія, що кусає власний хвіст.
Сон - зовсім не "відхід від життя", а особлива форма роботи мозку. Точної відповіді на питання, чому ж все-таки організмам з розвиненою нервовою системою необхідний сон, наука дотепер не дала. Деякі біологи виказують гіпотезу, що під час сну організм "переписує" відомості з короткочасної пам'яті в довготривалу.
Короткочасна пам'ять легко стирається електрошоком, а також при задусі, струсі мозку. Довготривала пам'ять більш стійка.
Коли людина одержує інформацію або переробляє її, в його мозку виникають імпульси. У короткочасній пам'яті, по припущеннях учених, вони записуються за допомогою "азбуки" нервових клітин, а в довготривалій - за допомогою "азбуки" молекул. Те, що довготривала пам'ять неможлива без створення молекул білка, учені довели за допомогою такого експерименту. Мишам давали речовину, що пригнічує у них синтез білків. Після цього у них виробляли який-небудь умовний рефлекс (наприклад, якщо звіри заходили в темноту, їх чекав легкий удар електроструму). Миші "навчалися" як завжди, але через пару днів не пам'ятали нічого з вивченого!
У ряді дослідів (хоча інші учені оспорюють чистоту цих експериментів) з черв'яками, щурами, птахами біологам вдавалося перенести рефлекси однієї тварини іншому, ненавченому, вводячи в його мозок речовину з мозку першого.
Людина, довго позбавлена сну, починає бачити предмети як би в кривому дзеркалі, крізь туманний серпанок. Він бачить сновидіння наяву. Тривале (більше 10 днів) позбавлення сну може привести до смерті. Світовий рекорд тривалості неспання, поставлений спеціально для "Книги Гиннеса", склав 12 діб (288 ч).
Для деяких людей достатньо і половинної дози сну. Такими людьми, наприклад, були Петро I, Наполеон Бонапарт, Томас Едісон.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Сон і здоров’я. Гігієна сну

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок