Головна Головна -> Реферати українською -> Медицина та здоров'я -> Радіаційні елементи в продуктах харчування

Радіаційні елементи в продуктах харчування

Назва:
Радіаційні елементи в продуктах харчування
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,81 KB
Завантажень:
70
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Сучасний стан проблеми внутрішньго опромінення населення за рахунок харчових продуктів
На відміну від дії зовнішніх джерел опромінення внутрішнє може продовжуватися все життя, навіть після одноразового надходження радіонуклідів в організм. У такому випадку потужність дози випромінювання, як правило невисока, і з часом зменшується [1], але частка поглиненої дози, що формується інкорпорованими радіонуклідами, становить 50—68% від дози, створеної природним фоном [2]. Виробнича діяльність людства призвела до надходження в біосферу штучних радіонуклідів (регламентні скиди та викиди підприємств ядерно-паливного циклу, випробування ядерної зброї тощо). Крім того, за період розвитку ядерних та радіаційно небезпечних технологій сталося понад 152 аварії різного ступеня складності, з різними наслідками для населення і довкілля та різною за обсягами кількістю радіонуклідів, що потрапили в біосферу [3].
1.1.Шляхи надходження радіонуклідів в організм людини.
Серед основних шляхів надходження радіонуклідів в організм (інгаляційний, пероральний) саме пероральний має найбільше негативне значення. На пізній стадії ядерної аварії основним джерелом надходження в організм людини довгоіснуючих техногенних радіонуклідів, що формують дозу внутрішнього опромінення (цезій-137, стронцій-90), є переважно продукти харчування та питна вода.
При значних радіаційних аваріях, найбільшою з яких є аварія на ЧАЕС, в біосферу надходить велика кількість різних радіонуклідів техногенного походження. Так, при аварії на 4-му енергоблоці ЧАЕС у довкілля надійшли радіонукліди із сумарною активністю приблизно 90 МКи, до складу яких у значній кількості входять аналоги біогенних елементів — калію та кальцію — цезій-137 та стронцій-90.
Ці радіонукліди активно включаються в харчові ланцюги і можуть обумовлювати значні дозові навантаження на населення навіть через 15—20 років після аварії. [4] Масштаби наслідків аварії на ЧАЕС та ступінь забруднення території України представлені в таблицях [5]
У цілому, "екологічно значиме" забруднення території України (на рівні до 10 аварійних фонів або близько 0,5 Кі/км2 (18,5 кБк/м2) і більше за цезієм-137) зареєстровано на площі близько 130 тис. км2, або до 20% території країни має довгострокову базу для виявлення дії радіації [2].
Багаторічний досвід вивчення радіаційної ситуації на забруднених у результаті аварії на ЧАЕС територіях дає змогу зробити висновок про те, що основним фактором дозоутворення є внутрішнє опромінення, що формується в результаті надходження радіонуклідів в організм людини по біологічному ланцюгу: грунт — рослина — тварина — продукти харчування — людина. Величина ж дози внутрішнього опромінення населення, обумовлена споживанням цих радіоактивно забруднених продуктів харчування, визначається наступними чинниками:
- щільністю радіоактивного забруднення територій, на яких виробляється сільгосппродукція;
- інтенсивністю виносу радіонуклідів з грунту в рослинність — так званим агрегованим коефіцієнтом переходу "грунт-продукти харчування", що залежить, в свою чергу, від типу грунту;
- часткою продуктів харчування місцевого виробництва в раціоні місцевого населення.
Сьогодні, на пізній стадії аварії, основним дозоутворюючим радіонуклідом є цезій-137. Вклад у сумарну дозу опромінення стронцію-90 в середньому становить кілька відсотків, а плутонію та америцію — частки процента [4]. Важливе значення при оцінці впливу рівнів забруднення на формування дози опромінення має тип грунту для визначення коефіцієнтів переходу радіонуклідів та особливості накопичення рослинами радіонуклідів [6, 7].
На території Українського Полісся грунти в зонах забруднення, в основному, відрізняються низькою родючістю, недостатнім забезпеченням поживними речовинами, зокрема калієм та кальцієм, мають кислу реакцію ґрунтового розчину, що й спричиняє високий коефіцієнт переходу радіонуклідів з грунту в рослинність. На кислі грунти з рН<5 припадає біля 9% площі радіоактивно забруднених сільськогосподарських угідь.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Радіаційні елементи в продуктах харчування

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок